Príznaky nádoru mozgu rozhodne nepodceňujte. Radšej ich riešte včas!

Brain with blood vessels and tumor- 3d Illustration

Príznaky nádoru mozgu môžu byť dlhú dobu nerozoznateľné alebo zameniteľné s iným problémom, preto takému stavu aj týmto príznakom vždy venujte dostatočnú pozornosť, ktorú si rozhodne zaslúži. Ako pri každom nádorovom ochorení platí, že čím skôr liečba začne, tak tým je väčšia šanca na jej úspešný úspech.

Najčastejšie príznaky nádoru mozgu

Príznaky nádoru mozgu o sebe často dávajú vedieť poruchou mozgu, preto najčastejším symptómom môže byť epileptický záchvat, ktorý môžete prekonať. Ďalej sa môže jednať aj o iné poruchy tela, napríklad o nemožnosť ovládateľnosti končatín.

Vždy záleží, kde je ložisko nádoru v mozgu uložené a ktorú časť utláča. Môžete napríklad prísť o možnosť hovoriť alebo strácať rovnováhu za chôdze.

Pokiaľ máte niektoré z týchto príznakov, tak je rozhodne lepšie vyhľadať lekársku pomoc, a to aj keby malo ísť o planý poplach.

Dá sa tento typ nádoru liečiť?

Aj v prípade, že na sebe sledujete príznaky nádoru mozgu, tak ešte neprepadajte panike. Nič nie je stratené, pretože naša moderná medicína si dokáže poradiť aj s týmto problémom. Ako bolo napísané na začiatku, tak vždy záleží, ako rýchlo sa s liečbou začne.

Podľa rozsahu nádoru potom lekári volia z niekoľkých spôsobov liečebných postupov. V prípade diagnózy nádoru mozgu vás môže čakať operácia, chemoterapia alebo ožarovanie v protónovom centre.

Ďalšie príznaky nádoru mozgu

Z dôvodu nárastu nádoru v hlave môže vznikať syndróm vnútrolebečnej hypertenzie. Pod týmto termínom si môžete predstaviť väčší pretlak v hlave. Tento tlak sa potom prejavuje neznesiteľnou bolesťou hlavy, zvracaním alebo poruchami zraku a ďalšími príznakmi.

To, či sa jedná naozaj o nádor na mozgu, väčšinou spoľahlivo dokáže určiť magnetická rezonancia, ale väčšina pacientov po prvýkrát zamieri na CT vyšetrenie, ktoré je ďaleko dostupnejšie. A až v ďalších pochybnostiach ešte len mieri na vyšetrenie na magnetickej rezonancii.

Dnešná veda už je naozaj veľmi ďaleko a ešte pred operáciou mozgu dokážu lekári presne zmapovať, kde sa nádor nachádza. Nádor sa mapuje preto, aby nedošlo k porušeniu inej dôležitej časti mozgu a liečba dopadla čo najlepšie.

You Might Also Like