Zázračný ľubovník + recepty na olej, víno, čaj a kvapky

Osobne ho najčastejšie používam na potlačenie strachu a úzkosti, skvelý je aj na migrény, depresie a ako prírodné antibiotikum na množstvo chorôb. Až sa nabudúce vydáte na prechádzku, vezmite si so sebou košík a natrhajte si ľubovník – podľa slov známeho gréckeho lekára Paracelsus je totiž táto bylinka „najlepší rastlinný liek sveta“. V článku sme pre vás pripravili množstvo užitočných rád aj osvedčených receptov, napríklad na liečivý ľubovníkový olej alebo blahodárne svätojánskej víno.

Ako ľubovník lieči a kedy ho použiť

Ľubovník je bylinka bohatá na triesloviny a silice, jej najúčinnejšou látkou je však hypericín, vďaka ktorému skvele bojuje proti depresiám a upokojuje celkovú nervovú sústavu.

Ľubovník je naozaj zázračná bylinka, dokáže totiž upokojiť búšenie srdca, zbavuje stresu a navodzuje dobrý psychický stav. Nielen v ľudovom liečiteľstve ale aj v západnej medicíne sa ľubovník používa ako liek proti neurózam a úzkosti.

Upozornenie: Užívanie ľubovníka môže znížiť účinnosť niektorých liekov a môže spôsobiť fotoalergiu. Je skutočne potrebné myslieť na to, že bylinky nie sú len módna záležitosť, ale majú nespochybniteľný vplyv na ľudské telo. Preto odporúčame sa pred užívaním ľubovníka poradiť s lekárom.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt ľubovník bodkovaný

Ľubovník ďalej pomáha v prípadoch:

nespavosť
migrény
menštruačné problémy
roztrúsená skleróza
všetky choroby žalúdka a tráviacej sústavy
problémy močových orgánov

Čaj či nálev z ľubovníka čistí krv a podporuje látkovú výmenu. Ľubovník je tiež vynikajúce prírodné antibiotikum , má priaznivé účinky na srdce a krvný obeh.

Zber a uchovávanie

Ľubovník bodkovaný rastie hojne vo voľnej prírode, natrhať si ho môžete po celé leto, v teplých rokoch kvitne aj cez mesiac september až do konca októbra. Ľubovník radíme medzi tzv. Trvalky – vyskytuje sa teda na rovnakom mieste po niekoľko rokov. Vyhľadajte miesto, kde sa mu darí a môžete si tam preň chodiť stále dookola.

Ľubovník má rád suché slnečné miesta, ako lúky a polia. Často ho však nájdete aj na rúbaniskách a pri potokoch. Rastie v celých trsoch, ktoré sú krásne zlatisté na pohľad. Trhajte za teplého slnečného dňa, najlepšie dopoludnia, celú časť hornej vňate i s kvetmi.

Ľubovník sušte v teplej miestnosti kde nie je  priame slnečné žiarenie, najlepšie zavesenú vo zväzkoch.

shutterstock_288498254

Pozor: Pri zbere si rastlinu poriadne prezrite. Ak sú kvety hnedasté, radšej ju nezbierajte – znamená to, že je v okolí znečistené ovzdušie.

domáce recepty

Čaje a nálevy

Čaj z ľubovníka čistí krv, pôsobí antibakteriálne a má upokojujúce účinky. Na rozdiel od mnohých iných byliniek má však aj výbornú chuť, takže si ho doprajete s radosťou.

Tip: Pitie ľubovníkového čaju sa odporúča aj dlhodobo pretože nemá žiadne negatívne vedľajšie účinky. Túto bylinku môžete pridávať do zmesí, alebo si ju dopriať samostatne.

  • Čaj proti stresu a napätiu:  Zmiešajte vňať ľubovníka, medovky a pridajte pár semienok feniklu. Dve lyžice zmesi povarte v pol litri vody a potom nechajte chvíľu lúhovať. Takto pripravený čaj pite vždy v prípade stresu, úzkosti či nepokoja.
  • Čaj na búšenie srdca: K ľubovníku pridajte medovku a hloh. Po sparení nechajte 15 minút lúhovať a pite 3x denne pri ťažkostiach.

Domáci ľubovníkový olej

Ľubovníkový olej je silne koncentrovaný ľubovníkový liek, ktorý je vhodný na tíšenie bolesti, na liečenie choroby kĺbov a končatín aj ako pomoc na ranené nervy.

 Použite na:

rany
preležaniny
choroby kože
bolesti svalov

Do nádoby naskladajte kvet ľubovníka a zalejte kvalitným olejom (kvety môžete nasekať alebo aspoň pretrieť). Nechajte uzavreté na slniečku macerovať asi po dobu troch týždňov. Potom olej preceďte cez plátno a kvetmi poriadne vyžmýkajte. Pridať môžete tiež šešulku (suchý plod hrachu) so semenom. Olej bude mať krásnu červenú farbu.

Ľubovníkové svätojánske víno

Použite čerstvý alebo sušený ľubovník, ktorý naskladajte do fľaše. Použite celú vňať i s kvetom. Fľašu doplňte vínom a nechajte po 2 – 3 týždne odpočívať – ​​macerovať. Občas fľašu pretrepte, aby sa ingrediencie lepšie spojili. Víno je vynikajúcej chuti a pomáha na celkové upokojenie organizmu aj pri migrénach.

Kvapky na bolesti hlavy a migrénu

Ľubovník prelisujte a vytlačíme šťavu, ktorú zmiešame s ražnou pálenkou v rovnakom pomere. Nechajte 2 dni uležať a užívajte 15 kvapiek pri ťažkostiach.

Tip:  Podobne ako olej možno pripraviť tiež domácu liečivú pálenku – kvety či celé vňate ľubovníka zalejte domácim alkoholom a nechajte odležať, potom užívajte ako preventívny liek.
zdroj: wikipedia org

You Might Also Like