12 Prekvapujúcich dôvodov, prečo nemôžete zaspať.

Pravidelný nedostatok spánku spôsobuje, že sa cítime vyčerpaní hneď po prebudení aj po celý deň.
Súvisiaci obrázok
Trpí ním mnoho ľudí aj napriek tomu, že zvyšuje riziko zdravotných problémov. Odrazí sa na všetkom – od zlej nálady, poklesu výkonnosti, nadváhy až po poškodenie krátkodobej a dlhodobej pamäte. Preto by sme problémom so spánkom mali venovať patričnú pozornosť. No a namiesto požívania niekoľkých druhov liekov na spanie máme pre vás pár trikov, vďaka ktorým sa ráno zobudíte oddýchnutí a svieži.

Nesprávna teplota

12 Prekvapujúce dôvody, prečo nemôžete dosiahnuť spánok dobrej noci

Toto je častý problém ľudí. Vieme, že je príjemné zaspávať v teplej izbe, a to o to viac, ak sú vonkajšie teploty hlboko pod nulou. Pravdou však je, že ideálna teplota, pri ktorej by sme mali spať, je 15 až 23 stupňov Celzia.

Doba cvičenia
12 Prekvapujúce dôvody, prečo nemôžete dosiahnuť spánok dobrej noci

Fyzická aktivita stimuluje nervový systém a nabudí vás na ďalšiu aktivitu. Preto mnohým ľuďom robí problém ísť do posilňovne neskoro večer a následne zaspať. Omnoho lepšie je zacvičiť si najneskôr 3 hodiny pred tým, ako chcete ísť do postele.

Doba spánku

Súvisiaci obrázok

Na to, aby ste si dokonale oddýchli a vaše telo sa stihlo zrelaxovať, nestačí pár hodín a už vôbec nie pravidelné dospávanie počas víkendov. Ideálne je chodiť do postele v približne rovnakom čase, medzi 22 a 1 hodinou, aby ste mali dostatok spánku. Záleží však aj od toho, ako skoro ráno potrebujete vstávať.

Svetlo

12 Prekvapujúce dôvody, prečo nemôžete dosiahnuť spánok dobrej noci
Aj maličké svetlo z lampy či blikajúce kontrolky na notebooku, alebo lampy z ulice dokážu telo vyrušiť. Čím máte väčšiu tmu, tým lepšie sa vám bude spať. Skúste preto pred spaním vypnúť všetky nepotrebné spotrebiče, ktoré by vám mohli rušiť pokojnú noc.

Hluk

12 Prekvapujúce dôvody, prečo nemôžete dosiahnuť spánok dobrej noci
Rovnako, ako je to so svetlom, je to aj s hlukom. Ak má váš sused v obývačke párty alebo člen rodiny skúša urobiť kariéry v hudobnom priemysle, skúste použiť štuple do uší alebo si urobte vlastný zdroj hluku. Nemyslíme tým to, aby ste si urobili vlastnú diskotéku, niekedy vedia pomôcť zvuky dažďa či búrky.

Postel nie je pracovňa

12 Prekvapujúce dôvody, prečo nemôžete dosiahnuť spánok dobrej noci

Množstvo ľudí si z postele urobilo aj svoju malú pracovňu. Práca by v spálni nemala mať svoje miesto, tam by ste mali len relaxovať a nie rozmýšľať nad prácou.

Kofeín

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt kofeín

Nie je žiadnym prekvapením, že káva má spánku zabrániť, veď sami si ju v práci často doprajeme. Káva však nie je jediná, ktorá obsahuje kofeín. Nájdete ho aj v čokoláde, čaji a niektorých ďalších produktoch.

Aby sme zaspali

Súvisiaci obrázok

Mnoho z nás ide do postele bez toho, aby skutočne chceli spať a dúfajú, že spánok príde sám. Väčšinou to tak však nie je. Ak ste nezaspali ani po 20 minútach, skúste si prečítať knihu, no nie z tabletu, to by narobilo ešte väčšiu škodu. Pokiaľ nie ste fanúšikom kníh, skúste akúkoľvek inú činnosť, pri ktorej dokážete relaxovať.

Alkohol

Súvisiaci obrázok

Hoci je pravda, že po pár pohárikoch zaspíte rýchlejšie, alkohol negatívne ovplyvňuje váš REM spánok a zobudíte sa tak unavení a k tomu s poriadnou opicou. Pravidlom by malo byť, že žiadny alkohol by ste nemali piť 2 hodiny pred spaním a úplne ideálne je nepiť žiadny.

Preťaženie mysle

Súvisiaci obrázok

Toto je obzvlášť náročné, najmä ak čelíte kríze v práci aj v súkromí. Váš mozog tak nemá čas vypnúť a všetky problémy riešite aj počas toho, ako zaspávate. Mali by ste sa vedieť vyrušiť od každodenných problémov nejakou činnosťou – napríklad vymenovať mená alebo krajiny, ktoré začínajú na to isté písmeno. Pokojne môžete počítať aj ovečky.

Večerné rituály

12 Prekvapujúce dôvody, prečo nemôžete dosiahnuť spánok dobrej noci

Zvyky alebo vaše osobné rituály, ktoré vykonávate pravidelne pred spaním vám môžu časom spánok automaticky navodiť. Niekedy stačí umývanie zubov, skúsiť môžete aj sprchu alebo vaňu, no nie horúcu. Tá vám urýchli metabolizmus a bude sa vám ťažko zaspávať.

Poloha spánku

Pokúšať sa zaspať v nepohodlnej polohe je takmer nemožné. Či už sa túlite k partnerovi alebo chcete zaspať na chrbte, hoci vám to nikdy nevyšlo, stresujete tým svoje telo a neodpočiniete si. Nájdite si preto polohu, v ktorej vám je pohodlne a pokúste sa nezmeniť ju, kým nezaspíte.

zdroj: brightside.me

You Might Also Like