Toto je dôležité vedieť pri chudnutí! Hormóny tu zohrávajú veľkú úlohu

Hormóny zohrávajú v tele každého z nás veľkú úlohu. Pokiaľ sa často prejedáte, nedarí sa vám schudnúť ani keď tvrdo cvičíte, myslite na to, že hormóny sú najdôležitejšími zložkami vo vašom tele, ktoré riadia aktivitu všetkých buniek. Vo vašej krvi môže kolovať nadmerné množstvo nesprávnych hormónov, ktoré vám bránia pri chudnutí. Mali by ste preto dbať na to, akú hladinu a hlavne ktorých hormónov v tele máte nadbytok. 

hormonálnych porúch u žien  

Práve hormóny sú biologicky účinné látky, na ktorých závisí dobré fungovanie reprodukcie, libida, zvýšená chuť do jedla a v neposlednom rade aj chudnutie. Ak vo vašom tele hormóny fungujú správne, bude sa vám nielenže lepšie chudnúť, no zároveň bude lepšie fungovať celý váš organizmus.

hormonálnych porúch u žien  

Mnoho lekárov tvrdí, že pokiaľ sa vám nedarí schudnúť ani keď aktívne cvičíte, mali by ste sa zamerať na svoj jedálniček. Urobiť revíziu a vykonať niekoľko zmien v jedálničku zabezpečí rýchlejšie chudnutie, ale aj spevnenie svalov.

Hormonálne poruchy u žien

Hormóny v našom tele najviac ovplyvňujú základné telesné procesy, medzi ktoré patrí hlad, smäd, ukladanie tukov, trávenie, ale aj tvorba svalov. Pokiaľ sú hladiny hormónov nevyvážené, môže dôjsť k narušeniu ostatných hormónov, čo následne vedie k obezite.

Myslite ale aj na to, že úroveň hormónov sa v našom tele neustále mení a každý hormón pôsobí na iný systém nášho organizmu. Ak dôjde k hormonálnej nerovnováhe, môže dôjsť k nadmernej chuti do jedla či rýchlemu priberaniu.

Vysoké hladiny kortizolu

Kortizol je stresový hormón vylučovaný nadobličkami v reakcii na preťaženie nervového systému. Ak je hladina kortizolu chronicky vyššia ako je normálne, človek má problém s krvným tlakom, ale aj zvýšenú hladinu cukru v krvi.

hormonálnych porúch u žien  Ľudia s vysokou hladinou kortizolu majú podobné príznaky, ako sú napríklad časté podráždenie, ťažkosti so spánkom, nadmerná chuť na sladké či slané jedlá, ale aj zníženú sexuálnu aktivitu. Ak chcete znížiť hladinu kortizolu v krvi, prehodnoťte svoj jedálniček. Skvelou alternatívou je konzumácia rýb či tmavej čokolády.

Prebytok inzulínu

Inzulín je špeciálny hormón, ktorý reguluje hladinu glukózy v celom našom tele. Zvýšenie hladiny inzulínu v krvi vedie k odolnosti proti hormónom. Bunky sú menej citlivé, hladina glukózy rýchlo stúpa a dostáva sa tak až na prediabetický stav.

hormonálnych porúch u žien  Ľudia, ktorí trpia zvýšenou hladinou inzulínu, sa často sťažujú na silnú chuť na sladké, pociťujú vysoký krvný tlak a taktiež zníženie hladiny cholesterolu. Lekári tvrdia, že ak chcete hladinu inzulínu znížiť, jedzte pravidelne kyslú kapustu a listovú zeleninu.

Nadbytok testosterónu

Testosterón je hormón, ktorý je rovnako produkovaný u žien aj u mužov. Tento fakt má priamy vplyv na svalový tonus, rast kostí, ale aj na sexuálnu funkciu organizmu. Zvýšená hladina testosterónu sa vyskytuje u 30% žien.

hormonálnych porúch u žien  Tento problém sa často prejavuje v podobe nepravidelnej menštruácie, akné, mastnej pleti, precitlivenosti a podráždenosti, ale aj celkovej harmónií. Ak chcete hladinu testosterónu znížiť, endokrinológovia radia, že skvelou alternatívou je doplniť svoj jedálniček o pokrmy z tekvíc, tekvicových semienok alebo zelených fazuliek.

Prebytok estrogénu

Estrogén je ženský hormón, ktorý sa taktiež často nazýva aj hormón mladosti. Je zodpovedný za atraktivitu (zaoblené boky, pevné prsia). Nadmerné množstvo tohto hormónu však vedie k dôsledkom ako je rýchle priberanie na váhe, časté zmeny nálad, ale aj citová precitlivenosť.

hormonálnych porúch u žien  Prebytok estrogénu je spevádzaný aj bolesťami hlavy, silným krvácaním počas menštruácie, dokonca aj ochorením žlčníka. Ak zistíte, že sa u vás prejavujú niektoré z vyššie uvedených príznakov, je potrebné, aby ste do svojho jedálnička zaradili aj porkmy z brokolice či karfiolu.

Hormóny sú pre dobré fungovanie nášho tela nenahraditeľnou súčasťou. Ak ich ale máme v tele veľa, či naopak, málo, dokážu narobiť viac škody ako pomôcť. Pokiaľ máte aj vy problém schudnúť alebo sa u vás neustále vyskytuje veľká chuť do jedla, navštívte lekára. Ten vám urobí všetky potrebné vyšetrenia a vy tak zistíte, či sa aj u vás nevytvorila vyššia hladina hormónov uvedených vyššie, ktorá vám bráni pri efektívnom chudnutí.

zdroj: takprosto cc

You Might Also Like