Liečivý HLOH + 6 osvedčených receptov

Hloh je bylinka, ktorá sa dokonale stará o naše srdcia, nazýva sa aj „otec srdca“. V čase, keď sú choroby obehovej sústavy jednými z najčastejších, je hloh tá pravá bylinka, po ktorej siahnuť. Obsahuje obrovské množstvo antioxidantov, vitamínov skupiny B a C, posilňuje srdcový sval, upokojuje búšenie srdca a arytmiu. Odporúča sa preventívne proti infarktu a ľuďom s vysokým pracovným nasadením. Ako najúčinnejší bylinný liek na srdce bol hloh objavený v 19. storočí lekári z Anglicka a Francúzska.

Ako hloh lieči a kedy ho použiť?

Zdroj: Shutterstock.com

Hloh je považovaný za najlepší preventívny a liečebný bylinný prostriedok proti chorobám srdca a obehovej sústavy. Odporúča sa tiež ľuďom v staršom veku, pretože nemá žiadne kontradikcie s liekmi a môže sa hojne užívať.

Obsahuje obrovské množstvo antioxidantov, vitamínov skupiny B a C, glykozidy a flavonoidy. Prekrvuje a posilňuje srdce, rozširuje tepny a žily, stará sa o ich správnu funkciu. Dokáže upokojiť búšenie srdca a srdcovú arytmiu.

Hloh je úplne úžasný pre čistenie ciev, zlepšuje krvný obeh a reguluje krvný tlak. Jeho užívanie sa výrazne odporúča ľuďom pod veľkým stresom a s vysokým pracovným nasadením. Preventívne pôsobí proti infarktu.

Hloh dokáže organizmus celkovo upokojiť, môžeme ho preto odporučiť tiež pri problémoch s nespavosťou, či v prípade nervozity a podráždenosti.
Súvisiaci obrázok

Zber:

Od mája do júna zbierame najmä kvetenstvo, listy môžeme zbierať od jari po celé leto. Na jeseň potom zužitkujeme najmä plody. Hloh sa u nás pestuje a vyskytuje pomerne dosť. Nájdeme ho na stráňach, na okrajoch lesa, v parkoch a na záhradách, alebo na okrajoch lúk.

Kvety a listy zbierajte krátko pred rozvinutím, alebo tesne po ňom. Pri tohtoročnej rýchlej jari je teda na zber najvyšší čas.  Pokiaľ je vo vašom okolí hloh odkvitnutý, nič sa nedeje – účinné látky sú obsiahnuté tiež v listoch i plodoch.

Zdroj: Shutterstock.com

Recepty

Čaj na krvný obeh

Zmiešajte kvety a listy hlohu, srdcovníka, maliny a vňať rozmarínu. Tri lyžice zmesi zalejte 3/4 litra horúcej až vriacej vody a nechajte vylúhovať pod pokrievkou.

shutterstock_67483507

Čaj na srdce

Ku dvom dielom hlohu pridajte jeden diel medovky, srdcovníka a ľubovníka. Bylinky, ktoré si nemôžete nazbierať v okolí, zoženiete v bylinkárstvo alebo na internete. Čaj dolaďte medom a pite preventívne.

Hlohová tinktúra

Čerstvé kvety hlohu ukážte do fľaše a zalejte vysoko percentným domácim alkoholom, alebo napr. Vodkou a uzavrite. Nechajte na slnečnom mieste odležať po dobu 2 týždňov, občas pretrepte. Potom preceďte a užívajte 1x denne preventívne proti srdcovým chorobám.

Kvapky proti vysokému krvnému tlaku

Zmiešajte hlohovú tinktúru s tinktúrou z prasličky, ktoré si pripravte podľa návodu vyššie. Užívajte 20 kvapiek s lyžičkou vody 1x denne.

Hlohové víno z listov či kvetu

Zmiešajte kvety a listy hlohu s vňaťou rozmarínu, pridať môžete aj vňať yzopu. Pridajte hrozienka, celé klinčeky a škoricu. Zalejte litrom červeného vína a nechajte 2 týždne odležať. Môžete pridať i med. Nakoniec preceďte a užívajte podľa ľubovôle ako preventívny prostriedok.

Hlohový liek z plodov (zbierajte až na jeseň)

Plne dozreté plody, najlepšie čerstvo natrhané, umyte a následne pomeľte alebo rozdrvte. Zalejte slabým alkoholom a nechajte 3 týždne pracovať. Potom preceďte.

shutterstock_323692526

Zdroj: Shutterstock.com

You Might Also Like