Prečo jesť zeler každý deň, tu sú dôvody

Právom je zeler  jedným z najpoužívanejších druhov zeleniny na svete. Veľa ľudí ho uprednostňuje kvôli jeho negatívnemu kalorickému koeficientu, čo znamená, že obsahuje menej kalórií, ako telo spotrebuje na to, aby ho strávilo. Hoci toto tvrdenie nemusí byť úplne správne, faktom zostáva, že zeler je vskutku pozoruhodnou a zdravou potravinou. Pôvodom je zo Stredného Východu a oblasti Stredozemného more. Dnes sa však konzumuje v takmer každej krajine sveta.

Na rozdiel od ostatných druhov zeleniny, v prípade zeleru je možné využiť každú jeho časť. Konzumujú sa a na dochucovanie rôznych druhov jedál sa používajú jeho semienka, vňať aj koreň.

Okrem jeho typickej chuti sa cení aj pre svoj vysoký obsah vitamínov a minerálov. Do popredia najviac vystupuje hlavne jeho vysoký obsah vitamínu C, ktorý posilňuje odolnosť tela pred rôznymi ochoreniami.

Prečítajte si ďalších 15 vážne dobrých dôvodov, prečo by mal byť zeler súčasťou vášho každodenného jedálnička.
Súvisiaci obrázok

 Znižuje cholesterol

Výskumy ukázali, že zeler má schopnosť v ľudskom tele znižovať hladinu zlého LDL cholesterolu vďaka látkam nazývaným ftalidy. Ftalidy spúšťajú produkciu žlčových kyselín, ktoré znižujú úroveň LDL cholesterolu v krvi. Všetko, čo k tomu potrebujete, sú dve steblá zeleru na deň.

 Pôsobí ako prírodné diuretikum

Množstvo a pomer draslíka a sodíka, ktoré sa prirodzene vyskytujú v zeleri, z neho robia prírodné diuretikum. Obzvlášť sa táto jeho vlastnosť cení pri vyplavovaní škodlivých toxínov z tela a pri regulácii rovnováhy telesných tekutín.

 Znižuje zápaly

Zeler obsahuje viaceré protizápalové látky, ktoré pomáhajú zmierňovať bolesti spôsobené zápalovými procesmi. Najzaujímavejší z nich je luteolín, ktorý znižuje zápaly v hipokampuse, teda časti mozgu ktorá je zodpovedná za priestorovú orientáciu a konsolidáciu informácií z krátkodobej do dlhodobej pamäti.

Pri Alzheimerovej chorobe je to práve hipokampus, kde dochádza k prvým poškodeniam. Zeler tak môže účinne chrániť starších ľudí pred týmto ochorením.

 Predchádza rakovine

Zeler má v sebe viacero substancií, ktoré pomáhajú bojovať proti rôznym druhom rakoviny.

Vďačí za to hlavne vyššie spomenutým ftalidom, ale aj polyacetylénom, ktoré z tela odstraňujú rakovinové bunky a tiež bránia ich vzniku. Flavonoid luteolín navyše k tomu bráni rastu nádorov.

 Lieči infekcie močového mechúra

Vďaka svojim protizápalovým a diuretickým účinkom, pomáha zeler pri vyplavovaní uviaznutých močových kamienkov von z tela. Okrem toho, účinne bráni vzniku infekcií močového mechúra.

 Podporuje zdravie kĺbov

Zeler sa ukázal ako výborný prostriedok pri liečbe zápalových ochorení kĺbov, napríklad dne či reumatoidnej artritíde. Jeho silné protizápalové účinky si ľahko poradia s opuchmi a bolesťami v kĺboch ľudí trpiacich týmito ochoreniami. Na liečbu uvedených zdravotných komplikácií sa odporúča vypiť aspoň jeden pohár čerstvého zelerového džúsu denne.

 Udržuje správny krvný tlak

Draslík zo zeleru je nápomocný pri znižovaní krvného tlaku. K tomu navyše ftalidy relaxujú svaly obkolesujúce krvné artérie, čo cievy rozširuje a tak sa ešte viac docieli zníženie krvného tlaku.

 Odstraňuje zápach z úst

Príčinou zlého zápachu z úst zvyčajne býva zlá ústna hygiena, ktorá prispieva k rozmnožovaniu baktérií na zuboch a ďasnách. Žuvaním kúska zeleru dochádza k uvoľňovaniu uviaznutého jedla a zároveň to osviežuje váš dych.

 Podporuje chudnutie

Jedno steblo zeleru má v priemere len 15 kalórií. Môžete tak zjesť aj niekoľko stebiel bez toho, aby ste prijali veľa kalórií. Zároveň to množstvo vlákniny, ktoré obsahuje, bude vo vás udržiavať pocit plnosti počas pomerne dlhej doby.

 Znižuje menštruačné symptómy

Fytonutrient anetol, nachádzajúci sa v zeleri, pomáha zmierňovať návaly horúčavy, ktoré sa často vyskytujú počas menštruácie. Obsahuje však aj ďalších takmer 50 látok, ktoré priamo vplývajú na menštruačné prejavy, ako sú nadúvanie, bolesti hlavy či bolesti v panvovej oblasti.

 Zmierňuje stres

Zeler patrí medzi druhy zeleniny, ktoré vám môžu pomôcť zvládať stres prirodzeným spôsobom. Magnézium, na ktoré je zeler veľmi bohatý, upokojuje nervový systém. Ak zjete zeler na večeru, bude sa vám aj ľahšie zaspávať.

 Podporuje trávenie

Zeler je v podstate voda a vláknina v chrumkavom prevedení. Má jeden z najväčších podielov vody medzi zeleninou. Jeho nestráviteľná vláknina pomáha ostatnej strave v plynulom prechode črevami a jej správnemu stráveniu. Zároveň účinne predchádza vzniku zápchy.

 Zvyšuje libido

Vedci objavili, že dve látky nachádzajúce sa v zeleri známe ako androsfenolandrostenón, podporujú libido. Okrem toho, zvyšujú aj sexuálnu výkonnosť.

 Podporuje zdravie očí

Jediné steblo zeleru obsahuje približne 10% odporúčanej dennej dávky vitamínu A, ktorý chráni zdravie vašich očí. Ďalšie látky prirodzene sa vyskytujúce v zeleri bránia degenerácii očnej sietnice.

 Predchádza predčasnému starnutiu

V zeleri sa nachádzajú silné antioxidanty, vitamíny A, C a E a ďalšie nevyhnutné látky, ktoré chránia vašu pokožku pred predčasnými prejavmi starnutia. Obzvlášť vitamín E pomáha udržiavať pokožku dobre vyživovanú a hydratovanú.

No dúfam že sme vás presvedčili,  prečo je zeler hrdinom spomedzi druhov zeleniny, a prečo ho zaradiť do jedálnička.  Zaručene je to druh zeleniny, ktorý by nemal chýbať na vašom tanieri, ak sa chcete udržať v dobrom zdraví.

zdroj:.healthy-holistic-living.com

You Might Also Like