Ako sa starať o pľúca a ako tento orgán posilniť?

Podľa čínskeho pentagramu je každý mesiac venovaný jednému z hlavných orgánov v našom tele. Môžeme mu v určitom čase venovať väčšiu pozornosť, starať sa o jeho zdravie a posilňovanie a zároveň sa o ňom dozvedieť niečo viac. November teda patrí pľúcam, spárového orgánu, ktorý máme uložený v hrudníku a ktorý zásobuje bunky v našom tele kyslíkom, ktorý sa k nim dostáva spolu s prietokom krvi.

Pľúca sú napojené na hrubé črevo, takže naše novembrové zameranie na čistenie pľúc by sa malo vzťahovať aj na hrubé črevo. Pľúca tiež obsahujú prvok kovu, ktorý pomáha nášmu telu detoxikovať. Úzko súvisí s obdobím konca jesene a duchovne sústredenými náladami, ktoré nás v tomto čase napádajú.

 Posilnenie pľúc a pľúcna očista

Kedy by sme sa mali zamerať na čistenie a posilnenie pľúc, ktoré sú v tomto období oslabené. Pľúca nemajú prospech zo suchého vzduchu v prehriatých miestnostiach alebo klimatizácie. Naopak, budú mať veľký úžitok z prechádzky na čerstvom vzduchu, v prírode, kde sa môžete zhlboka nadýchnuť v pokoji a bez strachu a cítiť posilňujúce účinky odpočinku. Môžete však tiež stimulovať a posilňovať pľúca a prietok krvi v tele prostredníctvom stravy. Ostrá, horúca a kyslá chuť cirkuluje potrebnú energiu v tele, čistí krv, napína pľúca a zaplavuje celý organizmus návalom tepla. Zaujímavosťou je, že pľúca sú v podstate samočistiaci orgán, ktorý si poradí s vlastnou detoxikáciou, teda odstránením znečisťujúcich látok a celkovou očistou. Existujú však prípady, keď potrebujú našu účasť a pomoc. K tomu zvyčajne dochádza u fajčiarov, ale aj pri ťažkostiach s dýchaním, napríklad v dôsledku chronických ochorení.

Pľúcna psychosomatika

Neoddeliteľnou súčasťou účinnej pľúcnej očisty je samozrejme celková zmena životného štýlu, ktorá by mala zahŕňať aj dôsledné cvičenie. Zdravé pľúca nám pomôžu oslabiť a dokonca úplne odstrániť množstvo negatívnych emócií, ako je úzkosť a pretrvávajúci smútok, stres, tendencia k depresii a pesimizmu, nuda a pocity neschopnosti zhlboka sa nadýchnuť, ktoré súvisia s neschopnosťou konečne vyriešiť dlhodobé problémy a životnú nespokojnosť. Zo všetkých týchto vplyvov na našu psychiku sa často vyvíjajú fyzické prejavy, ako je bolesť na hrudníku, kašeľ, bronchitída atď. Zdravie pľúc a spôsob, akým dýchajú, sa odráža aj na zdraví alebo, ak chcete, dýchaní kože, nedostatky sa potom prejavujú napríklad vo forme ekzému.

Bežné pľúcne ochorenia a sila bylín

Často sa vyskytujúce ochorenia súvisiace s pľúcami sú zápaly priedušiek a horných dýchacích ciest. Vinníkom je zvyčajne všeobecne narušená imunita. Menej často, ale stále nie zriedkavo, sa vyskytuje zápal pľúc – zápalové ochorenie pľúcneho tkaniva, spôsobené najčastejšie baktériami, ale aj vírusmi, alergiami alebo hubami. Pri akútnom zápale horných dýchacích ciest je vždy potrebný režim odpočinku. Byliny, ktoré uľahčujú rozpúšťanie hlienu, môžu tiež pomôcť. Môže to byť napríklad tymián, skorocel, podbeľ a divina, ale pľúcam prospeje aj lipa, fenikel, klinčeky, majoránka, rôzne druhy mäty, zázvor, aníz, šalvia a podobne.

Podpora pľúc a hrubého čreva pre vzájomné zotavenie

Pľúcam pomôže správne fungovať dostatok minerálov, najmä vápnika a horčíka, hrubé črevo ťaží z čistých slizníc, vyhýba sa jedlu vedúcemu k prekysleniu a starostlivosti o mikroflóru. Ak pociťujete pľúcnu slabosť, najprv podporte hrubé črevo a potom pľúca. Pokiaľ ide o silu bylín, bylinné čaje z tymiánu, sladu, mäty, harmančeka a feniklu sú veľmi vhodné na posilnenie energie hrubého čreva.

Zdroj: www.lekarna.czwww.serafinbyliny.cz

You Might Also Like