Ako sa zbaviť zubného kameňa bez zubára. Ušetrite na dentálnej hygiene.

Zubný kameň je rovnaký ako ten, ktorý zničí vašu práčku. Máloktorý zubný lekár ho však počas preventívnej prehliadky bezplatne odstráni. Preto nezostáva nič iné, ako si dohodnúť termín platenej dentálnej hygieny. Tam sa budú hrať s vašimi zubami, ako sa len dá, ale dostanú za to aj zaplatené. Dentálna hygiena s odstránením zubného kameňa zvyčajne stojí 30 eur a viac.

Zubný kameň

Ale nechať kameň šťastne rásť na zuboch tiež nie je riešením. Aj keď to nebolí, ale okrem toho, že je nevzhľadné, uvoľňuje agresívne látky, ktoré vedú k zápalu ďasien. A už to môže byť dosť nepríjemné a môže vás priviesť nielen späť do zubnej ordinácie, ale dokonca aj k paradentóze.

Zubný kameň vzniká, keď sa baktérie bežne nachádzajúce sa v ústach zmiešajú so zvyškami jedla. Spoločne sa usadzujú na zuboch ako takzvaný plak, a ak nie sú správne odstránené pri čistení zubov, začnú mineralizovať. A postupne sa stane neoddeliteľnou žltou časťou vašich zubov.

Ako sa zbaviť zubného kameňa?

Našťastie existujú aj iné spôsoby liečby zubného kameňa. Takmer zadarmo, prírodnými metódami a z pohodlia domova. Ako sa teda zbaviť zubného kameňa bez zubára a ušetriť peniaze?

Jedlá sóda na zubný kameň

Jedlá sóda pomôže. Stačí ju posypať na mokrú zubnú kefku a poriadne vydrhnúť zuby a ďasná. A predtým, ako ho vypľujete, nechajte ho pôsobiť aspoň 15 minút. Pravdepodobne neposkytne vašim chuťovým pohárikom nezabudnuteľný zážitok, ale môže bieliť zuby a zabíjať baktérie.

Ďalšou metódou, ktorú by ste určite mali vyskúšať, je kloktanie zriedeného bieleho octu 1x denne. Stačí zmiešať šálku slanej teplej vody s 2 lyžicami octu a ani zubný kameň, ani baktérie nebudú mať šancu. Ocot je osvedčený bojovník v súbojoch s usadeninami.

Pomarančová kôra a sezam tiež pomôžu

Z príjemnejších metód je to žuvanie sezamových semien. Môže tiež odstrániť zubný kameň. Žujte ich, kým sa nevytvorí hustá kaša, a potom si potierajte zuby a ďasná suchou zubnou kefkou.

Možno prekvapujúce je odstránenie zubného kameňa s pomarančovou kôrou. Stačí si vnútrom kôry trieť zuby. Alebo môžete zmiešať rozdrvenú kôru zmiešanú s vodou a následne aplikovať ich na zuby zubnou kefkou.

Vitamín C a antimikrobiálne vlastnosti pomarančovej kôry sa tiež môžu vysporiadať so zubným kameňom. Žiadna z týchto metód však nenahrádza čistenie zubov.

Správne čistenie zubov

Okrem toho je samozrejme dôležité čistiť si zuby 2 krát denne, aby ste správne odstránili všetok plak, najlepšie fluoridovou zubnou pastou. Ideálne je tiež používať zubnú niť a medzizubné kefky, pretože v priestoroch medzi zubami sa zubnému kameňu veľmi dobre darí.

Odporúčame zaobstarať si elektrickú zubnú kefku. Najmä ak máte problémy s čistením zubov, zubného povlaku sa môžete zbaviť elektrickou zubnou kefkou ľahšie ako ručnou kefkou, kde musíte zdokonaliť svoju techniku. Elektrická kefka zvládne za vás správnu techniku umývania zubov.

Zdroj informácií: BloorWestSmiles Dental

You Might Also Like