Ako doplniť vápnik do tela

Vápnik je dôležitý zdroj vitamínu, dôležitý pre rast a silné kosti. Mlieko nie je jediným bohatým zdrojom vápnika, ktorý je pre zdravé fungovanie ľudského organizmu taký dôležitý. Vápnik sa vo veľkom množstve nachádza v ďalších druhoch potravín, ktoré vám plnohodnotne nahradia mlieko, pokiaľ ich budete konzumovať denne. Ak ste intolerantný voči mlieku a mliečnym výrobkom, tak toto je článok pre vás.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt zdroje vápnika

Dôležitý vápnik.

Vápnik je minerál, ktorý telo potrebuje, aby v ňom mohlo prebiehať množstvo procesov, a aby mohlo vykonávať životu potrebné funkcie. Medzi najdôležitejšie patrí vývoj kostí a zubov, zrážanie krvi, prenos nervových impulzov a regulácia srdcovej frekvencie. 99% vápnika nachádzajúceho sa v ľudskom tele je uložených v zuboch a v kostiach. Zostávajúce percento je nemenej dôležité a nachádza sa prevažne v krvi.

                        
tumblr_inline_mo1wxc5qAD1qz4rgp

Dospelí by mali do tela denne dostať približne 1000 mg vápnika. Táto hodnota sa rovná približne jednému poháru mlieka, poriadnemu plátku tvrdého plnotučného syra a téglika jogurtu. Keď si to tak zrátame, je toho celkom dosť, čo by sme mali za deň zjesť, aby procesy v našom tele závislé od dostatku vápnika fungovali správne.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt zdroje vápnika

Ak nemáte radi mliečne výrobky, trpíte laktózovou intoleranciou alebo ste vegán, potom si môžete vyberať medzi ďalšími zdrojmi vápnika. A nie je ich málo. Najznámejšia je listová zelenina. Pozor však napríklad na špenát. Ten obsahuje šťaveľové kyseliny, ktoré príjem vápnika, mierne povedané, sťažujú. Vynikajúca je aj kapusta, kel, figy, pomaranče či mandle. Nezabúdajte na sezamové semienka a bielu fazuľku.

Vápniková smoothie bomba

Pripravte si niekoľko rýchlych receptov, vďaka ktorým dostanete do tela potrebnú dennú dávku vápnika a pritom si ešte aj pochutíte. Medzi naše najobľúbenejšie patrí toto pomarančové smoothie.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt vapnikove smoothie

Budete potrebovať 2 pomaranče, 2 šálky nasekaného kelu, 1 banán, 100 g mandľového mlieka, a ak chcete, aj pár kociek ľadu. Všetko zmiešajte v mixéri, ako prvé dajte mlieko, potom ovocie a nakoniec kel. Pokiaľ mlieko znášate, pridať môžete aj trochu jogurtu alebo smotany na zahustenie.

Vynikajúca nátierka

Táto nátierka je absolútnym hitom a veľmi sa podobá cícerovému humusu. Na jej prípravu budete potrebovať plechovku bielej fazule, trochu čerstvej bazalky, dva strúčiky cesnaku, 2 polievkové lyžice balzamika, dve lyžice olivového oleja, trochu soli a trochu korenia.

6

Zmiešajte v mixéri všetky prísady okrem bazalky. Nátierku podávajte na chlieb a dozdobte čerstvou bazalkou.

Chrumkavý šalát s medovým dresingom

Táto dobrota vám padne vhod najmä v lete, kedy si bude telo čerstvé suroviny priam pýtať. Na prípravu takéhoto šalátu budete potrebovať hlávkový šalát, šalátovú uhorku, cibuľku nakrájanú najemno alebo na kolieska, tri nastrúhané mrkvy a šálku opekaných mandlí.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt hlávkový šalát recepty
Všetky suroviny si premiešajte v mise a pripravte rýchly a chutný dresing. Zmiešajte v miske štvrť šálky majonézy, pol šálky medu, pridajte soľ a korenie podľa chuti a na záver premiešajte s dvoma lyžicami olivového oleja. Polejte šalátik a nadopujte sa vápnikom do sýtosti.

zdroj: bioguia.com

You Might Also Like