Melón ako superpotravina, ktorá vám dodá vitamíny, minerály a libido.

Melón nepochybne patrí k letu. Jeho červená dužina je osviežujúca najmä v sparnej horúčave. Hoci mnohí to považujú za ovocie, je to zelenina, ktorá je prospešná pre zdravie. Aký úžitok vám prinesie konzumácia melónu?

Niečo z histórie tejto zdravej zeleniny

V obchodoch si najčastejšie môžete kúpiť melón vodný a cukrový. Dovážajú sa k nám z ďalekej Afriky, kde tiež rastú divoko.

Jedli ho faraóni a do Európy ho rozšírili hlavne Arabi z oblasti Perzie. Dokonca aj bohaté vrstvy v strednej Európe ho mali na stole. Výhodou melónu je, že vďaka svojej tuhej šupke sa dá skladovať aj tri mesiace po zbere.

Ako rozpoznať správne zrelý melón?

Pri výbere melónu človek často váha. Pod šupou nemôžete vidieť, či je už správne zrelý. Stačí však naň ľahko poklepať. Ak je dutý zvuk, je už vhodný na konzumáciu a jeho chuť by mala byť príjemne sladká.

Signálom zrelosti je aj curlingová stonka, ktorá schne až po zbere. Žltá farba šupky sa vytvára na miestach, kde sa melón dotýka pôdy.

Zdravá zelenina

Melón je vraj superpotravina. Je to dôležitý antioxidant kvôli prítomnosti lykopénu a červeného rastlinného farbiva. Znižuje riziko srdcových a cievnych ochorení, ako aj hladinu cholesterolu. Podporuje imunitný systém, zlepšuje funkciu prostaty a mnohí ho považujú za funkčné afrodiziakum.

Melón obsahuje až 92% vody, a hoci je sladký, je to nízkoenergetická zelenina. V 100 g v ňom nájdete iba 15-30 kcal. Je preto vhodnou potravou pre redukčné diéty. Organizmus zasýti a zavodní. Okrem lykopénu obsahujú plody aj železo, vápnik, mangán, zinok, jód, ako aj kyselinu listovú, jablčnú a citrónovú. Je tiež bohatý na vitamíny B a vitamín C alebo karotén.

Vysoký obsah vody robí z melónu silne diuretické jedlo, ktoré je vhodné pri problémoch s obličkami. Pomáha tiež stabilizovať pomer vody a soli v tele. Len buďte opatrní, aby ste sa vyhli pitiu mlieka alebo studených nápojov pri konzumácii lahodnej červenej dužiny.

You Might Also Like