Liečivý účinok minerálov na udržanie tela vo forme alebo inak Oligoterapia.

Oligoterapia je tradičnou súčasťou francúzskej naturopatickej praxe. Využíva minerály a stopové prvky vo forme doplnkov stravy. Aby mal pozitívny vplyv na telo ako celok, podporil imunitný systém alebo mozgové funkcie. Pozitívnu úlohu zohráva aj v prípade výkyvov nálady alebo potreby rekonvalescencie.

Čo sú stopové prvky a ako pomáhajú vášmu zdraviu

Termín stopové prvky je termín používaný na opis chemických látok, ktoré sú prítomné v ľudskom tele v nepatrných množstvách (menej ako 0,01% telesnej hmotnosti). Telo ich nemôže syntetizovať prirodzene. Aby správne fungoval, je potrebné ich doplniť vyváženou stravou alebo doplnkami stravy. Je to preto, že sú nevyhnutné napríklad pre úspešnú tvorbu proteínov alebo správne fungovanie buniek.

Podieľajú sa na mnohých telesných procesoch, vrátane transportu kyslíka, delenia buniek a energetického metabolizmu. Ak sa niektorý zo stopových prvkov nenachádza v tele v dostatočnom množstve, vyskytujú sa napríklad svalové kŕče, únava a anémia. Základné minerály a stopové prvky pre bezchybné fungovanie tela sú horčík, železo, zinok, meď, jód, selén, mangán, bór, molybdén, chróm, kobalt, fluór a vanád. Mnohé stopové prvky vykazujú antioxidačné účinky. Iné majú napríklad pozitívny vplyv na hojenie tkanív a odolnosť.

Kedy sa oligoterapia všeobecne používa?

Pokiaľ ide o oligoterapiu ako vedu, bola definovaná vo Francúzsku. Oligoterapeuta navštevujú všetci, ktorí chcú zlepšiť fungovanie svojho tela. Určuje dávkovanie stopového prvku podľa celkového stavu pacienta a funguje aj ako súčasť prevencie. Je pravda, že hoci stopové prvky sú všeobecne považované za neškodné, niektoré môžu vykazovať určitú toxicitu v prípade vysokého príjmu, takže je dobré poradiť sa s odborníkom o ich dávkovaní. Ak je potrebné užívať doplnky výživy vo forme stopových prvkov, môžu sa použiť buď jednopruhové alebo zložené produkty. Niektoré obsahujú synergické zmesi vitamínov a minerálov.

Oligoterapia sa všeobecne odporúča:

 • Ak chce človek zlepšiť svoje celkové zdravie. Typicky, ak bojuje napríklad s kožnými problémami alebo opuchom.
 • Prípadne, keď je potrebné vlasy regenerovať a posilniť nielen po lekárskom zákroku, ale napríklad aj v prípade hormonálnej nerovnováhy (po tehotenstve alebo vysadení antikoncepcie).
 • Na podporu chudnutia pôsobia stopové prvky v metabolizme a udržujú jeho fungovanie v rovnováhe.
 • Ako prevencia predčasného starnutia pokožky a celého tela.
 • V prípade potreby posilnenie pamäťových funkcií a nedostatok duševnej energie.
 • Používajú sa tiež ako podporný prostriedok pri kolísaní hladiny cukru v krvi a cholesterolu.

Ako fungujú jednotlivé stopové prvky v tele

Ak chcete, aby vaše telo fungovalo dobre, je dobré vedieť, ako jednotlivé minerály a stopové prvky ovplyvňujú vaše telo. Sú dôležitejšími spojencami zdravého tela, ako by ste si mysleli. Hoci sa do nej dajú zahrnúť pomocou vyváženej stravy, v českých podmienkach a s našimi tradičnými stravovacími návykmi, môže to byť relatívne slušný problém. Tu sú tie najdôležitejšie:

 • Horčík je dôležitý pre správne fungovanie neuromuskulárneho systému, prispieva k vyváženej hladine cukru v krvi.
 • Železo sa podieľa na okysličovaní buniek, je dôležité pre správnu krvotvorbu.
 • Zinok pôsobí ako silný antioxidant a podporuje budovanie dobrej imunity. Je dôležitý pre dobrý stav pokožky, nechtov a vlasov.
 • Selén je ďalším dôležitým antioxidantom a protizápalovým prostriedkom.
 • Meď podporuje dobrý duševný stav, podieľa sa na eliminácii zlého cholesterolu a triglyceridov v krvi.
 • Mangán hrá úlohu v normálnom metabolizme uhľohydrátov.
 • Chróm je dôležitým prvkom pre správny metabolizmus sacharidov a tukov.
 • Jód podporuje normálny vývoj kognitívnych funkcií, podieľa sa na vyváženom fungovaní energetického metabolizmu a má pozitívny vplyv na vývoj tela dieťaťa.

Zdroje: shawellness.comsciencedirect.compubmed.ncbi.nlm.nih.gov

You Might Also Like