Zarastajúce chĺpky – ako sa s nimi popasovať?

Poznáte to – v lete chcete mať každá dokonalé, hladké nohy. Tešíte sa, kedy ich budete môcť predviesť v plavkách či sukniach, no kazia vám to zarastajúce chĺpky. Malé červené bodky nepôsobia príliš esteticky. Tento problém navyše nie je iba výsadou žien, trápi aj mužov. Poradíme vám, ako s ním bojovať.

Čo to vlastne je?

Ide o chĺpky, ktoré sa skrútili a vrástli späť do kože namiesto toho, aby z nej vytŕčali. Nie je to nič vážne, netreba sa báť. Avšak tento problém môže byť pomerne nepríjemný.

Zarastajúce chĺpky spôsobujú malé červené hrčky, ktoré sa niekedy môžu zapáliť a zmeniť na bolestivé navreniny, plné hnisu.

Častejšie sú u ľudí s kučeravými vlasmi alebo u jedincov s tmavším typom pleti. U mužov sa najviac vyskytujú na brade, lícach či krku. U žien sú bežnejšie v oblasti nôh, podpažia a intímnych partií. Pravdepodobnosť vzniku zarastajúcich chĺpkov sa zvyšuje takisto u ľudí s vysokou hladinou pohlavných hormónov keďže sa u nich môže vyskytovať nadmerný rast ochlpenia.

Ako vzikajú?

Zarastajúce chĺpky vznikajú v momente, keď je vlasová folikula upchatá mŕtvymi kožnými bunkami. To spôsobuje, že chlp nerastie rovno ale do strán. Zväčša sa tak deje pri holení, kedy čepeľ vytvára ostrý koniec chlpu a ten ľahšie prenikne pod pokožku. Preto sú problematické najmä miesta, na ktorých sa ochlpenia pravidelne zbavujeme.
201605 ingrownhairs 01b 949x534.jpg

Ako proti nim bojovať?

Ak je to možné, najjednoduchším riešením je nerobiť nič, zarastajúce chĺpky väčšinou zmiznú samé od seba. Neskúšajte chlpy vyberať a snažte sa na daných miestach neškriabať – vytvoríte tak ranky a tie sú vhodným útočiskom baktérií zvyšujúcich možnosť infekcie. Na podráždených miestach môžu taktiež zostať jazvy.

Hrčky po zarastajúcich chĺpkoch naďalej pretrvávajú a nemiznú prirodzene? Ďalšou z možností je navštíviť doktora. Ten na vašej koži sterilným spôsobom spraví malý rez, aby chlp vyslobodil. Takisto vám môže predpísať steroidovú masť, zabraňujúcu svrbeniu a podráždeniu alebo retinoidy, ktoré odstránia mŕtve kožné bunky.

Dlhší kúpeľ

Niektoré ženy majú prirodzene tvrdšie chĺpky a tie sa odstraňujú ťažšie. Vtedy je dôležité ich zmäkčenie, aby nedošlo k opakovaniu našej nepríjemnosti. Vždy pred holením si preto doprajte dlhší kúpeľ, vďaka čomu budú jemnejšie a i pomocou vosku ich odstránite podstatne jednoduchšie. Budete prekvapené, ako sa ich zbavíte už na prvý šup a pleť nebude ani tak podráždená.
How to get rid of ingrown hairs on legs.jpg

Šetrnejší eplilátor

Najmä v začiatkoch používania tohto prístroja sa môžu objaviť zarastené chĺpky na viacerých miestach. Keďže s ním ešte neviete správne narábať, je to nielen bolestivejšie, ale zároveň viac zapálite malé folikuly. Problémom môžu byť aj lacné strojčeky, ktorých pinzety nie sú tak šetrné. Ideálne je zainvestovať do epilátora s keramickými pinzetami.

 1. Umyte zasiahnuté oblasti teplou vodou a zjemňujúcim mydlom. Naneste dezinfekciu, aby ste predišli zapáleniu.
 2. Priložte na zasiahnutú oblasť teplý obklad. Ten takisto pomôže zjemniť pokožku a dostať zarastené chĺpky spod kože.
 3. Použite sterilnú pinzetu alebo ihlu (predtým priložte teplý obklad na zjemnenie kože) a pokúste sa chlp opatrne dostať spod kože bez toho, aby ste museli priveľmi zasahovať do jeho okolia. Ak je príliš hlboko, radšej túto metódu nepoužívajte, mohli by ste do rany zaniesť baktérie. Pokiaľ je to možné, nevyberajte chlp celý, aj s koreňom, takisto hrozí riziko infekcie. Iba sa pokúste vytiahnuť časť, zarastenú v koži.
 4. Aplikujte na oblasť vaječnú membránu (tenkú priehľadnú vrstvu, nachádzajúcu sa medzi škrupinou a vaječným bielkom) a nechajte ju tam, kým vyschne a scvrkne sa. Následne ju odlepte, zarastený chlp by mal vyjsť spolu s jej odstránením.
 5. So zarastajúcimi chĺpkami môžu pomôcť aj krémy proti akné, keďže sú si tieto dva kožné problémy podobné, najmä ak hrčky obsahujú hnis.
 6. Vyskúšajte chlieb, namočený v horúcom mlieku. Neslúži iba na jedenie, ale aj na odstránenie tohto nepríjemného problému.
 7. Jemný peeling dvakrát denne odstráni odumreté kožné bunky, spriechodní folikulu a umožní chlpom dostať sa von.

Dá sa zarastajúcim chĺpkom predísť?

Samozrejme. Ak ste už vylúčili možnosť prestať sa holiť, sú tu nasledovné spôsoby:

 1. Používajte ostrú žiletku, dbajte na to, aby mala iba jedno ostrie.
 2. Pred holením zvlhčujte vašu pokožku teplou vodou a použite prípravok na zjemnenie chlpov ako gély či rôzne krémy.
 3. Holte sa zásadne v smere rastu ochlpenia.
 4. Opláchnite žiletku po každom ťahu.
 5. Muži, neholte sa úplne dohladka. Ak sa dá, nechajte si jemné strnisko, aby nevznikali otvory, ktorými by sa do vašej pokožky mohli dostať baktérie.
 6. Aplikujte na kožu studený obklad tesne po holení, aby ste predišli podráždeniu.

  zdroj: agmir.ru

You Might Also Like