5 VÝŽIVOVÝCH doplnkov ktoré pomôžu proti depresii

Depresia je porucha nálady, ktorá spôsobuje pretrvávajúce pocity smútku, hnevu a všeobecnú stratu záujmu o život, ktorá zasahuje do každodennej ľudskej činnosti. Depresia – na rozdiel od bežného smútku – je chorobný stav, ktorý môže vzniknúť aj bez zjavného dôvodu, prípadne ako neadekvátne vyústenie dlhotrvajúceho smútku. Naša psychika obvykle dostane zabrať po nepríjemnom zážitku, strate niekoho alebo niečoho dôležitého. Takýto smútok je však psychologicky zrozumiteľný, odôvodniteľný, pričom trvanie stavu je dočasné a úmerné príčine.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt depresie a poruchy nálady

Medzi ďalšie príznaky a symptómy depresie patrí strata chuti do jedla, významná strata hmotnosti alebo prírastok hmotnosti, zmeny spánkových frekvencií, nedostatok energie, ťažkosti s koncentráciou a nevysvetliteľná bolesť na hrudníku.

Nedostatky živín môžu pravdepodobne tento problém ešte zhoršiť. Výskumníci zistili, že ľudia trpia zmenami nálady kvôli niekoľkým nedostatkom živín.

 top 5 výživových nedostatkov, ktoré môžu spôsobiť depresiu.

1. Omega-3 mastné kyseliny
Omega-3 mastné kyseliny majú veľa zdravotných výhod. Zohrávajú kľúčovú úlohu vo vývoji a fungovaní centrálneho nervového systému.

Okrem toho omega-3 mastné kyseliny môžu pomôcť znížiť zlý cholesterol a pomôcť zlepšiť celkové zdravie srdca.

Ak chcete poskytnúť svojmu telu dostatok omega-3 mastných kyselín, konzumujte viac ľanového semena, mastných rýb, ako sú losos, vlašské orechy a omega-3 bohaté vajcia. Môžete tiež užívať omega-3 doplnky po konzultácii s lekárom.
Súvisiaci obrázok

2. Vitamín D
Nedostatok vitamínu D bol spojený s demenciou a autizmom. Tento vitamín pomáha pri výrobe serotonínu, mozgového hormónu spojeného so zvýšenou náladou a šťastím.

Vedci poznamenali, že vitamín D sa podieľa na syntéze serotonínu a dopamínu v mozgu, chemických látok jeho nedostatok je spojený s depresiou.

Trávením času na slnku môžete pomôcť vášmu telu produkovať vitamín D. Pravidelné prechádzky v skorých ranných hodinách za 15 až 20 minút denne sú veľmi dôležité. Môžete tiež užívať doplnky vitamínu D po konzultácii s lekárom.
Súvisiaci obrázok

3. Horčík
Horčík je ďalším dôležitým doplnkom, ktorého nedostatok môže viesť k depresii. Pomáha aktivovať enzýmy potrebné na produkciu serotonínu a dopamínu.

Ak chcete zabrániť nedostatku horčíka, nájdite potraviny bohaté na horčík, ako sú kel, mandle, avokádo, banány, fazuľa, tekvicové semienka, tofu, sójové mlieko, celé zrná, otruby a zelená listová zelenina.
Súvisiaci obrázok

4. Zinok
Zinok je ďalší dôležitý stopový prvok, ktorý vaše telo potrebuje na zníženie rizika depresie. Táto živina zohráva kľúčovú úlohu v neuronálnej funkcii.

Niektoré dobré zdroje zahŕňajú červené mäso, vajcia, mäkkýše, strukoviny, orechy, semená, celé zrná a mliečne výrobky. Môžete tiež zvoliť doplnky po konzultácii s lekárom.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt zinok kde sa nachádza

5. Selén
Selenium je tiež nevyhnutný pre fungovanie mozgu a pomáha zlepšovať náladu a symptómy depresie. Okrem toho má selén dôležitú úlohu pri správnom fungovaní štítnej žľazy. Zdravá štítna žľaza je dôležitá pre duševné zdravie.

Selén môžete získať z potravinových zdrojov, ako sú morské plody, fazuľa, hrášok, vajcia, morčacie a kuracie mäso.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt selén kde sa nachádza

zdroj: takprosto cc

You Might Also Like