Je to jedna z najprospešnejších rastlín, určite ju neprehliadnite

Portulaka zeleninová sa u nás považuje za nepríjemnú a pomerne odolnú burinu. No keby ľudia vedeli, že obsahuje viac omega-3 mastných kyselín ako rybí olej, tak by ju určite zahrnuli aj do svojho jedálnička. Prečítajte si o tejto zaujímavej rastlinke.

Listy portulaky zeleninovej totižto poskytujú neuveriteľné zdravotné prínosy. Preto nabudúce, keď ju budete chcieť vytrhnúť a vyhodiť, myslite na to.

Teraz sa už ale poďme bližšie pozrieť na to, čo všetko vám portulaka ponúka.
Súvisiaci obrázok

Obsahové látky a liečivé vlastnosti

Portulaka zeleninová je bohatá na betakarotén, vitamíny A a C, kys. listovú, vitamíny B-komplex, železo, fosfor, vápnik, draslík, horčik, sodík a riboflavín. Minerály nachádzajúce sa v portulake chránia kosti pred osteoporózou. Portulaka je tiež výborným zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré chránia pred srdcovými chorobami a zlepšujú imunitný systém.

Jej semienka sú nesmierne trvácne. V zemi pri nepriaznivých podmienkach dokážu prečkať až 25 rokov a vyklíčiť až vtedy, keď je na to príhodná chvíľa.

Konzumácia týchto semienok výrazne posilňuje imunitný systém. Na konzumáciu sú však vhodné nielen semienka tejto rastlinky, ale aj jej hrubé mäsité listy.

Listy portulaky obsahujú viac vitamínu A než akákoľvek iná zelená listová zelenina. Vitamín A, respektíve jeho forma betakarotén, má veľmi silné protirakovinové účinky.

Existujú prípady úplného vyliečenia rakoviny vďaka vysokému príjmu betakaroténu z mrkvy. Portulaka ho však obsahuje ešte viac.

Ďalej je bohatá na omega-3 mastné kyseliny, ktoré efektívne predchádzajú srdcovocievnym ochoreniam a mozgovej mŕtvici.

Portulaka je divoká rastlina, takže nehrozí, aby bola geneticky modifikovaná podobne, ako je riziko u ostatných plodín, hlavne u kukurice, sóji a repke olejnej.

Portulaka má mierne kyselkavú chuť

V čínskej medicíne sa portulaka používa na liečbu hnačky, krvácania v črevách, úplavice a hemoroidov.

Portulaka dokáže pri povrchovej aplikácii dužiny listov liečiť viaceré kožné ochorenia, zmierňovať opuchy po uštipnutí hmyzom, znižovať vrásky či odstraňovať jazvy Ak trpíte na vypadávanie vlasov alebo lámavosť nechtov, portulaka dokáže tieto problémy tiež účinne liečiť.

Konzumácia:

Celá rastlina sa môže jesť ako surová pochúťka. Vyskúšajte použiť portulaku na prípravu šalátov, smoothies, výprážaných jedál alebo ju pridajte do sendvičov, na pizzu a zistite, či vám jej príjemná kyselkavá chuť vyhovuje. Portulaku v podstate môžete použiť do jedál miesto špenátu.

Ak sa s ňou v záhrade stretnete určite ju vyskúčajte v kuchyni.

Jej chrumkavé listy majú výbornú citrónovú príchuť a kľudne nimi môžete nahradiť napríklad špenát či šalátové listy alebo ju zahrnúť do rôznych receptov.
zdroj:.wemystic.com.br

You Might Also Like