105 ROČNÝ LEKÁR VÁS NAUČÍ SPRÁVNE A DLHO ŽIŤ !

Východné krajiny sú studnicami múdrosti. Obyvateľ Japonska Šigeaki Hinohara sa dožil šťastných 105 rokov a pracoval na klinike až do posledného dňa. Jeho odporúčania pre šťastný život sú plné ľahkosti, jednoduchosti a bezhraničného milosrdenstva. Prečítajte si rady od Dr. Hinohara a učte sa…

 1. Bavte sa

Pocit radosti prináša človeku viac úžitku ako spánok či jedlo. Dr. Hinohara píše: „Človek nedostáva energiu zo spánku a jedla, ale z radosti a zábavy. Spomeňte si na detstvo, keď sme boli veselí, nepotrebovali sme ani jesť a nechceli sme ani spať. U dospelých je to tak isto. Jednoducho za to nestojí vyčerpať svoje telo zbytočne tvrdým režimom stravovania alebo spánku.“

японские секреты долголетия

 1. Stravujte sa s rozumom!

Tajomstvo dlhovekosti tohto Japonca je zlatá stredná cesta týkajúca sa konzumácie jedla. Šálka kávy v dopoludňajších hodinách, mlieko alebo pomarančový džús s olivovým olejom – to sú jeho raňajky. Obed môžete preskočiť alebo si len niečo „zobnúť“. Ak ste zaneprázdnený užitočnými vecami, jedlo nepotrebujete.

Na večeru je lepšie si dať zeleninu, ryby a ryžu. Mäso by sa malo konzumovať len minimálne – 2x týždenne po 100 g je podľa doktora úplne dostačujúce.

восточные секреты долголетия

 1. Plánujte dopredu

Zaplňte si diár s plánmi do budúcnosti. Myšlienky sú podstatné, pretože keď myslíte na budúcnosť, neostáva vám čas na to, aby ste sa vracali do minulosti a trápili sa problémami.

 1. Rozširujte svoju škálu vedomostí

Dr. Hinohara uskutočnil ročne minimálne 150 prednášok, pričom každá trvala približne hodinu a pol a celý ten čas vydržal bez sedenia.

лучшие секреты долголетия

 1. Lekári nemôžu vyliečiť všetko!

„Keď vám lekár odporučí dať si urobiť nejaké testy alebo podstúpiť operáciu, opýtajte sa ho, či by to rovnako poradil aj svojim deťom, manželke alebo iným príbuzným.“ Jeho tvrdenie má silný podtón. Komerčné lekárstvo prestáva byť všeliekom. Prečo by mala osoba trpieť, ak ho nemôže vyliečiť? Niekedy obľúbená hudba alebo zvieratá pomáhajú omnoho lepšie ako skúsení lekári.

 1. Neľutujte sa!

Nemusíte v posilňovni podávať fyzické rekordy. Turistika, cyklistika, schody namiesto výťahu – omnoho lepšie ako len sedieť doma na gauči pred televízorom. Áno, potrebujete odpočívať, ale mali by ste zvoliť niečo aktívnejšie.

 1. Čítajte!

Nájdite si knihu, ktorá vás dokáže inšpirovať. Bude to možno práve ona, ktorá vám pomôže určiť si váš životný cieľ. Ak si na papieri nakreslíte kruh, mal by byť taký veľký, aby bol nekonečný až do konca vášho života. My vidíme len časť z tohto kruhu, zvyšok je za bránami nášho vnímania života.

японские секреты мудрости

 1. Choroba nie je rozsudok!

V moderných nemocniciach by malo byť viac zábavy: tanec, hudba, zvieratá. Tento druh terapie je v niektorých prípadoch omnoho účinnejší ako samotné lieky. Obrátenie pozornosti od bolesti na niečo zaujímavé vám pomôže na chorobu zabudnúť (hoci len na určitý čas) a váš celkový stav sa môže zlepšiť.

 1. Preceňovanie hodnôt

V snahe nadobudnúť materiálne bohatstvo ľudia často zabúdajú na to najhlavnejšie – láska, starostlivosť, milosrdenstvo. „Pamätajte, nikto nevie, kedy nadíde jeho čas a so sebou si nevezmete všetko.“

японские секреты мудрости и долголетия

 1. Veda ako umenie

Vedecké vzorce a abstraktné veci pomáhajú človeku urobiť aj nemožné. Choroby sú úzko spojené s ľudskou dušou. Všetci sme odlišní, z tohto dôvodu by mala byť aj liečba akejkoľvek choroby individuálna.

 1. Buďte pripravení na prekvapenia

Naše telo je schopné vytvárať neuveriteľné veci. Šigeaki Hinohara povedal úžasný príbeh o tom, ako bol zajatý a musel sa spoliehať len na svoju vlastnú vnútornú silu. Láska a úcta k vášmu telu pomôže prekonať akékoľvek fyzické testy.

японские секреты здоровья

 1. Nájdite si učiteľa

Nájdite si svoj model, idol, hrdinu…Dr. Hinohara mal za hrdinu svojho otca, no neskôr sa inšpiroval aj ďalšími osobnosťami. „Keď sa ocitnem v ťažkej situácii, pokúsim sa predstaviť si, čo by títo ľudia robili na mojom mieste.“

 1. Žiť dlho je nádherné!

Užívajte si život každú minútu, každú chvíľu. Každý nový deň je lepší ako ten predchádzajúci. Pomáhajte ostatným a nič nečakajte na oplátku. Skutočnosť, že žijete, je tá najvyššia odmena.

секреты долголетия японцев

Dr. Šigeaki Hinohara zomrel 18. júla 2017. Zostal prezidentom Medzinárodnej kliniky sv. Lucasa v Tokiu a až do svojej smrti pokračoval v prijímaní pacientov. Vo veku 105 rokov mal vo svojom notebooku diár zaplnený na 5 mesiacov dopredu…

foto: takprosto. cc

You Might Also Like