Ako sa zbaviť lupín a mať zdravú pokožku hlavy.

Lupiny - príčiny a liečba

Lupiny má veľa ľudí a je to veľmi nepríjemná vec. Mnoho holičov tvrdí, že si ich klienti sťažujú práve na lupiny. Dermatológovia zase tvrdia, že lupiny má v podstate každý, len sa u každého človeka objavujú v inej intenzite. Poznáte nejakú naozaj zaručenú radu, ako by sme sa mohli lupín zbaviť?

lupiny

Vrchná vrstva kože sa obmieňa všade po tele. Lupiny sú šupinky odumretej kože z pokožky hlavy, ktorých je však z nejakej príčiny viac, než je obvyklé. Lupiny sú pre pacienta nepríjemné z estetického hľadiska. Človek, ktorý má ramená posiata bielymi šupinkami, vzbudzuje u niektorých ľudí dojem človeka, čo o seba nedbá. Často k nemu ľudia cítia až odpor.

Nepodceňujte tieto ťažkosti a predovšetkým sa neškrabte na hlave, ak ucítite svrbenie. Ak liečenie lupín zanedbáte, dôjde k tomu, že sa vám na hlave bude hromadiť stále hrubšia vrstva odumretej kože. Tá potom vyvoláva ono nepríjemné svrbenie, ktoré človeka núti, aby sa škriabal. Môžete si tak ale spôsobiť drobné poranenia, v dôsledku ktorého môže dôjsť aj k infekcii pokožky.

Ak máte veľa lupín, môže sa už jednať o chorobu. Ide o tzv. Mazotokový zápal kože, ktorý vyžaduje odborné liečenie. Najmä ak je vaša pokožka hlavy silno podráždená, sa aj po použití liečivých šampónov objavuje silná vrstva lupín a nachádzate žltkasté chrasty, alebo sa vám v oblasti krku a tyla objavujú červené škvrnky.
umývanie

Ako si od lupín pomôcť?

Čo najčastejšie si umývajte vlasy, a ak je to potrebné, tak pokojne každý deň. Dá sa povedať, že čím častejšie používate šampón, tým väčšiu máte nádej, že lupiny zmiznú. Zamerajte sa na zloženie šampónu. Všeobecne je známe, že príčinou lupín je mastná pokožka hlavy. Každodenné umývanie vlasov jemným šampónom môže ťažkosti zmierniť alebo úplne odstrániť. Vymeňte teda váš existujúci šampón za jemný a šetrný.

Šampóny s liečivými prostriedkami, ako je sulfid seleničitý alebo pyrithiol zinočnatý, zamedzujú množeniu kožných buniek, a šampóny s obsahom kyseliny salicylovej a síry lupiny uvoľňujú a vymývajú. Špeciálny šampóny s obsahom antibakteriálnych látok redukujú počet mikroorganizmov, čím znižujú nebezpečenstvo infekcie. Šampóny s obsahom dechtu spomaľujú rast buniek. Pôsobiť by tieto šampóny mali na pokožke minimálne 5-10 minút, inak je celé snaženie k ničomu. Dechtové šampóny používajte iba na tmavé vlasy, na blond alebo šedivých vlasoch vytvorí bronzový odtieň.

Počas umývania hlavy si vytvorte zábal. Na vlasy s šampónový penou si dajte gumovú kúpaciu čiapku a nechajte ju na hlave 1 hodinu. Potom vlasy bežným spôsobom umyte. Je potrebné si počas umývania vlasov jemne masírovať pokožku končekmi prstov. Uľahčuje to odstránenie lupín a odumretých čiastočiek kože. Zároveň je ale nutné, aby sa pokožka nepodráždila príliš intenzívnym trením. Vyskúšajte tymián , ktorý pôsobí mierne antisepticky, čo má v prípade lupín veľký význam.
Pripravte si odvar: V 0,4 l vody povaríte 4 vrchovaté lyžice sušeného tymianu. Vychladený odvar použijete na čerstvo umyté vlasy a pokožku hlavy.

tymián

Na upokojenie pokožky po umývaní vlasov použite balzam. Tiež sa nebráňte použiť teplý olivový olej , hoci je preukázané, že lupiny sa tvoria vplyvom mastnej pokožky. Pôsobením olivového oleja lupiny zmäknú a budú sa ľahšie odlupovať. Ohrejte niekoľko lyžičiek olivového oleja a votrite ho do vlhkých vlasov. Potom si na 30 minút nasaďte kúpaciu čiapku a nechajte olej pôsobiť. Potom olej zmyte šampónom proti lupinám.

Slnečné lúče pomáhajú zmierniť tvorbu lupín. Priame ultrafialové žiarenie má protizápalové účinky, čo ukazuje, že v lete sa na pokožke hlavy tvorí menej lupín. Avšak ani sa slnením to nesmieme preháňať, stačí pol hodiny denne. Pokoj a pohoda, stlmené negatívne emócie – to všetko má vplyv na stav pokožky. Napríklad stres z toho, že máte lupiny. Netrápte sa teda a užívajte si život. Lupiny neznamenajú koniec sveta.

slnko
zdroj: Doctor Book of Home Remedies

You Might Also Like