Čo je laparoskopia? Pre koho je vhodný a ako funguje?

Laparoskopia je postup používaný na diagnostiku a liečbu určitých panvových, kolorektálnych a gynekologických zdravotných problémov. Je menej invazívna ako konvenčná otvorená chirurgia, ale to neznamená, že nie je bez rizika. Čo by ste o tom mali vedieť?

Hlavným rozdielom od klasickej otvorenej chirurgie je, že pri laparoskopii lekár nemusí robiť veľké rezy, aby sa dostal do kože, ale preniká dovnútra pomocou malej kamery (laparoskop), ktorá je z fyziologického hľadiska menej invazívna. Vďaka svojim výhodám je táto metóda v súčasnosti na vzostupe v chirurgickom svete, podľa štatistík sa jej prevalencia zvýšila z 5% na 29% všetkých kolorektálnych zákrokov a je tiež široko používaná v gynekologických zákrokoch, kde minimalizuje riziko poškodenia žalúdka.

Pre koho je laparoskopia (ne)vhodná?

Kandidáti na laparoskopiu pochádzajú z rôznych lekárskych odborov. Používa sa pri biopsiách, t.j. pri získavaní vzoriek tkaniva z lymfatických uzlín v panve a bruchu pri podozrení na rakovinu, ako aj pri gynekologických operáciách na odstránenie nádorov krčka maternice, vaječníkov a endometriózy. Laparoskopia sa môže použiť aj na liečbu a riešenie iných ženských ochorení/stavov, ako sú myómy, cysty vaječníkov, prolaps panvy alebo mimomaternicové tehotenstvo, hysterektómia alebo inkontinencia moču. Zdá sa, že je to tiež vhodná metóda v prípade riešenia rôznych črevných problémov a abnormalít. Táto chirurgická metóda na druhej strane nie je vhodná pre pacientov s nádorom, ktorý sa rozšíril do brušnej dutiny, ako aj pre tých, ktorí majú problémy s krvácaním, trpia chronickou tuberkulózou a inými podobnými ochoreniami.

Aké sú výhody laparoskopie

Skutočnosť, že laparoskopia je šetrnejšia k telu pacienta, so sebou prináša množstvo výhod. Pacient trávi menej času v nemocnici a zotavenie je rýchlejšie. Po operácii dochádza k menšiemu krvácaniu a pacienti takouto bolesťou netrpia. Jazvy sú tiež oveľa menšie ako v konvenčnej chirurgii. Napriek tomu je potrebné vziať do úvahy, že je to stále operácia, ktorá môže ovplyvniť životne dôležité orgány. Existuje teda určitá šanca, že sa niečo pokazí, na druhej strane existuje taká šanca pri každom postupe.

Ako funguje laparoskopia?

Zákrok zvyčajne trvá pol až trištvrte hodiny a prebieha v celkovej anestézii. V mnohých prípadoch je preto veľmi možné vykonávať ho ambulantne. Pred zákrokom by ste kvôli anestézii nemali jesť ani piť najmenej 6 hodín, po zákroku by na vás mal čakať niekto, kto vás vezme domov a bude sa o vás starať ďalších 24 hodín. Najčastejšie lekári vkladajú laparoskopickú ihlu (Veress-Palmer) do tela pacienta cez pupok, čo im umožňuje správne manévrovať v bruchu bez poškodenia životne dôležitých orgánov. Vďaka laparoskopu môžu lekári pozorovať brušnú dutinu a stanoviť diagnózu. Ak sú nútení vykonať operáciu, môže byť potrebných viac rezov na vloženie nástrojov, ale tieto zvyčajne nepresahujú dĺžku 0,5-1 cm, čo je zanedbateľné číslo v porovnaní s rezmi 15-20 cm pri otvorených operáciách.

Niekoľko hodín po zákroku musí byť pacient pokojný, nesmie nič jesť ani piť. Počas ambulantnej starostlivosti spí v zariadení a po niekoľkých hodinách si ho môžu vziať domov.

Čo si zapamätať

Laparoskopia je menej invazívna ako otvorená chirurgia, čo znamená lepšie hojenie a menej času stráveného v nemocnici. V mnohých prípadoch sa môže vykonávať ambulantne a vďaka tomu môžete ísť domov niekoľko hodín po zákroku. Stále je to však zásah do tela, ktorý, rovnako ako všetky takéto zásahy, nesie riziko, že sa niečo pokazí.

Zdroj: www.steptohealth.com

You Might Also Like