Zdravotné komplikácie vám môžu spôsobiť aj každodenné činnosti.

Kto by si myslel, že malé detaily,  ktorím už ani nevenujeme pozornosť, by nám mohli uškodiť.  Avšak práve tieto malé detaily nám môžu brániť v tom, aby sme sa tešili z ideálneho zdravia a ich odstránenie z vašej každodennej rutiny vám môže priniesť naozaj príjemné výsledky. Pozrite sa s nami na zoznam hygienických návykov, ktorých by ste sa mali čím skôr zbaviť. 

 Obhrýzanie nechtov

Obhrýzanie nechtov môže mať u dospelého človeka rôzne príčiny. Možno ste si na tento zlozvyk navykli už v detstve a nedarí sa vám zbaviť sa ho, no môže byť rovnako spôsobený aj emocionálnym alebo duševným stresom, ktorého sa chcete zbaviť práve takýmto spôsobom. Samozrejme, nechty si môžete obhrýzať aj podvedome, bez toho, aby ste si to vôbec uvedomovali. Nanešťastie, táto činnosť má negatívny vplyv na vaše zdravie i vonkajší vzhľad a mali by ste si od nej čím skôr odvyknúť.

Čistenie uší vatovými tyčinkami

Týchto malých šikovných pomocníkov má doma asi každý z nás, avšak nie každý vie, ako ich správne používať. Mnoho ľudí totiž pri čistení vyvíja veľmi silný tlak, ktorý spôsobí viac bolesti než úžitku. Naviac, vatové tyčinky sú jedným z hlavných dôvodov poškodenia ušného bubienka, straty sluchu a iných podobných nepríjemných zdravotných komplikácií.

Neumývate si ruky po toalete

Podľa istého výskumu si po návšteve toalety umýva ruky stále menej ľudí. Väčšina z nich to totiž považuje za úplnú stratu času a nepovažuje to za dôležité. Umývanie rúk je však najlepším a zároveň najjednoduchším spôsobom prevencie pred vznikom rôznych chorôb a vírusov.

Nemeníte si pravidelne zubnú kefku

Vlhké zubné kefky sú skvelou živnou pôdou pre niekoľko druhov rôznych zdraviu škodlivých baktérií. Dentisti odporúčajú meniť si svoju zubnú kefku každé 2-3 mesiace, nakoľko dlhšie používanie tej istej kefky môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, ktoré môžu viesť okrem iného aj ku kardiovaskulárnym ochoreniam.
Súvisiaci obrázok

Čistíte si nesprávne zuby
Súvisiaci obrázok

Vedeli ste, že problémy s vaším srdcom môžu mať svojho pôvodcu vo vašich ústach? Teda konkrétne v stúpajúcom krvnom toku, ktorý vzniká pri nesprávnom čistení zubov. Zubní lekári odporúčajú čistiť si zuby 2 minúty, pričom by sme nemali zanedbávať ani správnu techniku čistenia zubov.

Nepoužívate zubnú niť

Keď ešte chvíľku zostaneme pri čistení zubov, musíme brať na vedomie aj fakt, že nezáleží na tom, ako dôkladne a ako dlho si zuby budete čistiť, ak následne nepoužijete zubnú niť. Bez nej totiž nedokážete dostať preč všetky baktérie a udržať vaše ďasná v dobrom stave. Čistenie zubnou niťou totiž znižuje množstvo baktérií v ústach a pomáha predchádzať parodontóze.

Idete spať neodlíčená

Pravidelné odličovanie by sa u vás malo stať automatickou rutinou, podobne ako sprchovanie či čistenie zubov. Vaša pleť je totiž počas dňa vystavovaná obrovskému množstvu škodlivých vplyvov, od naneseného make-upu, cez vplyvy počasia, až po kozmetické a iné zásahy, s ktorými musí bojovať. Preto by od vás bolo fér, keby ste si tvár večer dôkladne odlíčili a vyčistili, aby mohla počas noci pokojne oddychovať a regenerovať sa. Aj keď sa vám to nezdá, zbytky make-upu sa do vašej tváre nezapíšu iba do najbližšieho odlíčenia, ale na dlhé roky.

Nečistíte veci ktoré používate každý deň

Určite ste už počuli o tom, aké nespočetné množstvo baktérií sa nachádza na predmetoch dennej potreby, ako sú napríklad klávesnica, kľučky na dverách, mobilný telefón alebo diaľkový ovládač. Ak ste to však nikdy nebrali vážne a čistenie ste odkladali na neurčito, zamyslite sa nad tým.

Používate pastu s obsahom fluoridu

Takéto typy zubných pást sú najviac nebezpečné pre deti, pretože ich používanie vedie k nesprávnemu vývoju zubov a bielym škvrnám vyskytujúcim sa na povrchu zubov. Zubná pasta s obsahom fluoridu môže spôsobiť rozpad zubov či dokonca zvýšiť hladinu absorpcie hliníka v našom mozgu, čo prispieva k prepuknutiu Alzheimerovej choroby.

Používate bavlnené obliečky

Bavlnený materiál vám pri styku s vaším telom, resp. vašou pokožkou, môže spôsobiť množstvo nepríjemností. Robí vás staršou, keďže prispieva k vzniku nových vrások, vysúša pokožku na vašej tvári a ničí vaše vlasy. Potrebujete počuť viac? Najlepšou voľbou je v tomto prípade hodváb.

Vysávate príliš často

Ak máte problém s prílišnou čistotnosťou, dajte si pauzu. Každodenné vysávanie vám totiž môže spôsobiť zdravotné problémy, a tým nemyslíme iba problémy s chrbticou. Navyše, ak vysávač nečistíte, pravdepodobne poškodzujete i vašu podlahu či koberec, a to prachom a rôznymi nečistotami. Ak ste zvyknutá vysávať raz týždenne, filter by ste mali meniť každú sezónu.

Strihanie nechtov na krátko

Určite ste už zažili ten pocit, keď ste si nechty ostrihali príliš nakrátko, obuli ste si ponožky a vybrali ste sa von z domu. Pravdepodobne ste už pri prvých krokoch cítili nepríjemný pocit, za ktorým stojí zarastajúci necht. Tlak, ktorý vyvíjate pri chôdzi totiž spôsobí, že váš nakrátko ostrihaný necht začne zarastať do kože.

Keď už viete, aké starosti a zdravotné problémy vám môžu tieto na prvý pohľad neškodné návyky spôsobiť, je čas, aby ste sa ich konečne vzdali.

zdroj: brightside.me

You Might Also Like