Baza čierna účinky a použitie pre naše zdravie!

Čierna baza kvitne zhruba od mája do júla, takmer na každom rohu. Môže vám pripadať ako obyčajná burina, ale to je veľký omyl. Jej kvety pekne voňajú, je prínosná pre naše zdravie a navyše môže predstavovať aj nevšednú lahôdku na našom stole.

Jedlá z bazy čiernej skvele chutia, pritom dodajú vášmu jedálničku rozmanitosť. Neváhajte a pustite sa do zberu bazových kvetov, je mnoho spôsobov, ako ich využiť. Najčastejšie pripravujeme bazový čaj, sirup, alebo letnú limonádu, kvety bazy sa však dajú tiež osmažiť a občas tak môžu nahradiť bežné rezne.

Ako najlepšie využiť čiernu bazu?

Kvety bazy čiernej môžeme jednoducho nasušiť pre celoročnú prípravu čaju, alebo ich použiť čerstvé v mnohých obmenách. Zbierajú sa v plnom kvete, je dobré ich v celku a opatrne odlamovať alebo odstrihnúť. Čierna baza je skvelá pri prechladnutí či zníženej imunite, pri ochorení dýchacích ciest a zahlienení. Kvety zbierame najlepšie na poludnie za slnečného počasia. Látky obsiahnuté v kvetoch prospievajú aj cievam a pomáhajú pri kŕčových žilách, hemoroidoch a ďalších cievnych problémoch. Bazový čaj pomáha aj pri nevoľnostiach a kolikách, pri migréne a menštruačných bolestiach.

Čierna baza ako čaj, sirup aj osviežujúca limonáda

Bazový čaj pripravíme z jednej polievkovej lyžice sušených kvetov a štvrť litra vriacej vody. Lúhujeme 10 minút, scedíme a mierne vychladnutý upíjame. Bazový čaj môžeme dochutiť medom.

Bazový sirup je skvelý na prípravu horúcich i studených, letných nápojov. Budeme potrebovať asi tridsať celých veľkých kvetov, ktoré zalejeme litrom prevarenej vychladnutej vody a necháme 1 deň macerovať. Pridáme dva citróny nakrájané na plátky a šťavu potom precedíme a osladíme až 1 kg cukru. Krátko povaríme a potom plníme do fliaš.

Limonáda z bazy čiernej je veľmi osviežujúca a pre tieto horúce dni úplne dokonalá. Zvaríme 5 litrov vody s 1 kg cukru, po odstavení potom do vody pridáme 10 veľkých kvetov, a spolu s plátkami z dvoch citrónov macerujeme týždeň na teplom, najlepšie temnom mieste, v pohároch prekrytých plátnom. Asi po týždni limonádu zlejeme do fliaš, skladujeme v chlade a tme.

Vyprážané kvety

Ak ste o niečom takom nikdy nepočuli, hovoríme o vyprážaných kvetoch bazy čiernej v cestíčku. Výhodou tohto lahodného pokrmu skorého leta je predovšetkým veľmi rýchla príprava, žiadne náklady a samé pozitíva pre naše zdravie. Z kvetov je potrebné pred obalením a tepelnou úpravou len odstrániť stonky, ktoré sú mierne toxické.

Zdravá čierna baza – čo všetko ukrýva?

Čierna baza obsahuje glykozidy, organické kyseliny, triesloviny, flavonoidy, cholín, ktorý sa údajne v tele mení na látku s protirakovinovými účinkami, ďalej potom farbivá, pektín, vitamíny, minerály a stopové prvky – vápnik, železo, horčík, meď, fosfor, zinok apod. Najčastejšie sa baza čierna využíva pri chrípkach a prechladnutiach, ďalej potom pri problémoch s dýchacími cestami, pri kašli, chrapote či angíne. Pomáha tiež liečiť dnu a reumatizmus, pretože z tela odvádza prebytočnú kyselinu močovú. Ďalej sa využíva pri ochoreniach obličiek a problémoch s trávením, účinne upravuje krvný tlak.

Zdroj: Webozdravi.cz, Zdravota.flox.cz, Vitalia.cz

You Might Also Like