Vedeli ste čo všetko dokáže klinček?

Toto korenie sa nájde snáď v každej domácnosti. Jeho arómu si spájame najmä s vareným vínom a sladkými zaváraninami.

Dnes Vám prezradíme niečo, čo klinček radí medzi jedno z najviac prospešných korení, aké na zemi máme – je to ohromná liečivá sila.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt klinček a alpa

Klinček je sušený kalich s pukmi klinčeka koreného [1] (Syzygium aromaticum, syn. Eugenia caryophyllus). Pochádza z Moluckých ostrovov. Používa sa na korenenie sladkých potravín, ryže a mäsa. Pre svoje výrazné aróma je aj súčasťou mnohých aromatických zmesí. Hlavnou zložkou klinčekovej silice je fenolová zlúčenina eugenol, ktorý má lokálne-anestetické a antiseptické účinky, používa sa často v zubnom lekárstve.

Klinček má sladkastú chuť, ktorá často prechádza do chute horké. Klinček s tmavo hnedou či dokonca čiernu hlavičkou je závadný alebo príliš starý.

Klinčeky sa, ako už bolo napísané vyššie, využíva ako korenie. Má ale výrazné dezinfekčné a miestne znecitlivujúce účinky. Pôsobí mierne dráždivo. Býva využívaný v zubnom lekárstve. Možno ho využiť ako účinnú prímes kloktadiel. Klinčeková silica tlmí citlivosť aj bolestivosť zubného nervu. Môže byť obsiahnutý v protireumatických mastiach.
Súvisiaci obrázok

Podávame inhalačnou formou dezinfikuje dýchacie cesty a lieči prieduškové zápaly. Podľa učenia ájurvédy podávany v prášku ovplyvňuje povzbudivo činnosť srdcového svalu. Je naozaj veľa účinný na potlačenie bolesti zubného zápalu.

 

Čo dokáže klinček?

Silný konzervant, má antiseptické a antibakteriálne účinky.

Je to prírodný repelent proti komárom, moliam, kliešťom a ďalšiemu hmyzu.

Dokáže uvoľniť dýchacie cesty, naparovanie nad klinčekom je výborný spôsob ako poraziť nádchu a zbaviť sa baktérií z dýchacích ciest.

Omladzuje – namočte klinček do vody dajte variť. Touto zmesou si potierajte pokožku s vráskami, je to výborné na obnovenie kolagénu.

Dokáže uľaviť tráviacemu traktu, očistiť ho a zbavuje ho parazitov.

Zrýchľuje metabolizmus, pomáha s trávením a aj pri chudnutí.

Obsahuje kombináciu vzácnych minerálov – mangán, draslík a vápnik.

Ako prírodne vyčistiť črevá

Zmiešame 2 polievkové lyžice ľanových semienok a 1 čajovú lyžičku sušených klinčekov.

Pomelieme v mlynčeku a ráno si dáme pred jedlom 2 lyžičky tejto zmesi.

Užívame tri dni, tri dni si dáme prestávku a takto pokračujeme 3 týždne. Ide o výborný spôsob, ako uľaviť od zažívacích ťažkostí a zbaviť sa parazitov v tráviacom trakte.

Na bolesť zubov a proti komárom je klinček neprekonateľný – stačí zaliať alpou!

 

Majte po ruke vždy tento všeliek – 10-15 klinčekov zalejte 100 ml Alpy a nechajte 2-3 týždne lúhovať.

Potom si túto zmes aplikujte na boľavé zuby, vyplachujte, prípadne priamo potierajte.

Počas leta touto zmesou potrite zápästia a pulzujúce miesta na krku a máte pokoj od komárov.

Môžete si túto zmes striekať aj na oblečenie.

Ak potrebujete uľaviť od bolesti zubov skutočne rýchlo, zomeľte klinček alebo ho rozdrvte a priložte priamo na boľavé miesto.

Medicína na kašeľ

60 ml Alpy zmiešame s 25 ks klinčekov, zatrasieme a necháme vylúhovať 24 hodín.Pred spaním si dáme jednu kávovú lyžičku tak, že necháme čo najdlhšie pôsobiť v ústach.

zdroj: takprosto cc

You Might Also Like