Top 10 bylín pre optimálnu liečbu pľúc: Liečia infekcie a regenerujú sliznice

Vírusové a bakteriálne infekcie ovplyvňujú hlavne ľudí žijúcich v chladnejšom pásme severnej a južnej pologule. Teda tam, kde žijeme aj my.Po prekonaní ochorenia zvyčajne trvá pomerne dlhý čas, kým sa pľúcne tkanivá a sliznice hrdla či dýchacích ciest úplne zregenerujú.

Ak sa pre liečbu tohto druhu ochorení rozhodnete užívať konvenčné antibiotiká, riskujete nielen vznik baktérií rezistentných na antibiotiká. Hrozí aj to, že primárne príčiny ochorenia sa neodstránia a infekcia sa môže čoskoro znova zopakovať.

Keď si však zvolíte bylinky, tie ochránia pľúca a dýchacie cesty pred recidívou a zároveň ich pomôžu zregenerovať, aby znova fungovali na plný výkon.

Tu je 10 bylín, ktoré majú preukázanú účinok pri liečbe pľúc, priedušiek a nosových dutín:

1. Podbeľ
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt POdbel

Podbeľ znižuje množstvo hlienov v pľúcach a prieduškách. Okrom toho upokojuje sliznice a dokonca pomáha aj pri astme, kašli, zápale priedušiek a ďalších ochoreniach dýchacích ciest. Podbeľ sa užíva vo forme čaju zo sušených kvetov alebo v podobe tinktúry, čiže alkoholového extraktu.

2. Tymian

Tymian je veľmi účinný na upchaté dýchacie cesty.

Obsahuje silný antiseptický esenciálny olej, ktorý je v ľudovej medicíne vyhľadávaný kvôli svojim prírodným antibiotickým a antimikotickým vlastnostiam. Čaj z tymianu dokáže odstraňovať tak baktérie, ako aj vírusy. Preto bude efektívny v odstraňovaní infekcie bez ohľadu na jej pôvod.

Tymian sa ako liek na pľúca používa už od dávnych čias. Dnes sa využíva aj pri liečbe zápalu pľúc.

3. Oregano

Oregano je plné vitamínov a ostatných výživných látok, ktoré potrebuje váš imunitný systém. Najviac je však oceňované kvôli obsahu karvakrolu a kyseliny rozmarínovej.Tieto látky sú známe ako prírodné odhlieňovače. Okrem toho redukuje množstvo histamínu, čo má priamy pozitívny účinok na spriechodňovanie dýchacích ciest.

Oregáno ničí nebezpečnú baktériu Stafilokoka aureus, na ktorú má silnejší vplyv ako väčšina komerčne používaných antibiotík.

4. Eukalyptus
Súvisiaci obrázok

Eukalyptus je pôvodom z Austrálie. To však neznamená, že by ho mali užívať len medvedíky Koala.

Pôvodný obyvatelia Austrálie Aborigini a neskôr aj Američania a Nemci dlho užívajú eukalyptus pre osvieženie vzduchu a tiež na zlepšovanie zdravia dýchacích ciest či proti bolestiam hrdla.Eukalyptus sa bežne pridáva do pastiliek alebo sirupov proti kašľu. Obsahuje totiž látku nazývanú cineole, ktorá má nasledujúce účinky:
dobrý odhlieňovač
zmierňuje kašeľ
uvoľňuje upchaté dýchacie cesty
ukľudňuje podráždené nosné dutiny

Eukalyptus taktiež obsahuje veľké množstvo antioxidantov, ktoré stimulujú imunitný systém pri prechladnutí a iných ochoreniach.

5. Šalvia

Jej textúrované listy uvoľňujú opojnú vôňu, za čo vďačí vysokému podielu esenciálnych olejov, ktoré poskytujú respiračnému systému veľa zdravotných prínosov.

Už odpradávna sa šalvia používala na liečenie pri bolestiach hrdla a kašľu. Jej silná vôňa pochádza zo 4 esenciálnych olejov – thojun, gáfor, terpén a salvén.

Šalvia sa užíva tak, že z nej urobíte čaj a potom naparujete jeho výpary, ktoré zmierňujú komplikované pľúcne stavy, aj zápaly nosových dutín.

Uvarte silný šalviový čaj a nalejte ho do misky, prípadne odparovača.

6. Sladké drievko

Ide o jednu z najpoužívanejších byliniek na svete.

V tradičnej čínskej medicíne sa sladké drievko pridáva do viac receptov, ako akákoľvek iná bylinka, pretože sa verí, že dokáže harmonizovať účinok ostatných bylín. Sladké drievko má upokojujúce účinky a tiež uvoľňuje sliznice v hrdle, pľúcach a dokonca i žalúdku.

Pomáha slizniciam pri prečistení, keď má človek oslabenú imunitu.

7. Skorocel

Listy skorocelu sa už po stáročia používajú na zmiernenie kašľa a podráždené sliznice. Jeho aktívne látky majú antibakteriálny, protizápalový a detoxikačný účinok.

Klinické štúdie odhalili, že má slinný účinok na prechladnutie, kašeľ a podráždené priedušky.

Skorocel zmierňuje suchý kašeľ tým, že bráni tvorbe hlienov v pľúcach.

8. Mäta pieporná
Súvisiaci obrázok

Mäta a mätový olej obsahujú látku mentol. Ten má upokojujúce účinky, ktoré zrelaxujú hladké svaly nachádzajúce sa vo vašom respiračnom systéme. Tým pomáha ľahšiemu dýchaniu.

Sušená mäta je bohatá na mentol, menton, metyl acetát, mentofurán a cineol.
Mätový olej má okrem toho aj malé množstvo limonénu, pulegónu, karyofylénu, pinénu a zopár ďalších látok.
Mäta má preukázané antihastamínové účinky a tiež je silným odhlieňovačom.

9. Pľúcnik lekársky
Súvisiaci obrázok

 Svojím vzhľadom pripomína pľúca. On však nielen tak vyzerá, ale pľúcam a dýchaciemu systému aj naozaj pomáha.

Ako liek sa používa približne od 15. storočia, hlavne na odstraňovanie zahlienenia.

10. Chaparral (Larrea tridentata)
Súvisiaci obrázok

Chaparral je bylinka používaná v tradičnej medicíne Amerických Indiánov. Obsahuje silné antioxidanty, ktoré sú schopné zmierňovať podráždenia. Obsahuje látku NDGA, ktorá je známa svojimi antihistamínovými účinkami. Chaparral dokáže tiež zabrániť rakovinovým bunkám v produkovaní energie, preto sa často využíva v protirakovinových kúrach.

Najlepšie výsledky sa dosahujú s tinktúrou (alkoholový výluh). Podobne, ako plicník, aj chaparral je skvelý odhlieňovač.

zdroj: healthyfoodhouse.com

You Might Also Like