Čučoriedka – ako nám prospieva + 4 recepty

Čučoriedky sú nabité vitamínmi, minerálnymi látkami a enzýmami. Nepremeškajte krátku čučoriedkovou sezónu a naordinujte si ich čo najčastejšie ako liek aj preventívne ako  pochúťku. Najlepšie sú samozrejme čerstvé a čo vám zostane, nasušte alebo zamrazte na zimu. Zistite, čo všetko tieto drobné plody vedia.

Rady a recepty:

Čučoriedkový čaj pre diabetikov

Čaj z čučoriedok a najmä čučoriedkových listov znižuje obsah cukru v krvi, čím sa stáva jednotkou v nápojoch pre diabetikov i pre ľudí s nadváhou. Čučoriedkový čaj sa odporúča aj pri chudnutí a detoxikačných kúrach.

Čučoriedkové víno

Ak ste už prejedení čučoriedkových knedlí, máme tu jednu sviežu variantu, ako čučoriedky chutne využiť. Pripravte si z nich vynikajúce čučoriedkové víno:

  1. Tri hrste čučoriedok rozvarte v malom množstve vody.
  2. Nechajte 12 hodín odstáť.
  3. Do jedného litra červeného vína pridajte zmes čučoriedok a chvíľu prevarte.
  4. Nechajte 2 dni uležať a potom preceďte. Pite ako liek.

Čaj na chudnutie a detoxikáciu

shutterstock_58834483

Zdroj: Shutterstock.com

Zmiešajte čučoriedkový list aj čučoriedky, ľubovník a žihľavu a pripravte čajový nálev. Užívajte podľa ľubovôle pri diétach aj detoxikačných kúrach ako podporný prostriedok.

Pozn. pozor na ľubovník – môže obmedzovať účinky niektorých liekov a antikoncepcie.

Čučoriedkový kompót bez zavárania

Čerstvo natrhané čučoriedky môžete tiež tzv. Zavrieť alebo vyrobiť vynikajúci čučoriedkový kompót. Natrhané a umyté plody vložte do zaváracích pohárov spoločne s cukrom a dobre pretrepte. Pohár stačí dobre utesniť a uzavrieť – nie je potreba zavárať. Vydrží aj niekoľko mesiacov, ak budete skladovať v chlade a tme.

Tip:  Takto zatvorené čučoriedky vydržia neskazené aj bez cukru. Nezabudnite však plody dôkladne umyť a odstrániť prípadný hmyz.

Ako čučoriedky „liečia“?

Čučoriedky majú okrem vinikajúcej chuti plnú škálu benefitov, ako liečivé triesloviny, ktoré sú skvelým liekom na hnačky, najmä u menších detí. Čučoriedky majú tiež dezinfekčné vlastnosti , liečia sliznice a pomáhajú k dobrému chodu celej tráviacej sústavy.

Ak potrebujete zvýšiť imunitu , rozvarte čerstvé alebo zavárané čučoriedky v troche vody tak, aby vznikla riedka kaša. Takto pôsobí ako silný antioxidant. Lekármi overený je tiež pozitívny účinok čučoriedok na dobrý zrak, ďalej proti kŕčom a kŕčovým žilám.

Zdroj: Shutterstock.com

Zdroj: Shutterstock.com

Čučoriedky sú tiež skvelé na pleť, používajú sa ako prímesi do pleťových vôd a masiek. Môžete ich použiť na natieranie kožných problémov, ako sú ekzémy, vyrážky či problémy s akné.

Zber čučoriedok

Na zber čučoriedok sa vydajte do ihličnatých lesov, na vresoviská, do nížin či vyšších polôh. Okrem zrelých plodov, ktoré na vás čakajú práve teraz, si môžete nazbierať aj čučoriedkové listy. Tie sa zbierajú síce hlavne na jar, keď sú mladé, ale môžete si ich natrhať do čajovej zmesi aj teraz, spoločne s malinovými, ostružinovými a jahodovými listami.

Pozor: Buďte na prírodu dobrí a zbierajte iba mimo chránenej oblasti a tiež tak, aby ste rastlinku nepoškodili a mohli ste si užiť úrodu aj budúci rok.

Zdroj: Shutterstock.com

You Might Also Like