Srdcová arytmia u detí – typy, prejavy a liečba.

Poruchy srdcového rytmu v detstve sú zvyčajne malé, ale stále sa vyskytujú a v niektorých prípadoch môžu dokonca ohroziť život dieťaťa. Je to ochorenie, pri ktorom srdce pracuje buď nepravidelne, príliš pomaly alebo príliš rýchlo. Pri podozrení na srdcovú arytmiu pediater odošle dieťa na riadne vyšetrenie do špecializovaného centra. Podrobné vyšetrenie potom umožní presné určenie typu arytmie, a tým aj stanovenie a začatie vhodnej liečby.

 

 

 

 

Druhy srdcovej arytmie a jej prejavy

V miernych prípadoch dieťa často nemá žiadne problémy, v závažnejších prípadoch môže byť na prvý pohľad zjavná bledosť, dieťa zle konzumuje a nie je veľmi aktívne. Môže sa vyskytnúť aj srdcové zlyhanie. Existujú dva hlavné typy srdcovej arytmie, bradykardia a tachykardia. Bradykardia je stav, pri ktorom je srdcový tep pomalší ako obvykle, na druhej strane tachykardia znamená, že srdcový tep je rýchlejší ako normálne. Srdce niekedy striedavo bije príliš rýchlo alebo príliš pomaly. Je dobré vedieť, že dojčatá a deti do pätnástich rokov majú bežne rýchlejší srdcový tep ako dospelí. Deti, ktoré sú veľmi fyzicky aktívne, pravidelne cvičia alebo trénujú, majú tendenciu mať pomalšiu srdcovú frekvenciu, pretože ich srdce pracuje efektívnejšie.

Príznaky srdcovej arytmie u detí

Ako sme už uviedli, v miernych prípadoch dieťa často nemá žiadne príznaky. Avšak deti, ktoré trpia srdcovou arytmiou, si uvedomujú, že ich srdce bije príliš pomaly, príliš rýchlo alebo nepravidelne. Často trpia dýchavičnosťou, celkovou slabosťou alebo dokonca závratmi alebo náhlym mdlobou. Vážnym problémom je, keď srdce dieťaťa pracuje extrémne pomaly (pod 40 úderov za minútu) alebo naopak príliš rýchlo (viac ako 200 úderov za minútu). V takýchto prípadoch môže dôjsť k srdcovému zlyhaniu.

 

 

 

 

 

Srdečnú arytmiu u dieťaťa zvyčajne objaví pediater

Vyššie opísané sťažnosti a príznaky vás môžu viesť k pediatrovi, ktorý môže tiež objaviť srdcovú arytmiu ako súčasť preventívnej prehliadky. Pediater potom nechá dieťa vyšetriť na elektrokardiograme (EKG), kde sa pomocou externého monitora meria elektrická aktivita srdca. Toto vyšetrenie je úplne bezbolestné. V niektorých prípadoch je potrebné monitorovať srdce pomocou takzvaného monitorovania srdca. Holterov monitor, prenosný EKG merací prístroj, kde je pacient pripojený k zariadeniu (bez obmedzenia pohybu a aktivity) 24 hodín alebo aj dlhšie. Váš lekár vám tiež urobí krvné testy a echokardiogram (ultrazvuk srdca), aby zistil, čo spôsobuje srdcovú arytmiu.

Liečba srdcovej arytmie u detí

Pri miernej forme arytmie pravdepodobne nebude potrebná žiadna liečba. V závažných prípadoch vstupujú do hry lieky proti arytmii, takzvané antiarytmiká. V extrémnych prípadoch môže byť potrebný úraz elektrickým prúdom pomocou elektród aplikovaných na hrudník. Umelý kardiostimulátor môže byť tiež riešením dlhodobých problémov so srdcovou arytmiou. Problémy so srdcom u detí rieši tzv. detská kardiológia.

Zdroj: medixa.org

kardiologieplzen.cz

You Might Also Like