5 SPÔSOBOV, AKO ZVÝŠIŤ HLADINU SEROTONÍNU V MOZGU

Serotonín pôsobí ako neurotransmiter, typ chemikálie, ktorý pomáha signálom prechádzať z jednej oblasti mozgu do druhej, čo ovplyvňuje celý rad psychologických a iných funkcií tela. Patria sem bunky spojené s náladou, sexuálnou túžbou, chuťou do jedla, spánkom, pamäťou, teplotou a kontrolou správania.

Zatiaľ čo serotonín je chemická látka často spojená s depresiou, väčšina ľudí si neuvedomuje mnohé funkcie tejto mozgovej chemikálie. Mnohí si tiež neuvedomujú, že serotonín sa môže rozvíjať bez liekov – liekov na predpis, ktoré môžu mať nepríjemné vedľajšie účinky.

Skutočnosť, že môžeme prirodzene zvýšiť túto dôležitú chemickú látku v mozgu, by sa mala považovať za povzbudzujúcu!
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt serotonín a nálada

Tu je 5 najlepších spôsobov, ako zvýšiť hladinu seratínínu:

1. 5-HTP
Tento malý produkt je úžasný spôsob, ako pomôcť odvrátiť smútok. Formálne sa nazýva 5-hydroxytryptofán, táto látka sa ukázala ako účinná pri liečbe úzkosti, depresie, fibromyalgie, nespavosti a hypertenzie. 5-HTP vykonáva tieto činnosti tým, že stimuluje produkciu chemického serotonínu.

Okrem toho sa ukázalo, že 5-HTP má pozitívny vplyv na hmotnosť.

Odporúčaná dávka je 100 až 400 miligramov na deň na raňajky, obed a večeru.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt 5 HTP

2. Vezmite si niektoré vitamíny skupiny B
Vitamín B6 pomáha najmä pri vývoji a funkcii serotonínu v mozgu.

Vitamín B6 aj vitamín B12 sú účinné pri znižovaní symptómov. Podľa štúdie starší ľudia, ktorím bola diagnostikovaná depresia alebo ktorím zaznamenali depresívne symptómy, zlepšili svoj stav po doplnení vitamínmi B.
Odporúča sa užívať 50 až 100 g denne.

3. Slnečné svetlo
Už ste niekedy premýšľali, prečo slnečný deň má výrazný vplyv, ako zlepšiť našu náladu? To môže byť spôsobené tým, že samotný mozog produkuje serotonín. Aj v chladnom alebo sychravom dni má slnečné svetlo pozitívny vplyv na naše myslenie.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt slnečné svetlo a serotonín

4. Masáž
Každý má rád masáže. Väčšina z nás pravdepodobne nevie, že masáž má priamy vplyv na hladiny serotonínu. Sú účinné pri znižovaní hladiny kortizolu – stresového hormónu – chemikálie, ktorá aktívne blokuje produkciu serotonínu.

Výskumníci zistili, že profesionálne masáže znižujú hladiny kortizolu o 31 percent. Keď je produkcia kortizolu zablokovaná, náš mozog je na optimálnej úrovni na výrobu sérotonínových chemikálií. Masážna terapia môže zvýšiť produkciu dopamínu.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt masážna terapia

5. Meditácia
Oh, áno … žiadny článok o zvyšovaní hladín serotonínu nebude úplný bez meditácie. Jednoducho povedané, šírenie vedeckého výskumu, ktoré dokazuje fyzické a psychologické výhody meditácie, je ohromujúce. Existuje mnoho foriem meditačných postupov a všetky z nich sú užitočné pri zvyšovaní produkcie serotonínu.

Pravdepodobne najefektívnejšou formou meditácie na úrovni serotonínu je transcendentálna meditácia alebo TM. Vedci sa domnievajú, že TM je silným stimulantom hladín serotonínu v dôsledku zvýšenia jedného zo základných prvkov serotonínu: 5-HIAA. Veda našla priamu koreláciu medzi zvýšením koncentrácie 5-HIAA a zvýšenými hladinami serotonínu v mozgu.

Rovnako ako masážna terapia, meditácia znižuje hladiny kortizolu v mozgu. Okrem toho je meditácia obzvlášť obozretná pri vyvolávaní uvoľnenej reakcie v mozgu, ktorá bráni prirodzenému „boju alebo letu“ reakcii mozgu.
Súvisiaci obrázok

Zmenšenie stresu založené na vnímaní je ďalším typom meditácie spojeného s nárastom hladín serotonínu, čiastočne preto, že navyše senzibilizuje serotonínové receptory, dôležitú premennú produkciu serotonínu. Zaujímavosťou je, že túto meditatívnu techniku používajú vojenskí pracovníci, ktorí sú vystavení posttraumatickému stresovému ochoreniu (PTSD).

zdroj: fithacker.ru

You Might Also Like