Mocná bylinka proti stresu, herpesu a chrípkovému vírusu

Táto bylinka z čeľade mätových rastlín a pôvodom zo Stredomoria predstavuje zrejme najmocnejšiu zbraň proti celej škále rôznych bakteriálnych a virálnych ochorení.

Je natoľko potentná, že si dokáže poradiť aj s tými najťažšími a najnebezpečnejšími  infekciami, zápalmi a dokonca i mnohými alergénmi.

Ak by ste si mohli vybrať iba jednu liečivú bylinku, tak by to určite mála byť táto.
Thymus serpyllum1.jpg

Zázračná bylinka tymian

Tymian sa dá užívať v rôznych formách. Je možné ho užívať vnútorne, aplikovať na pokožku alebo si s pomocou neho pripraviť kúpeľ.

V prípade tymianového éterického oleja je však potrebné pri jeho užívaní byť pomerne opatrní, pretože je veľmi koncentrovaný. Používa sa vždy iba po kvapkách a riedený.

S pomocou tymianu a jeho silných antibakteriálnych, antivirálnych, antimykóznych, diuretických a antiseptických účinkov bude chrípková sezóna vyzerať ako vtip.

Jedna francúzska štúdia dokonca zistila, že v priebehu 3 hodín zničí až 90% mikróbov a dezinfikuje aj miesta zasiahnuté stafylokokmi, kryptokokmi či streptokokmi.

Navyše, táto potentná bylinka dokáže stimulovať tvorbu bielych krviniek, čím výrazne posilňuje imunitný systém.
Plik:Thymus praecox.JPG

Je veľmi účinná aj na detoxikáciu a zbavovanie tela toxínov. Zbaví váš organizmus mnohých nebezpečných chemikálií. Tymian je pomerne aromatický. Z toho aj pochádza jeho grécke meno „thymos“ – parfém.

Prínosy tymianu:

Tymian je naozaj blahodarny na náš organizmus, ponúka mnohé zdravotné prínosy a dokáže vás dlhodobo udržať v dobrom zdraví. Pozrime sa teraz na tie najdôležitejšie účinky:

1. Respiračné ochorenia

Tymian si ľahko podarí s takmer každým respiračným ochorením ako napríklad nádcha, chrípka, astma, bolesti hrdla, kašeľ, zápaly priedušiek, laryngitída či infekcie dutín.

Najlepší spôsob pre tieto ochorenia je užívať ho vo forme inhalácií.

V prípade bolesti hrdla alebo zápalu madlí si z neho pripravte odvar a pomocou neho kloktajte hrdlo niekoľkokrát denne. Podľa rôznych expertov, už 1% roztok bude úplne postačujúci.

Viaceré štúdie potvrdili, že tymian je výborný odhlieňovač pre zbavovanie sa hlienov v prieduškách, hrdle či v nose.

2. Psychika a stres

Tymian je výborný nielen na fyzické choroby a infekcie, ale dobre pôsobí aj na psychiku a nervový systém.

Jeho užívanie blahodárne vplýva na ťažkosti ako sú stres, depresie, úzkosti, chronická únava či nespavosť.

Na tieto účely je najlepšie si zo sušeného tymianu pripraviť čaj.

Zalejte 1 malú čajovú lyžičku pohárom vriacej vody, nechajte 5 až 10 minút lúhovať, potom čaj sceďte a vypite, najlepšie večer aspoň 1 až 2 hodinu pred spaním. Pre potlačenie stresu počas dňa ho užite doobeda.

3. Srdcovo – cievny systém

Ďalším zdravotným prínosom tymianu je jeho vplyv na obehový systém.

Zlepšuje cirkuláciu krvi, optimalizuje krvný tlak a znižuje hladinu zlého cholestorelu v krvi. Zlepšené prekrvenie pozitívne vplýva aj na činnosť mozgu, pamäť a logické myslenie.

Podobne ako v predošlom prípade, môžete si z neho pripraviť čaj alebo ho pravidelne pridávajte ako korenie do vášho jedla.

4. Ďalšie zdravotné účinky tymianu

Z ďalších účinkov tymianu spomeňme ešte jeho schopnosť potláčať infekcie močových ciest vďaka jeho antiseptickým a diuretickým efektom.

Výborne bojuje aj ostatnými typmi infekcií ako sú:

mykózy a hubovité infekcie
candida
atletická noha
rôzne druhy črevných parazitov

Má aj priamy vplyv na znižovanie rôznych druhov bolestí, vrátane tých po úrazoch, dny a artritídy. Odvar sa používa aj na zmierňovanie štípancov po hmyze.

Pomôže vám tiež s kožnými problémami ako sú akné a bradavice, podporí rast vlasov a zvýši hladinu prospešnej DHA omega-3 kyseliny v obličkách, mozgu a srdcových membránach.

Tymian je skutočne veľmi všestranná bylinka a jednoducho sa užíva. Pre vnútorné použitie zvoľte čaj, odvary na inhalácie alebo pridávanie do pokrmov vo forme korenia.

Na vonkajšie použitie uprednostnite éterický olej, ktorý však nezabudnite vždy rozriediť, najlepšie s iným olejom, napríklad slnečnicovým alebo olivovým.

zdroj: cs.wikipedia.org

You Might Also Like