Od kvality spánku závisí vaše zdravie

Spánok je základným fyziologickým javom. Je formou oddychu, regenerácie a reparačným procesom pre vyčerpané bunky tela. Menej ako 6 hodín spánku denne spôsobuje oslabenie imunitného systému. Tak vás ľahšie zdolá nádcha alebo iná choroba. Preukazujú to aj vedecké štúdie.

Popri pravidelnom pohybe, zdravom stravovaní a užívaní  kvalitných vitamínov, vedci odporúčajú minimálne sedem hodín spánku, aby sme sa vyhli prípadným ochoreniam.

Ak málo spíte ochoriete!

Výskumy odhalili na vzorke 164 dospelých ľudí vo veku od 18 do 55 rokov, že tí ľudia, ktorí spia menej ako sedem hodín denne sú náchylnejší ochorieť ako tí, ktorí spia viac. Predošlé výskumy tiež preukázali to, že zlá kvalita a kvantita spánku vám môžu spôsobiť zhoršenie imunitného systému. Z nedostatku spánku sa môžu vyskytnúť chronické choroby ako diabetes alebo vysoký krvný tlak.

Vedci skúmajúci ľudí prišli na to, že aj u zdravého človeka dokáže deň bez spánku vyvolať zmeny. V krvi sa zmení zloženie imunitných buniek, ktoré spôsobujú chemické procesy a tie zaťažujú organizmus.

Kontext je dôležitý, pretože podľa jednotlivých výpočtov, 20% ľudí spí menej ako šesť hodín. Prípadne, a to je ešte horšie, trpí nespavosťou. Je to alarmujúce číslo. Dôležité je dodať, že oddychový spánok závisí nie len na kvantite, ale aj kvalite.

Spánok a zdravie, nespavosť ľudí, nekvalitný spánok, zlý spanok

Kvalita spánku je dôležitá preto, aby ste si udržali fyzické a psychické zdravie. Keď sa niekto viac krát zobudí počas noci, môže sa stať že aj po 10 – 12 hodinách spánku je unavený, pretože organizmus sa nevie poriadne zregenerovať. Problém s nespavosťou treba riešiť čím skôr, niekedy treba vyhľadať aj lekársku pomoc.

Ako zlepšiť kvalitu spánku:

     pred spaním sa aspoň 20 minút poprechádzajte na čerstvom vzduchu

     tesne pred spaním vypite pohár ovocnej šťavy alebo zázvorového čaju

     spite vo vyvetranej miestnosti

     vypnite v izbe elektroniku, prípadne spite v izbe bez elektroniky

     mobil a tablet dajte od seba ďaleko, aby vás nerušili

     na spanie používajte spací úbor, pohodlné pyžamo

     zaobstarajte si kvalitnú a pohodlnú posteľ

     urobte poriadok v izbe,  aj kde spíte

Spánku neprospieva ani neskoré konzumovanie mastných jedál, káva, alkohol ani neskoré diskusie, hádky, pridlhé sledovanie televízie a surfovanie po webe.

zdroj: Sleep magazin

You Might Also Like