Superpotravina, ktorá pomáha pri chudnutí je novým hitom!

Quinoa snáď nikomu netreba predstavovať. Táto plodina sa stala súčasťou jedálnička nejedného človeka, ktorý sa rozhodol zdravo stravovať. Čo však o quinoa vieme? Prečo je taká populárna? Ako ju môžeme využiť v kuchyni?

Quinoa je už pomerne známa plodina aj u nás. Nájdeme ju v každom zdravom obchodíku. Tak ako mnoho iných potravín, aj quinoa pochádza z južnej Ameriky. Pestuje sa prevažne v Peru a Bolívii, odkiaľ sa exportuje do celého sveta.

Chenopodium quinoa
pixabay.com

Rôzne štúdie preukázali, že quinoa obsahuje veľké množstvo bielkovín, minerálnych látok a vitamínov, ktoré majú analgetické, protizápalové, protirakovinové a antioxidačné účinky. Pomáha tiež predchádzať očným a zažívacím ochoreniam i rakovine. Skupina vedcov v USA roku 1975 vyhlásila, že quinoa je jedna z najlepších potravín rastlinného pôvodu určených na ľudskú spotrebu.
Quinoa semená v rôznych farbách

Najväčší počet konzumentov tejto rastliny tvoria práve diabetici a tí, ktorí sa snažia schudnúť. Quinoa totiž upravuje hladinu cukru v krvi a má nízky glykemický index, vďaka čomu zasýti na dlhšiu dobu.

Základná príprava

Quinou necháme na noc odstáť vo vode alebo ju pred varením premyjeme a scedíme. V nádobe s vodou v pomere 1:2 (quinoa-voda), ju povaríme po dobu približne 15 minút, kým sa nám neobjavia malé klíčky. Quinou scedíme a môžeme ju využiť v rôznych variáciách.

Quinoa môže byť použitá na prípravu prvého alebo druhého chodu, ale rovnako si ju môžete vychutnať na raňajky alebo ako ľahkú večeru. Tu nájdete 3 recepty, vďaka ktorým môžete spestriť ponuku aj vo vašej kuchyni.

Quinoa raňajky
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt quinoa na sladko

potrebujeme:

30 gr hrozienok
50 g qinoy
mlieko
nasekané lieskové orechy

Postup:

Quinou si vopred pripravíme podľa základného receptu. Pridáme k nej hrozienka s pár lyžicami nášho obľúbeného mlieka. Ďalej môžeme pridať orechy a osladiť podľa chuti.

Letný šalát s quinoa semienkami

Healthy Mediterranean Chickpea Salad with feta, cucumber, bell peppers, and a simple Greek dressing. Fast, easy recipe that’s perfect for a summer barbecue side dish or a main dish salad for a light dinner. {vegetarian, gluten free, vegan friendly} Recipe at wellplated.com | @wellplated

potrebujeme:

150 gr semienok
1 zelenú papriku
1 uhorku
2 mrkvy
1 cuketu
olivový olej
citrónovú šťavu
morskú soľ
oregano

Postup:

Semienka quinoy uvaríme v osolenej vode ako zvyčajne. Zeleninu nakrájame a zmiešame s uvarenými semiačkami. Nakoniec dochutíme olivovým olejom, citrónovou šťavou, soľou a oreganom.

Chilli s quinoa semiačkami
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt quinoa s rajčinovým pretlakom a fazulou

potrebujeme:

100 gr quinoy
80 gr červenej varenej fazule (môžeme použiť konzervu)
1 malá cibuľa
paradajková omáčka v konzerve alebo v krabici
chilli
majorán
soľ

Postup:

Quinou pripravíme klasicky v osolenej vode. Scedíme a nalejeme do panvice, v ktorej sme si opražili nakrájanú cibuľu. Pridáme paradajkovú omáčku a dobre premiešame. Následne pridáme fazuľu a nasekanú majoránku. Zmes necháme na ohni pár a minút a na záver pridáme chili. Dobrú chuť.

zdroj: 6-healthy-ideas-for-aubergine-eggplant

You Might Also Like