Chlamýdie nie sú len pohlavnou chorobou, môžu tiež napadnúť vaše pľúca!

Chlamydia pneumoniae je baktéria z rodu Chlamydia, ktorá je pre náš organizmus intracelulárnym energetickým parazitom. Je to výlučne ľudský patogén a zo všetkých chlamýdií je najrozšírenejší v populácii. Ak sa povie chlamýdie, určite to nemusí byť len prenosná pohlavná choroba, ktorú spôsobujú a ktorá je tiež najznámejšia.

 

 

 

 

Pľúcne chlamýdie napadajú dýchacie cesty a žijú v dýchacích orgánoch. Môžu spôsobiť množstvo veľmi nepríjemných zdravotných komplikácií u ľudí, vrátane zápalu pľúc alebo bronchitídy. V posledných rokoch sa zvyšuje počet akútnych a chronických ochorení spôsobených chlamýdiami.

Zdroj infekcie a prenosu pľúcnych chlamýdií

U detí mladších ako päť rokov sú infekcie spôsobené týmto patogénom relatívne zriedkavé, ale u dospelých môžu spôsobiť množstvo problémov, vrátane bronchitídy alebo zápalu pľúc a asymptomatických reinfekcií. Zdrojom infekcie je zvyčajne chorá osoba, ktorá prenáša chorobu na iných jedincov prostredníctvom sekrétov. Pľúcne chlamýdie sa šíria kvapôčkami pri kašli, kýchaní a rozprávaní. Inkubačná doba pľúcnych chlamýdií je približne 10–14 dní, niekedy 3–4 týždne.

Symptómy

Väčšina respiračných infekcií spôsobených týmto typom chlamýdií má mierny priebeh, pacient o nich často ani nevie. Často prebiehajú bez príznakov. Avšak v prípade úplného vývoja sa môžu prejaviť nasledujúcimi príznakmi: celková únava, výtok z nosa a kašeľ, chrapot, pretrvávajúce kýchanie, horúčka, bolesť hlavy, ťažkosti s dýchaním, potenie, konjunktivitída, zápal stredného ucha alebo bolesť na hrudníku.

Vyšetrenie a diagnostika

Vždy je najdôležitejšie navštíviť svojho lekára včas a podrobiť sa potrebným vyšetreniam. Prítomnosť chlamýdií môže byť preukázaná napríklad odberom krvi. Lekár navrhne vhodnú liečbu a potom je na pacientovi, aby dodržal všetky potrebné opatrenia, ktoré lekár odporučí. Priama diagnóza potom pozostáva z odberu a vyšetrenia bunkového materiálu pomocou PCR alebo detekciou špecifických antigénov pomocou imunofluorescenčného testu.

Liečba pľúcnych chlamýdií

 

 

 

Liečba najčastejšie pozostáva z podávania antibiotík, je dlhodobá a špecifická pre konkrétny typ chlamýdií. Ak je podozrenie na chlamýdie v pľúcach, lekár odstráni spúta – vykašliavanie hlienu. Tento biologický materiál sa potom odošle na kultiváciu, prítomnosť chlamýdií sa zistí pod mikroskopom. Ak antibiotiká nezaberajú, stále existujú alternatívne možnosti, napríklad ženšenové doplnky v kombinácii s vitamínom E údajne zažívajú veľký úspech.

Zriedkavé komplikácie

Neliečená alebo neskorá detekcia chlamýdiových infekcií môže spôsobiť množstvo vážnych zdravotných problémov. Zdá sa, že táto zákerná baktéria je schopná v priebehu času úplne zničiť pľúca a dokonca spôsobiť ich úplný rozpad. Zriedkavé komplikácie spojené s neliečenými pľúcnymi chlamýdiami zahŕňajú poškodenie srdca, astmu, chronický zápal kĺbov, meningoencefalitídu, zhoršenie chronickej obštrukčnej choroby pľúc alebo cystickú fibrózu.

Zdroj: alternativnimedicina.czvitalia.cz

You Might Also Like