Tieto cviky vám pomôžu zbaviť sa bolesti chrbta, ramien a krku za pár minút.

Ak máme sedavú prácu v kancelárií, alebo sa počas dňa nabeháme, bolesť chrbta a krku nás trápi viacerých. Zabúdame na náš pohybový aparát a pritom mu dávame poriadne zabrať počas dňa. Teraz vám ponúkneme niekoľko cvikov, ktorými si uvoľníte svaly chrbta a krku, prípadne v nich eliminujete bolesť.

Prvý cvik je vhodný pre každého, no ocenia ho najmä matky, ktoré nosia počas celého dňa v rukách bábätká. Pomôže im opäť sa napriamiť.

STREČING

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt strecing a natahovanie chrbtice
Vychádzame z polohy na štyroch, ruky a nohy máme pevne položené na podložke. Dlane umiestnite približne  do šírky ramien a kolená približne pod bedrové kĺby. Chrbtica je rovná. Z tejto pozície prejdete pomaly do sedu na päty. Hlavu si opriete o ruky, akoby ste išli meditovať. V tejto pozícií si vyrovnáte chrbticu najviac ako sa dá. Ramená a šija zostáva uvoľnená. Nádych a výdych 4-krát.

Spevnenie a napínanie chrbtice

Súvisiaci obrázok

Ľahnete si na podložku tak, aby bol chrbát narovnaný. Kolená pokrčíte pričom chodidlá zostávajú na podložke. Ruky vystriete od seba tak, aby boli voľne položené. Z danej polohy vychádzate oboma nohami pokrčenými v kolenách na jednu stranu podložky pričom v rovnakom momente otočíte hlavu na opačnú stranu. V tejto polohe zotrváte 30 sekúnd. Zopakujete na opačnú stranu. Cvik opakujete aspoň 4-krát.

MAČACÍ CHRBÁT

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt strecing a natahovanie chrbtice
Cvik je známy aj ako mačací chrbát, jeho opakovanie nie je obmedzené. Cvičte ho tak dlho, ako vám je to príjemné. Vychádzate z rovnakej polohy ako pri strečingu. V danej pozícií sa nadychujte a najprv priťahujete bradu na hrudník. Zhrbte sa tak, aby sa chrbtica dostala do oblúka. Postupne prechádzajte až dozadu na kríže. Z tejto pozície sa vo výdychu vráťte do východiskovej polohy. Panvu postupne narovnajte a oblasť krížov, lopatky a nakoniec hlavu.

NOHY VO VZDUCHU

Ľahnite si na podložku. Chrbát zostáva narovnaný na podložke, ruky voľné vedľa tela. Nohy zdvihnete do vzduchu a pracujete s nimi. Striedavo ich priťahujete k sebe. Cvik opakujete 10-krát a nezabúdajte na správne dýchanie.

POLOHA X

Súvisiaci obrázok

Systém je podobný ako pri predchádzajúcom cviku. Rozdiel spočíva v zapojení  rúk. Ruky si dáme za hlavu tak, že spojíme prsty. Ako k sebe budeme ťahať pravú nohu, zároveň k nej budeme naťahovať ľavý lakeť. Následne vymeníme nohy a ruky. Opakujeme 10-krát.

Toto sú niektoré zo základných cvičení na chrbát. Niekoľko minút cvičenia denne vám pomôže s bolesťami chrbtice. Dúfame že sme vám trochu poradili.

Zdroj: brightside.me


You Might Also Like