Medovka – ako ju zberať a skladovať + 5 domácich receptov

Znižuje stres, upokojuje, uvoľňuje, spríjemňuje spánok a zaisťuje dobré zažívanie.  Z listov si môžete pripraviť likér a pre svoju citrusovú vôňu sa za čerstva pridáva do miešaných nápojov a ovocných šalátov. Ľudia oddávna verili, že medovka predlžuje život, a preto ju nazývali „elixírom života“. Medovka je navyše výbornou bylinkou pre tehotné ženy aj mamičky po pôrode.

Medovka - ako ju zberať a skladovať + 5 domácich receptov
 

Ako medovka lieči a kedy ju použiť?

Medovka má domov v oblasti východného Stredomoria. U nás vo voľnej prírode ju nestretnete, a ak áno, zatúlala sa tam z nejakej blízkej záhradky. Medovku ale hojne pestovali už naše babičky, pretože má úžasné liečivé schopnosti.

melissa_officinalis_A

V medovke okrem obvyklých silíc nájdeme aj ďalšie látky, ktoré upokojujú organizmus a tíši bolesť. Upokojujúci účinok medovky sa prejaví na celom organizme, nervoch i psychike. Medovka spoľahlivo pomôže od nabiehajúcej migrény aj stresu a napätia.

Medovka lieči:

búšenie srdca a závrat, točenie hlavy
nervové napätie, melanchóliu
nespavosť
odstraňuje poruchy trávenia a žalúdka
v tehotenstve pomáha pri pocite na zvracanie
bolestivú menštruáciu

Čerstvá šťava je výborným upokojujúcim prostriedkom proti bodnutiu hmyzom a popáleninám od slniečka.

Pestovanie a zber

Vo voľnej prírode medovku nenájdete, môžete si ju ale jednoducho vypestovať zo semienok alebo z inej sadeničky. Skvele sa hodí aj na balkóny, kde sa jej bude dariť spoločne s ďalšími bylinkami, najmä mätou. Pestujte najlepšie v polotieni s dostatočnou vlahou.

Zdroj: Shutterstock.com

Medovka má nádhernú citrónovú vôňu. Zberáme jej listy či celé vršky rastliny. Čerstvo natrhané sa úplne skvele sa hodí do letných limonád, koktailov a osviežujúcich nápojov. V chladnejších dňoch či v prípade choroby z medovky uvarte výborný a hlavne liečivý čaj, použiť môžete aj sušenú variantu.

Medovku najlepšie žnite ešte pred kvitnutím za slnečných teplých dní. Môžete ju však nazbierať aj počas leta, kedy si vyberajte mladšie listy. Medovku sušte v malých zväzkoch zavesených na dobre vetranom mieste, kam nedopadajú slnečné lúče. Po usušení ich rozdrobte, vetvičky odstráňte a uskladnite v uzavretej nádobe.

recepty

V kuchyni – limonáda, šaláty aj bylinkové maslo

Čerstvé a mladé lístky medovky skvele ochutia zeleninové aj ovocné šaláty, hodí sa do omáčok aj v zmesi do bylinkových masiel. Čerstvú medovku vždy nasekajte, alebo prelisujte, aby sa uvoľnili vonné silice.

Úplne najlepšie však v lete chutí v osviežujúcich limonádach, ktorú pripravte z 1 litra vody, medovky, mäty, citrónu a trochy cukru alebo medu. Nakoniec pridajte niekoľko kociek ľadu.

medovková alpa

Pol hrnčeka medovkových sušených listov zalejte alpou a nechajte 2 týždne odstáť. Potom preceďte. Používajte na natieranie a masáže končatín, proti únave a zlepšenie prekrvenia.

Protistresová čajová zmes

Zmiešajte medovku, pamajorán a ľubovník. Na 1 liter odvaru použite 3 lyžice zmesi. Nechajte lúhovať a potom sceďte. Najlepšie chutí s medom a citrónom.

shutterstock_301105700

Medovkové víno

Dve hrste meduňkových nasekaných listov prelejte litrom bieleho vína, pridajte trochu koryandru, muškátového orieška, škoricu a klinčeky. Utesnite a nechajte 3 týždne odležať. Potom preceďte a uchovávajte v chlade.

Medovkový sirup na spanie

Vodu prevarte a nechajte trochu vychladnúť. Pridajte šťavu z jedného citróna a nakrájanú (natrhanú) medovku – listy aj vňať. Naloženú medovku nechajte jeden deň odstáť.

Následne sceďte a pridajte 1 liter prevarenej vody s cukrom. Naplňte do fliaš, uzavrite a nechajte v chlade.
zdroj: wikipedia org.

You Might Also Like