Odborníkmi odporúčané alternatívy kávy, ktoré vás nabijú energiou rovnako ako kofeín.

Káva je obľúbeným ranným nápojom mnohých ľudí, bez ktorého si ani nevedia predstaviť začiatok dňa. Existujú však aj ľudia, ktorí sa rozhodnú nepiť kávu z mnohých dôvodov. Pre niektorých môže vysoké množstvo kofeínu, 95 mg na porciu, spôsobiť nervozitu a napätie. U iných môže káva spôsobiť poruchy trávenia a bolesti hlavy. Ak ste už dlho premýšľali o nahradení rannej kávy iným nápojom, tu je niekoľko dobrých alternatív, ktoré lekárka Amy  Richter zdôrazňuje.

Čakanková káva

Rovnako ako kávové zrná, koreň čakanky môže byť pražený, mletý a varený do lahodného horúceho nápoja. Chutí veľmi podobne ako káva, ale je bez kofeínu. Je tiež bohatým zdrojom inulínu. Táto rozpustná vláknina môže pomôcť tráveniu a podporiť zdravé črevá zvýšením rastu prospešných baktérií.

Čaj Matcha

Matcha je druh zeleného čaju vyrobeného naparovaním, sušením a mletím listov čínskeho čajovníka. V porovnaní s variteľným zeleným čajom konzumujete celý list. Z tohto dôvodu získate oveľa koncentrovanejší zdroj antioxidantov.

Zlaté mlieko

Zlaté mlieko je bohatá náhrada kávy bez kofeínu. Tento teplý nápoj obsahuje osviežujúce korenie, ako je zázvor, škorica, kurkuma a čierne korenie. Medzi ďalšie bežné zložky patrí kardamón, vanilka a med. Okrem toho, že nápoj má krásnu zlatú farbu, kurkuma poskytne silné protizápalové vlastnosti. A čo viac, čierne korenie zvyšuje schopnosť tela absorbovať kurkumín a tuk. Preto možno budete chcieť zvážiť použitie plnotučného mlieka pred nízkotučným mliekom pre tento nápoj.

Voda s citrónom

Zmena ranného nápoja nemusí byť zložitá. Citrónová voda je skvelý spôsob, ako začať deň. Je bez kalórií a kofeínu a poskytuje dobrú dávku vitamínu C. Ako antioxidant hrá vitamín C úlohu vo vašom imunitnom systéme a chráni pokožku pred poškodením slnkom. Je nevyhnutný pre produkciu kolagénu, proteínu, ktorý poskytuje základnú štruktúru pre vašu pokožku, šľachy a väzy.

Jablčný ocot

Jablčný ocot sa vyrába fermentáciou drvených jabĺk pomocou kvasiniek a baktérií. Tento proces produkuje zlúčeninu nazývanú kyselina octová, ktorá môže mať podľa niektorých štúdií priaznivé účinky na citlivosť na inzulín a hladinu cukru v krvi. Konzumácia jablčného octu na prázdny žalúdok výrazne znižuje hladinu cukru v krvi, zvyšuje sýtosť a pomáha pri chudnutí.

You Might Also Like