Tajná strata hmotnosti, určite čítajte ďalej

 

Známy americký dizajnér a návrhár bicyklov, Grant Petersen, sa dlhé roky snažil zistiť, ako by mohol efektívne znížiť svoju hmotnosť. Rozhodol sa obmedziť svoje stravovanie (najmä vynechať tuky) a športovať. To mu však nepomohlo a musel začať z úplne iného konca. Prinášame vám základné princípy a pravidlá Petersenovej diéty, vďaka ktorej sa mu podarilo dosiahnuť vytúžené výsledky.

Zdravé stravovanie a aktívny životný štýl nezaberajú vo všetkých prípadoch. Práve vtedy prichádza na rad nízkosacharidová diéta, ktorej podstatou je príjem živočíšnych bielkovín, zdravých tukov a obmedzenie obilnín a cukrov (najmä komplexných a jednoduchých sacharidov). Máte chuť na slaninku? Nech sa páči! Dali by ste si vyprážané kura? Dobrú chuť! Avšak čo sa týka chleba a pečiva, cukru a dokonca i niektorých druhov ovocia, dávajte pozor.

 KÁVA S MASLOM

Prvá vec, ktorou väčšina z nás začína svoje ráno, sú raňajky. Vhodné a energicky vyvážené raňajky nás môžu naštartovať a ovplyvniť tým celý náš deň. Avšak o slovíčku vhodné by sme mohli chvíľku polemizovať. Ak váhate, čo svojmu žalúdku dopriať, aby ste ho na ráno príliš nezaťažili a potrebujete niečo ľahké, výživné a povzbudzujúce, môžete svoj deň začať šálkou horúcej kávy, do ktorej pridáte 2-3 lyžičky masla. Efekt takýchto raňajok si všimnete sama počas dňa.

 Zdravé tuky

Mäso, avokádo, ryby, orechy, olivy – toto je zoznam potravín, ktoré obsahujú esenciálne omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, a teda tuky, ktoré sú nevyhnutné pre správnu funkciu mozgu a celého vášho organizmu. Nemajte však strach – tieto tuky sa nepremenia na nepekné vankúšiky a sú perfektnou náhradou sacharidov.

 Listová zelenina

Ovocie a zelenina sú vo všeobecnosti považované za zdravé, no keď viete, po ktorých druhoch presne siahnuť, môžete dokázať viac, než si myslíte. Voľte preto najmä zeleninu s horkou chuťou – špenát, čakanku, rukolu, kapustu, hlávkový alebo púpavový šalát. Horká chuť totiž naznačuje, že zelenina obsahuje množstvo antioxidantov, ktoré sú pri akejkoľvek diéte jednoducho nevyhnutné.

 Kokosové orechy

O užitočnosti kokosových orechov sa toho síce veľa nehovorí, no je načase to zmeniť. Okrem toho, že neobsahujú takmer žiadne karbohydráty, telo ich premieňa na palivo, vďaka ktorému dokáže fungovať. Navyše, sú veľmi nápomocné pri predchádzaní obezite a redukujú riziko Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby. Vďaka kokosovým orechom sa tiež dokážete rýchlo a efektívne vysporiadať s hladom.

 Menej zemiakov

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt kopec zemiakov

Medzi základné princípy Petersenovej diéty patrí aj vylúčenie príjmu potravín obsahujúcich škrob a zemiakov, ktoré sú v tomto prípade nepriateľom č. 1 – neobsahujú takmer žiadne prospešné látky, avšak pomáhajú ručičke na váhe stúpať naozaj rýchlo.

 Alkohol

Na rozdiel od ostatných známych diét, pri tejto neplatí úplný zákaz požívania alkoholických nápojov. Podľa Petersenovej logiky totiž čisté druhy, ako sú napríklad vodka, gin, rum, teqila alebo whisky, neobsahujú karbohydráty a tým pádom nenarobia na vašej postave škodu. Avšak potrebné je vylúčiť napríklad pivo a sladké koktejly.

 Intenzita vyhráva

Grant Petersen je autorom knihy s príznačným názvom “Eat Bacon, Don’t Jog,“ čo v preklade znamená “Jedzte slaninu, nebehajte.“ Podľa neho totiž môže byť namáhavý a dlhý tréning skôr na škodu než na úžitok. Uprednostniť by ste mali skôr rýchle a vyčerpávajúce cvičenie, do ktorého vložíte všetky sily. Mal by to byť tréning, ktorý nezaberie viac než polhodinu, ideálne by mal trvať okolo 10 minút (avšak počas nich do toho vložte naozaj všetko).

 Menej cukru

Súvisiaci obrázok

Jednoduché cukry obsiahnuté najmä v sladkostiach a chutne vyzerajúcich zákuskoch by mali byť počas tejto diéty z vášho jedálnička úplne vylúčené. To však nie je všetko. Množstvo cukru sa nachádza aj v niektorých druhoch ovocia – patrí medzi ne napríklad hrozno, granátové jablká, čerešne alebo banány.

 Mäso ako hlavná zložka

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt mäso ako hlavna zložka

Ako sme spomenuli na začiatku, táto diéta je založená hlavne na príjme živočíšnych bielkovín. A tiež smotany, rôznych olejov, syrových výrobkov a sardiniek. Bielkoviny  sú najlepšou náhradou sacharidov a určite vám pomôžu dostať sa k vašej vytúženej hmotnosti.

 Jogurty

Súvisiaci obrázok

Avšak nie hocijaký. Keď si budete v obchode vyberať zo širokej ponuky jogurtov, svoju voľbu zúžte na tie grécke. Jogurt by totiž mal mať prirodzene kyslastú chuť. Ak si ho chcete niečím ochutiť, môžete siahnuť po bobuľovom ovocí. Je to veľmi ľahké jedlo, ktoré je navyše skutočne bohaté na bielkoviny.

 Pri spracovávaní sacharidov musí telo produkovať inzulín, ktorý ich následnej premieňa na výživnú glukózu. Avšak, zvyšné kalórie sa menia na tuk a ukladajú sa najmä do našich problémových partií. Ak však telu nebudete dodávať veľké množstvo karbohydrátov, bude okrem nich spaľovať aj spomenutý tuk, čím dôjde k znižovaniu hmotnosti. Tak čo, vyskúšate to?

zdroj: sovkusom ru

You Might Also Like