TENDONITÍDA- Zápal šliach je zvyčajne výsledkom nadmerného namáhania svalov vyvíja sa pomaly a s nejasnými príznakmi.

Tendonitída sa najčastejšie vyskytuje v dôsledku preťaženia určitých častí tela. Veľmi často ide o ruky, ktoré ľudia používajú na opakované vykonávanie jednej a tej istej činnosti. Človek si zvyčajne vôbec neuvedomuje začiatok ochorenia, pretože sa vyvíja veľmi pomaly. Jeho liečba spočíva v odpočinku a imobilizácii končatiny. Niekedy je potrebné pristúpiť k operácii.

Šľacha je tkanivo, ktoré poskytuje vláknité spojenie svalu s kosťou. Jeho hlavnou úlohou je prenášať svalovú silu a tým uviesť telo do pohybu. Šľacha sa skladá z kolagénových vlákien, ktoré sú pokryté väzmi. A to sú tie, ktoré sú najčastejšie postihnuté. Hoci tendinitída sa vyvíja pomaly, keď sa vyskytuje u človeka, je zvyčajne veľmi bolestivá.

Ochorenie je zvyčajne spôsobené dlhodobým zaťažovaním niektorej časti tela (najčastejšie jednej z končatín) rutinnou činnosťou. Nemusí to byť nevyhnutne len šport, ale aj manuálna práca alebo práca s počítačom. Pokiaľ ide o najčastejšie sťažnosti, tento zdravotný problém zvyčajne postihuje šľachy v ruke a šľachy dolných končatín, niekedy postihujúce členkovú alebo kolennú tendonitídu. Pacientov trápia najmä:

  • zápal šliach v ruke (zápal šliach v predlaktí),
  • zápal šliach v zápästí,
  • zápal šliach v nohe,
  • zápal Achillovej šľachy
  • zápal šliach na priehlavku.

Prečo sa vyskytuje tendonitída?

Ako je uvedené vyššie, hlavným rizikom v tomto ohľade je nadmerné zaťaženie. Ak dlhodobé preťažené šľachy nemajú dostatok času na regeneráciu, v mieste vzniká zápal. Na vine však môže byť aj bakteriálna infekcia alebo iné ochorenie. Existujú štyri typy zápalu:

Hnisavá tendonitída

Hnisavý zápal je zvyčajne výsledkom bakteriálnej infekcie, ktorá sa rozšírila z pôvodného miesta zápalu do šliach. Ak pacient nedostane potrebnú starostlivosť, pyrogénne baktérie môžu tiež spôsobiť odumretie postihnutej šľachy.

Reumatická tendonitída

Ako už názov napovedá, reumatická tendonitída je veľmi podobná reumatoidnej artritíde, čo je zápalové ochorenie, ktoré postihuje hlavne veľké kĺby. Na rozdiel od artritídy táto tendonitída nie je spôsobená imunitnou odpoveďou tela, ale streptokokom v krku. Postihnuté oblasti sú bolestivé a majú obmedzenú pohyblivosť.

Tenisový lakeť

Zápal, bežne označovaný ako tenisový lakeť, sa zvyčajne nachádza na prednej strane predlaktia a je spôsobený nadmerným namáhaním svalov. Môže to byť spôsobené nielen športom, ale napríklad aj manuálnou prácou alebo prácou s počítačom, kde ruky vykonávajú rovnaký pohyb po dlhú dobu bez možnosti odpočinku. Pacienti sa potom sťažujú na bolesť ruky od lakťa po zápästie (niekedy aj bolesť ruky od lakťa nadol).

Aké sú príznaky tendonitídy?

Ako rozpoznať tendonitídu? Zložito. Je to jedna z chorôb, ktorá sa vyvíja veľmi nenápadne. Postihnutá oblasť je spočiatku svrbivá a citlivejšia. Normálne aktívna osoba si často všimne zápal len vtedy, keď pohyb postihnutej časti tela spôsobuje nepríjemnú bolesť. V pokročilejších štádiách sa to môže prejaviť aj v blízkom kĺbe. Miesto zápalu je zvyčajne:

  • Červený
  • Teplý
  • Bolestivý
  • Opuchnutý.

Pokiaľ ide o zápal zápästných šliach, príčina problémov zvyčajne nie je v samotných šľachách, ale skôr vo svalovom bruchu špecifických svalov. Tieto obsahujú spúšťacie body, ktoré sú potom zdrojom prenesenej bolesti. Spôsobujú skrátenie svalových vlákien, silné napätie pri zavádzaní svalov (v mieste šľachy) a tiež bolesť zápästia alebo bolesti rúk.

Ak pacient trpí tendonitídou v nohe, príznaky sa môžu meniť. Zvyčajne začínajú ako problémy s Achillovou šľachou, ale niekedy sa prejavujú aj ako bolesť klenby pri stúpaní. Tieto problémy často trápia športovcov, pričom zvyčajne sú postihnutí bežci a nadšenci amatérskeho športu, ktorí nemajú správnu techniku a nezaťažujú nohu dobre.

Ak tendonitída postihuje koleno, vinníkom je zvyčajne zle vedený pohyb, ale aj nedostatočný strečing pred cvičením. Tendonitída v členku potom môže zahŕňať nielen Achillovu šľachu, ale aj pozadie holennej šľachy alebo fibulárnej šľachy.

Liečba tendonitídy

Ako liečiť zápal šliach? Najúčinnejšou liečbou v tomto prípade je obmedzenie pohybu postihnutej šľachy obväzom, ortézou alebo sadrou. Akonáhle je táto časť tela v pokoji, zápalová reakcia postupne ustupuje a tkanivo sa začína regenerovať. Chladiace gély a studené obklady tiež prinášajú pocit úľavy.

V tomto prípade je však veľmi dôležité, aby mal pacient diagnózu potvrdenú lekárom. Bolesť rúk pri pohybe alebo dlhodobá bolesť zápästia môže tiež naznačovať syndróm karpálneho tunela alebo artrózu, ktoré sú poškodené studenými obkladmi.

Okrem imobilizácie postihnutej oblasti, bez ktorej sa zápal nedá vyliečiť, lekári predpisujú aj protizápalové lieky, a to ako vo forme liekov, tak aj vo forme masti. Liečba môže byť podporená aj fototerapiou. Ak príznaky neustúpia, môže sa vykonať chirurgický zákrok na odstránenie časti postihnutej šľachy. Akonáhle však zápal ustúpi, liečba nekončí. Mala by nasledovať rehabilitácia.

Ako dlho trvá hojenie tendonitídy? Vždy záleží na konkrétnom prípade, okrem rozsahu postihnutia je dĺžka liečby ovplyvnená aj včasnou návštevou špecialistu. Ak postihnutá osoba váha príliš dlho, môže opustiť lekára so sadrovým odliatkom a liečiť sa niekoľko týždňov.

Rada babičky pre tendonitídu

Mnohí pacienti sa zaujímajú o to, aká liečba existuje pre tendonitídu, kam ísť s tendonitídou a čo pomáha pri tendonitíde, ak si chcete vybrať prirodzený spôsob. Predpísanú liečbu môžete napríklad doplniť radou babičky. A keďže jeho cieľom je regenerácia postihnutého tkaniva, odporúča sa konzumovať viac:

  • Bielkovina
  • Horčík
  • Draslík
  • Vápnik.

Niektorí ľudia potom tiež skúšajú zabaliť postihnuté miesto tvarohom alebo rôznymi bylinkami. Údajne môže pomôcť kúpeľ vyrobený z borovicového ihličia alebo jesť goji bobule.

Komplikácia

V niektorých prípadoch môže neliečená tendonitída spôsobiť rozšírenie zápalu do okolitých šliach alebo do kolagénových vlákien vo vnútri. V najhoršom prípade to vedie k odumretiu šliach.

Prevencia

Tendonitíde sa dá pomerne ľahko zabrániť. Stačí poskytnúť namáhanej časti tela dostatočný odpočinok počas fyzickej aktivity. Manuálnym pracovníkom sa odporúča, aby z času na čas natiahli svaly. To isté platí pre zamestnancov, ktorí často používajú počítačovú myš alebo píšu na klávesnici. Pravidelné cvičenie tiež pomôže predchádzať nepríjemnostiam.

Zdroje: nemoci.vitalion.cz, fyzioklinika.cz, kloubin.cz, stefajir.cz,  mayoclinic.org, my.clevelandclinic.org, cs.medlicker.com, healthline.com, medicalnewstoday.com

You Might Also Like