Týchto 8 príznakov naznačuje, že telo je vyčerpané! Nedostatok bielkovín …

Bielkoviny sú základom života. Poskytujú energiu, pomáhajú telu zotaviť sa po ranách, dávajú pocit sýtosti počas dňa. Tiež slúžia ako stavebný materiál pre svaly.

nedostatok bielkovín u detí

Proteín je potrebný pre zdravie vlasov, nechtov a pokožky, nehovoriac o všeobecnom zdravotnom stave! Nedostatok bielkovín nie je taký vzácny, ako sa zdá, najmä v zimných mesiacoch. Ako zistíme, že naše telo potrebuje proteíny?

Nedostatok bielkovín

Bohužiaľ, na určenie nedostatku bielkovín nie je žiadny špeciálny krvný test, ale jeho nedostatok možno posúdiť množstvom nepriamych príznakov.

 1. Bolesť kĺbov a svalová slabosť
  Ak nedostanete dostatok bielkovín z potravy, telo vstúpi do režimu hladovania a začne svaly spracovávať, aby sa vyrovnali nedostatku kalórií. Keď svaly nemajú dostatok výživy, nemáte dosť energie.Okrem nedostatku bielkovín to môže naznačovať nedostatok vápnika, draslíka a horčíka. Odporúčajú sa jesť lieskové oriešky, banány, mandle, tekvica, jablká, čerešne, brokolica a zelenú listovú zeleninu.
  nedostatok proteínovej choroby
 2. Nespavosť
  Keď telu chýbajú bielkoviny, veľmi veľa chceme jesť niečo sladké alebo múčne A nadmerná konzumácia týchto produktov v priebehu času spôsobuje pretrvávajúcu nespavosť.Preto sa odporúča zahrnúť do stravy potraviny bohaté na bielkoviny. Keď sa do tela dodáva dostatok proteínov, zvyčajne zmizne túžba po sladkosti a spánok sa normalizuje.
  nedostatok proteínových symptómov
 3. Kardiovaskulárne problémy
  Ak neustále udržujete telo v stave nedostatku bielkovín, majte na pamäti: ste ohrozený pretrvávajúcou bolesťou srdca, narušením respiračného a močového systému.
  nedostatok proteínovej choroby
 4. Vyrážky a vypadávanie vlasov
  Keď sa na pokožke objavia vyrážky a vlasy začnú výrazne padať, môže to naznačovať nedostatok bielkovín a vitamínov B.Aby sa predišlo tomuto problému, odporúčajú sa jesť huby, orechy, losos, makrela, sleď, avokádo, karfiol, banány a maliny.
  nedostatok bielkovín v znakoch tela
 5. Biele alebo červené škvrny na lícach, rukách a bokoch,
  V tomto prípade v tele môže byť nedostatok bielkovín . To tiež ukazuje na nedostatok esenciálnych mastných kyselín a vitamínov A a D. Riešenie tohto problému je, aby sa trans tuk a zvýšiť potrebu zdravých potravín.Potraviny, ako je losos, makrela, sleď, mandle, sezamové semienka, vlašské orechy, semená chia a ľanové semienko, sú veľmi dobrým prostriedkom na zvýšenie pigmentu. Odporúčame tiež jesť zelenú listovú zeleninu, repu, mrkvu, zeler.
 6.  Vlasy, koža a nechty
  Vlasy a nechty sa skladajú z keratinizovaného proteínu nazývaného keratín. Ak sa vaše vlasy stenčujú a lámu sa a štiepajú nechty a  objavia sa ryhy možno telu chýbajú bielkoviny.Jedným z príznakov nedostatku bielkovín v tele, vitamínov a dôležitých stopových prvkov sú biele škvrny na nechtoch. Samé o sebe biele škvrny na nechtoch nepredstavujú žiadnu hrozbu pre zdravie. Napriek tomu ich výskyt v niektorých prípadoch môže naznačovať závažné ochorenia.
  nedostatok bielkovín v potravinách
 7. Edém
  Opuch, keď tekutina sa hromadí v tele (často v chodidlách a členkoch), je čiastočne spôsobená nedostatkom bielkovín.
  nedostatok proteínovej choroby
 8. Nedostatok duševnej energie
  Často máte pocit, že ste v hmle a produktivita vašej práce klesá? Krátke výboje energie, po ktorých nasleduje pocit, že ste ako v sne, môžu byť spôsobené kolísaním hladiny cukru a inzulínu v krvi kvôli nedostatku bielkovín.
  nedostatok bielkovín a spôsoby, ako ich prekonať
 9. Časté prechladnutie
  Ak ste často chorí, môžete mať nízku imunitu a dôvodom je nedostatok bielkovín. Pamätajte, že je to základ, z ktorého sa tvoria všetky bunky vrátane imunitných buniek!

Denná potreba ženského tela v bielkoviny by sa mala vypočítať z  1 g na kilogram hmotnosti. U mužov sa tento koeficient zvyšuje na 1,5g. Pri intenzívnej fyzickej námahe musí byť príjem proteínov zvýšený na 2,5 g na kilogram.

proteín pre mužov

Je dôležité si uvedomiť, že polotovary ( knedle, taštičky), podľa štúdie, sú v podstate bez proteínu, ako aj výrobky – salámy, párky, klobásy.

Mimochodom, mäso a živočíšne produkty nie sú jediným zdrojom bielkovín . Vo veľkom množstve sa vyskytujú v orechoch, obilninách, fazuli a listovej zelenine, ktoré sú nasýtené aminokyselinami.

s obsahom bielkovín

Kombinujte tieto zdravé potraviny s výživnými jedlami s vysokým obsahom bielkovín a nadopujte svoje telo s nenahraditeľnými látkami pre zdravie a krásu!
Zoberte si ponaučenie a budte zdravý!!
zdroj: takprosto cc

You Might Also Like