Syndróm karpálneho tunela. Keďže sa hovorí, že ide o zďaleka najčastejšiu chorobu z povolania, s ktorou sa neurológovia stretávajú, bolo by dobré dozvedieť sa viac o tomto syndróme a prevencii súčasne. Takže sa veľmi rýchlo pozrieme na anatómiu ruky, aby sme lepšie pochopili problém a príznaky s ním spojené. Načrtneme tiež možné riešenia od menej invazívnych po náročnejšie.
Kde je tunel?
Karpálny tunel je priestor v oblasti hornej končatiny, presnejšie medzi predlaktím a dlaňou, cez ktorý okrem iného prechádza stredný nerv. Je to jeden z najsilnejších nervov ramena, ktorý inervuje okolité tkanivá, svaly a kožu. Vďaka nemu sa impulzy prenášajú z mozgu do rôznych častí ruky. V tomto tuneli je to však niekedy klaustrofobicky tesné. Poranenie, opuch alebo nadmerné namáhanie ktorejkoľvek z prítomných šliach spôsobuje kompresiu jemných cievnych plexusov, ktoré následne nie sú schopné dodávať krv, kyslík a živiny do nervu. Syndróm karpálneho tunela je synonymom takzvaného syndrómu útlaku. Keďže tento stredný nerv poskytuje citlivosť na palec, ukazovák, prostredník a prstenník, nie je ťažké si predstaviť, aké komplikácie môžu prísť potom. Preto, ak existuje nerovnováha medzi biologickou odolnosťou organizmu a fyzickými nárokmi inak zdravého jedinca, keď tkanivá nemajú čas a príležitosť na zotavenie, dôjde k bolestivej traumatizácii a remodelácii tkanív.
Čo zvyšuje pravdepodobnosť karpálneho tunela
Zvyčajne je to spôsobené opakovanými, monotónnymi činnosťami, napr. každodennou intenzívnou prácou v záhrade alebo dielni.
Ale ako je možné, že také zdravé záľuby môžu spôsobiť toľko bolesti? Bohužiaľ, genetika a rôzne chronické ochorenia, ktoré sa zdajú byť úplne nesúvisiace s touto problematikou, výrazne prispejú k vyššie uvedenému patologickému procesu. Diabetici alebo pacienti s ochorením štítnej žľazy alebo metabolickým syndrómom spojeným s obezitou sú preto viac ohrození. Samozrejme, aj ľudia s reumatoidnou artritídou alebo po úrazoch. A ako už bolo spomenuté, nevhodná pracovná záťaž prináša čoraz viac pacientov do ordinácií lekárov a sťažuje sa na všetky druhy nepríjemností.
Kedy ísť k lekárovi?
Mali by sme venovať pozornosť, ak je v prstoch ruky nočné brnenie, brnenie alebo bolesť. Niektoré prejavy sú také vyčerpávajúce, že nás prebúdzajú aj z hlbokého spánku. Podanie ruky a pohyb prstov na začiatku prináša úľavu. Neskôr sa môže pridať pocit opuchnutých končatín, aj keď nie je viditeľný žiadny edém. S postupným zhoršovaním nevyriešeného problému sa problémy vyskytujú aj počas dňa, najmä po predchádzajúcom významnom zaťažení. Ak nie je poskytnutá adekvátna liečba, môže sa vyskytnúť aj pocit zníženej svalovej sily s následnou nemotornosťou celej ruky, ktorá môže byť trvalá.
O tom, či bude postačujúca konzervatívna liečba alebo chirurgická liečba, rozhodne neurológ na základe vyšetrenia. Ak je však ruka taká slabá, že nemôže držať predmety, ktoré následne padajú na zem, je nepravdepodobné, že by sme sa operácii vyhli. Výhodou chirurgického zákroku je okamžité odstránenie bolesti a ťažkostí, je veľmi účinný u drvivej väčšiny pacientov. Toto je najrýchlejší spôsob, ako dekomprimovať stlačený nerv.
V miernej miere môže vyskúšať aj iné možnosti, lekári a lekárnici často odporúčajú aj fytoterapiu. Kostihojové, nechtíkové alebo konopné masti môžu priniesť úľavu. Môžu sa aplikovať samostatne alebo v kombinácii s protizápalovými gélmi obsahujúcimi ibuprofén alebo diklofenak. Extrakt z pagaštanu konského, či už v lokálnej alebo prehltnuteľnej forme, pomôže bojovať proti nežiaducim opuchom.
S týmto konzervatívnym prístupom sa pravdepodobne nebudeme môcť vyhnúť fyzioterapii a môžeme tiež pozvať pásky na pomoc. Bude dôležité venovať pozornosť strednej polohe ruky a zároveň sa vyhnúť ohybu a predĺženiu zápästia (v noci môžeme na zápästie použiť aj mäkkú ortézu alebo obväz, aby sme zápästie udržali vo vhodnej polohe). Je tiež dôležité výrazne znížiť zaťaženie hornej končatiny.
Keď hovoríme o zaťažení, je dôležité si uvedomiť, že nezáleží na tom, či pravidelne používate zbíjačku alebo klikáte na myš. Dokonca aj kvapky vody môžu preraziť dno, myši sú toho dôkazom. Malé varovanie na konci. Neodkladajte návštevu lekára. Oneskorenie môže viesť k trvalému poškodeniu funkcie ruky.
Zdroj: neurologiepropraxi.cz