Osteoporóza je obzvlášť nebezpečná pre ženy po menopauze, venujte pozornosť prevencii.

Ide o metabolické ochorenie kostí, postihuje hlavne ženy a vyznačuje sa zlomeninami kostí. Osteoporózy. Vývoj ochorenia je zvyčajne asymptomatický, a preto sa často objavuje pri prvej zlomenine. Preto je dôležité nepodceňovať prevenciu, ktorá je v tomto prípade veľmi dôležitá.

Čo je osteoporóza?

Ide o chronické ochorenie, pri ktorom dochádza k rednutiu kostnej hmoty, čo vedie k tomu, že kosť sa stáva menej hustou a tenšou. V dôsledku toho sa naša kostra stáva krehkejšou a ľahko sa môžu vyskytnúť zlomeniny. Choroba je veľmi postupná, plazivá a často o nej človek nevie, kým nedôjde k zlomenine. V Českej republike ňou trpí okolo 7-8% populácie. Najčastejšie sa vyskytujú zlomeniny stavcov, rebier, predlaktia a krčka stehennej kosti, čo je najzávažnejšie.

Aká je riziková skupina pre túto chorobu?

Každý môže trpieť osteoporózou. Vo všeobecnosti sú však ľudia viac ohrození po dosiahnutí veku 65 rokov, keď je riziko vzniku ochorenia až 40% a s vekom sa ďalej zvyšuje. Vyskytuje sa tiež hlavne u žien v postmenopauzálnom období, keď dochádza k poklesu produkcie hormónov estrogénu a progesterónu. Pozornosť by mali venovať aj ľudia s veľmi nízkou hmotnosťou, zlou výživou, nedostatočnou fyzickou aktivitou, fajčiari a spotrebitelia veľkého množstva alkoholu. Jedinci s nedostatočným príjmom mliečnych výrobkov (napr. intolerancia laktózy) alebo zvýšenou funkciou štítnej žľazy majú tiež zvýšené riziko vzniku osteoporózy. Medzi ďalšie rizikovejšie patria ženy s predčasnou menopauzou, tie, ktoré majú rodinnú anamnézu diagnózy alebo užívajú určité typy liekov (glukokortikoidy, inhibítory protónovej pumpy, lieky na vysoký krvný tlak alebo zlepšenie nálady) alebo trpia určitými chronickými ochoreniami.

Symptómy osteoporózy a jej vyšetrenie

Ako bolo uvedené vyššie, v mnohých prípadoch sa choroba objaví len s prvou zlomeninou. Môžeme však pozorovať aj iné príznaky, a to občasné bolesti chrbta. Existuje tiež postupné zakrivenie chrbtice, ktoré spôsobuje deformáciu postavy a jednotlivé zmenšenia, často o viac ako 10 centimetrov. Je tiež možné pozorovať ustupujúce ďasná, slabé a krehké nechty alebo nezvyčajne slabú silu priľnavosti.

Ak už máte osteoporózu v horšom štádiu, trvá veľmi málo na to, aby ste spôsobili zlomeninu – silné kýchanie alebo kašeľ, bežná chôdza atď. Ak patríte do vysoko rizikovej skupiny, nie je na škodu nechať si urobiť nejaké vyšetrenia. O tom samozrejme rozhodne praktický lekár, ktorý vás pošle na špecializované pracovisko. Okrem fyzikálneho vyšetrenia budete pravdepodobne mať odobraté vzorky krvi a moču na sledovanie hladín, ako je vápnik, fosfor a horčík. Dôležitá je aj rýchlosť sedimentácie, krvný obraz atď. Podstúpite tiež denzitometrické vyšetrenie, ktoré môže lekár použiť na stanovenie hustoty kostí. Ide o bezbolestný röntgenový test, pri ktorom sa meria väčšina kostí v zápästí, bokoch a chrbtici.

Bola mi diagnostikovaná osteoporóza, čo ďalej?

Ak test nedopadne dobre a ochorenie sa potvrdí, lekár s vami naplánuje ďalšie postupy, ktoré budú pravdepodobne spočívať v užívaní liekov, ale tiež vám odporučí zmeniť životný štýl. Bohužiaľ, choroba sa nedá vyliečiť ani pomocou liekov, ale čím skôr sa začne komplexná liečba, tým viac posilníte svoje kosti a spomalíte progresiu. Z liekov sa zvyčajne predpisujú bifosfonáty, ktoré zabraňujú úbytku kostnej hmoty a podávajú sa perorálne alebo injekčne. Pred začatím takejto liečby sa odporúča navštíviť svojho zubára a informovať ho o lieku.

Iné zahŕňajú hormonálnu liečbu, suplementáciu vápnika a vitamínu D, použitie derivátov hormónov prištítnych teliesok alebo napríklad denosumab, ktorý zabraňuje úbytku kostnej hmoty a ďalšie. Váš lekár vám predpíše najvhodnejšiu liečbu na základe vašej diagnózy a vášho celkového zdravotného stavu.

Ak máte záujem o alternatívne prístupy, diskutuje sa o účinkoch ďateliny, sóje a čiernej rasce na podporu zdravia kostí. Táto skutočnosť však nie je vedecky dokázaná a tieto doplnky môžu mať vedľajšie účinky alebo interagovať s inými liekmi. Preto je lepšie vždy konzultovať so svojím lekárom.

Je tiež žiaduce zahrnúť do procesu liečby vhodnú diétu a cvičenie. Je to hlavne príjem vápnika, vitamínu D a K, kvalitných bielkovín, horčíka, zinku. Pravidelný pohyb a cvičenie tiež pomôžu zlepšiť stav vašich kostí, ale porozprávajte sa so svojím lekárom o tom, ktoré liečby sú pre vás vhodné.

Prevencia – spôsoby, ako zabrániť ochoreniu

Existujú rizikové faktory, ktoré bohužiaľ nemôžeme zmeniť ani naším úsilím. Patrí medzi ne – ženské pohlavie, starnutie a rodinná anamnéza. Môžeme však mať významný vplyv na ostatných, najmä so správnou a pestrou stravou, ktorá nám poskytuje dostatok vápnika a vitamínu D. Odporúča sa tiež konzumovať vysoko kvalitné bielkoviny, chudé mäso, ryby, ovocie, zeleninu a venovať pozornosť príjmu vlákniny. Dajte si pozor na príliš veľa jednoduchých cukrov a soli, ktoré zvyšujú krvný tlak a spôsobujú vylučovanie väčšieho množstva vápnika. Konzumujte alkohol a kávu s mierou, pretože obe spôsobujú stratu väčšieho množstva vápnika z tela. Okrem toho alkohol znižuje jeho absorpciu.

Odporúča sa zahrnúť nejakú fyzickú aktivitu, ktorá pomáha udržiavať správnu rovnováhu medzi tvorbou a stratou kostí. Ale tiež posilníte celé telo a svaly. Znížite riziko pádov, zlepšíte svoju koordináciu. Ideálnymi aktivitami sú napríklad chôdza, tenis, volejbal, aerobik, tanec atď.

Fajčenie je ďalším rizikom, ktoré môže spôsobiť rozvoj osteoporózy, hlavne preto, že znižuje kostnú hmotu. Môže to však byť spôsobené aj tým, že fajčiari vo všeobecnosti konzumujú viac alkoholu, majú menej fyzickej aktivity a konzumujú viac nezdravého jedla. Takže všetko môže ísť ruka v ruke. Ukázalo sa však tiež, že cigarety znižujú množstvo estrogénu v krvi, čo sa významne podieľa na kvalite kostí u žien.

Zdroje: ikem.czhealthline.com

You Might Also Like