Tvrdí Vám zubár, že si máte nechať odstrániť zuby múdrosti? Vo väčšine prípadov je to totiž úplne zbytočné!

Mnohým z nás bolo povedané, že zuby múdrosti je potrebné vytrhnúť len preto, že nie sú skutočne potrebné. Podľa zubných lekárov sú to len zbytočné zuby, ktoré len nepohodlne krivia úsmev.

Vo veľkej väčšine prípadov pevne veríme našim zubným lekárom, aby mohli robiť tú najlepšiu prácu, a často tak ani nespochybňujeme ich metódy. Dnes by sme však s Vami radi zdieľali výskum týkajúci sa zubov múdrosti, aby ste sa mohli sami podľa svojho najlepšieho úsudku rozhodnúť o ich osude.

Čo sú zuby múdrosti?

Zuby múdrosti, nazývané aj tretí molars, sú najneskorším zubom. Obvykle vyrastajú až v neskorých (dospievajúcich) rokoch. Podľa správy uverejnenej v časopise American Journal of Public Health je viac ako 67% preventívnych odstránení zubov múdrosti úplne zbytočné. Z 10 miliónov extrakcií zubov múdrosti každý rok sa ukázalo, že len v 20 prípadoch išlo o nutný zákrok. Je dobré teda pochopiť, že staré povedačky o zuboch múdrosti, ktoré spôsobujú všetky druhy chorôb, skrátka nie sú pravdivé.

Prečo potrebujete svoje zuby múdrosti?

Zuby múdrosti majú svoju funkciu v tele, inak by tam samozrejme ani neboli. Sú dôležité pre žuvací proces!

Iba asi 12% (skutočne) zasiahnutých zubov múdrosti súvisí so stavmi, ako sú cysty a poškodenie susedných zubov. Infekcie, liečba antibiotikami a ústne oplachovanie sa vyskytujú v menej ako 10% prípadov všetkých zubov múdrosti.

Väčšina ľudí sa domnieva, že ich zuby múdrosti budú narúšať ostatné zuby, čím dôjde k ich skriveniu. Avšak pravda je taká, že zuby múdrosti nemajú dostatočnú silu k presunu iných zubov.

Naše zuby sú životne dôležité, živé orgány, vo vnútri tela a spojené s telom ako celok. Zuby múdrosti sú spojené (podľa akupunktúrnych meridiánov) s tenkým črevom a prednou časťou hypofýzy. V skutočnosti je 46% motorických a senzorických nervov v mozgovej kôre prepojené s Vašimi ústami a tvárou. Takže kedykoľvek je odstránený nejaký ten zub, naruší a rozbije akupunktúrne meridiá, ktoré pretekajú oblastami tohto zuba. Systém meridiánov, známy v tradičnej čínskej medicíne viac ako 5000 rokov, ukazuje životne dôležitý vzťah medzi zubami a kĺbami, Chrbticové segmenty, stavcami, orgánmi a endokrinnými žľazami.

Domáce uľavujúce prostriedky.  Počas čakania na zubné ošetrenie je tu niekoľko užitočných opatrení, ktoré môžete urobiť doma, aby ste poskytli dočasnú úľavu a pokoj.

Vypláchnite ústa s teplým roztokom slanej vody (1 lyžicu soli v 1 šálke vody),  kloktať 30 sekúnd predtím, než  ju vyplujete. Soľ má liečivé vlastnosti, ktoré môžu pomôcť pri bolesťi ďasien a znížiť nepríjemný pocit. Urobte to niekoľkokrát denne . Použite jemnú kefku a zubnú pastu na citlivé zuby a ďasná. K dispozícii sú tiež voľnopredajné lieky na perorálne upokojenie a bolesti, ktoré môžete jemne masírovať na podráždenom mieste, ako je klinčekový olej. Nalejte niekoľko kvapiek na kúsok bavlny a vložte ju cez oblasť, ktorá je bolestivá pre miernu úľavu.

Je dôležité poznamenať, že tieto opatrenia sú dočasné a len kvalifikovaný zubár môže rozhodnúť, aké ďalšie liečenie je potrebné.

zdroj: asapdentist. com

You Might Also Like