Ernst Moreau – lekár, ktorý zachránil tisíce životov detí pomocou bežnej mrkvovej polievky.

Už problémy so žalúdkom malých deti nečakajú na nás rodičov, pretože existuje tisíc a jeden spôsob, ako ich vyliečiť. Ale pred storočím sa aj malý problém mohol stať smrteľným. A tak to bolo veľmi dlho, pokiaľ neprišiel jeden pediater na jednoduchý nápad …

Ernst Moro

 Chceme sa s vami podeliť o úžasnú históriu lekára, ktorý urobil skutočný objav v medicíne a zachránil tisícky malých životov.

Mrkvová polievka

Je strašné dokonca len premýšľať o tom, ale pred sto a pol rokmi priemerná dĺžka života človeka bola polovica ako dnes. To neznamená, že naši predkovia žili len do 35-40 rokov, to nie. Najvýraznejší bol  ukazovateľ ovplyvnený detskou úmrtnosťou. Pre dieťa nebol  problém len sa narodiť na tento svet, ale aj žiť až do dospelosti. Ale narodil sa jeden, kto by to mohol zmeniť.

detskej úmrtnosti

Tento skutočne veľký človek sa narodil pred viac ako sto rokmi v hlavnom meste Slovinska, ktoré bolo vtedy len malým mestom Rakúsko-Uhorska. Študoval v Rakúsku v Grazi, kde získal doktorát v medicíne. V roku 1906 získal pediatrickú špecializáciu v Mníchove a o dva roky neskôr sa stal profesorom na univerzite v Heidelbergu.

Dr. Moro

Svojou praxou urobil Moreau veľa dôležitých objavov. Vďaka nemu bolo možné diagnostikovať infantilnú mozgovú obrnu. Metóda Moro spočíva v tom, že ak v blízkosti hlavy dieťaťa zaznie hlasný zvuk, malo by roztiahnuť ruky a potom ich stlačiť. Neprítomnosť takého reflexu je známkou poškodenia alebo depresiou nervového systému.

reflexné mrazy

Bol to on, kto objavil laktobacily a ich prospech pre ľudské telo. Najprv vynašiel sterilizovanú detskú fľašu a prišiel s receptom na umelé kŕmenie.

vynález

V roku 1908 urobil Moreau najdôležitejší objav, ktorý možno vysvetliť až po storočí. V tom čase bola detská úmrtnosť 25-30%. To znamená, že zo 100 detí asi 25 žilo až rok. Hlavným dôvodom je banálna hnačka. Moro prišiel s najjednoduchším receptom, vďaka čomu tento počet klesol o polovicu – bežnú mrkvicovú polievku.

mrkva polievka

Recept na banálne jednoduchý recept: vziať pol kila mrkvy a aby sme spravili pyré, nalejeme liter vody, soľ a odparíme na celkový objeme jeden liter. To je celý recept, ktorý lieči hnačku u detí.

Až v roku 2002 sa vysvetlila zázračná sila tejto polievky.Ukázalo sa, že kyslé oligosacharidy, ktoré sú obsiahnuté v polievke, zabraňujú prilipnutiu baktérií na sliznicu. Ďalšia štúdia ukázala, že táto polievka zatočí dokonca s hnačkou, ktorá je odolná voči antibiotikám.

Mrkva je skutočným skladiskom užitočných látok. Je bohatá na vitamíny A, C, E, D, vápnik, horčík, fosfor a karotén. Vedci zistili, že pravidelné používanie mrkvy pomáha predchádzať rakovine. Tiež obsahuje veľa vlákniny, takže odstraňuje toxíny z čreva. Takže táto polievka je účinná stále.

mrkva polievka

Nepochopiteľná je skutočnosť, že so všetkými svojimi objavmi žil Ernst Moro skromný život a nedostal ani jediné ocenenie. Pracoval a vykonával svoju obľúbenú prax až 74 rokov a určite zachránil oveľa viac životov ako si vieme predstaviť. To všetko stačí na to, aby sme si pamätali a boli vďačný tomuto pozoruhodnému človeku.

Ak sa vám páčil tento inšpirujúci príbeh – zdieľajte to so svojimi priateľmi!
zdroj: takprosto cc

You Might Also Like