Hlboký, zdravý spánok aj bez chémie!

Hlboký spánok je základným kritériom hodnotenia kvality spánku, čo je najdôležitejší krok pre úplné oddýchnutie nášho tela, mysle a ducha.
Nedarí sa vám zaspať, alebo sa v noci často budíte? Nemusíte si hneď vziať tabletku, poradíme vám vyskúšané recepty bez chémie.
Ráno sa zobúdzate ako po boji, uťahaná skoro viac než večer a kruhy pod očami prezrádzajú ďalšiu zlú noc? Potom je najvyšší čas začať sa o pokojný a nerušený spánok starať. Nemusí to byť žiadna veľká drina. Stačí len spestriť jedálny lístok, uvariť si bylinky a dať si kúpeľ.

Potraviny ktoré vám pomôžu

Telo pre správny spánok potrebuje upokojujúce hormóny serotonín a melatonín. A niektoré potraviny dokážu zvýšiť ich hladinu, takže sa vám po nich bude spať ako bábätku.

Potraviny s obsahom melatonínu:

paradajky
vlašské orechy
obilniny z ryže / jačmeňa
jahody a čerešne
olivový olej
víno a pivo
kravské mlieko
Produkcia melatonínu je primárne ovplyvnená účinkom svetla a tmy a tiež v závisí od nášho veku (klesá starnutím).

Čo je zakázané

Vyhnite sa všetkým nápojom, ktoré obsahujú kofeín. Funguje ako povzbudzovač, ktorý vám nedovolí zaspať. Takže žiadna káva, čaje, ale ani čokoláda alebo kola. Pozor tiež na väčšie množstvo alkoholu, ťažké jedlá pred spaním a fajčenie.
Súvisiaci obrázok

Mocné bylinky

Uvarte si voňavý čaj, najlepšie z valeriány lekárskej. Tá obsahuje kyselinu valerénovú, ktorá dodáva látky zodpovedné za navodenie spánku. Ďalšou liečivou rastlinou, ktorú bylinkári odporúčajú pri problémoch so spánkom, je chmeľ. Je to účinné sedatívum, ktoré upokojuje a privoláva spánok. Pokiaľ nemáte na tieto bylinky chuť, pripravte si nápoj z ľubovníka bodkovaného, hádam najznámejšieho prírodného antidepresíva, zlepšuje náladu, znižuje úzkosť a nespavosť. Namixovať si môžete i zmes z medovky, múčenky, levandule a materinej dúšky.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt valeriana lekárska čaj

Kúpeľ

Zhruba dve hodiny pred spaním si doprajte horúci dvadsaťminútový kúpeľ. Zahreje, uvoľní a pripraví na spánok. Ideálne je pridať do vody aromatické silice – napríklad bergamot,majoránku, levanduľu, santalové alebo ružové drevo, jalovec či bazalku. Oleje striedajte a nepoužívajte ich dlhšie než dva týždne.

zdroj: thuocdongypqa.com.vn

You Might Also Like