Cviky proti kŕčovým žilám. Sú jednoduché a pomôžu.

Cviky proti kŕčovým žilám sú jednoduchým spôsobom, ako môžete zabrániť nepríjemnému žilovému zápalu a následnému vzniku kŕčových žíl. Pokiaľ máte často pocit ťažkých nôh či nočné kŕče, tak práve vás môže ohrozovať neskorší problém tvorby kŕčových žíl.

Kŕčové žily sú vlastne rozšírené podkožné a kožné žily, ktoré sa najčastejšie vyskytujú na nohách. Tvorí sa v dôsledku spätného toku krvi nedomykavými žilovými chlopňami.

Cviky proti kŕčovým žilám môžete vykonávať kdekoľvek

Pokiaľ máte problém s kŕčovými žilami, výrazne vám pomôže cvičenie. Cviky proti kŕčovým žilám môžete vykonávať napríklad v práci alebo aj na zastávke, keď čakáte dlho na autobus.

Vhodných cvikov na kŕčové žily je hneď niekoľko a nič k nim nepotrebujete. Ide v podstate len o správne rozpohybovanie svalov.

Jednoduchý cvik, ktorý si môžete ihneď vyskúšať, je kolíska na chodidlách. Pravidelne budete stúpať na špičky, z ktorých sa zhoupnete späť na päty. Takto to robíte stále dookola. Rozpohybujete tým svalovú pumpu v lýtku.

Cvičiť môžete, aj keď sedíte

Cvičiť sa dá aj pri sedavom zamestnaní. Pokiaľ budete cvičiť ako v stoji, tak aj v sede, dokážete cvičiť naozaj pravidelne. Pravidelným vykonávaním cvikov zvýšite efektivitu cvičenia a tým pádom aj svoje výsledky.

Pri cvičení v sede ide vlastne o podobný postup, ako tomu bolo pri kolíske. Dajte svoje chodidlá na päty, a potom budete prechádzať cez celé chodidlo na špičky.

Ďalší cvik proti kŕčovým žilám je tiež jednoduchý. Položte celé svoje chodidlo k zemi a suňte ho vpred až na špičky. Pretiahnete takto celú nohu. Dôležité je sunutie chodidla po zemi do tej fázy, kam až to pôjde.

Ďalším z cvikov, ktoré môžete vykonávať, keď sedíte, je časté krútenie členku, ktoré tiež zapríčiní pohyb všetkých dôležitých svalov.

Čo ešte pomáha proti kŕčovým žilám?

Nie sú to len cviky, ktoré pomáhajú proti kŕčovým žilám. Proti kŕčovým žilám môžete bojovať aj častým zdvíhaním nôh hore, nosením správnej pohodlnej obuvi, ale aj voľného oblečenia.

Používať môžete aj kompresné pomôcky – vybrať si môžete pančuchy, podkolienky, stehenné alebo polo stehenné pančuchy. Pokiaľ pôjdete s týmto problémom na operáciu, tak je potrebné s prevenciou pokračovať aj po operácii.

You Might Also Like