Čo sa dá prečítať z krvných testov?

Rozsah krvných testov, ktoré je možné vykonať, je pomerne široký, čo umožňuje odhaliť rôzne stavy pomocou laboratórnej analýzy. Príklady zahŕňajú:

 

1.Hladiny cukru v krvi informujúce o metabolizme uhľohydrátov a riziku cukrovky.
2.Hladina tukov v krvi a súvisiace riziko ochorení kardiovaskulárneho systému.
3.Zvýšené hladiny cholesterolu môžu naznačovať riziko srdcových ochorení, zatiaľ čo zvýšené testy funkcie pečene môžu naznačovať poškodenie pečene.
4.Krvná skupina.
5.Hematologické parametre, ktoré môžu poskytnúť informácie o počte a type krviniek, ako sú červené krvinky, biele krvinky a krvné doštičky. Napríklad nízky počet červených krviniek môže naznačovať anémiu, zatiaľ čo vysoký počet bielych krviniek môže naznačovať infekciu, ochorenie krvi, ako je anémia alebo leukémia z testu krvného obrazu.
6.Koncentrácia hormónov indikuje stav reprodukčného systému, štítnej žľazy a iných endokrinných orgánov. Napríklad zvýšené hladiny hormónov štítnej žľazy môžu naznačovať prítomnosť nadmernej aktivity štítnej žľazy.
7.Zdravie pečene založené na testovaní pečeňových enzýmov.
8.Hodnoty AMH, ktoré možno použiť na určenie súčasnej a budúcej plodnosti ženy.
9.Citlivosť na inhalačné alergény, ako je peľ a roztoče.
10.Problematické potraviny spôsobujúce neznášanlivosť.
11.Množstvo vitamínov a minerálov v tele, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie tela.
12.Hladina PSA alebo prostatického špecifického antigénu, ktorý slúži na prevenciu rakoviny prostaty, alebo CA 125 špecifického pre rakovinu vaječníkov.

 

 

Základné vs. rozšírené krvné testy

Rozsah zdravotného poistenia často závisí od limitov stanovených poisťovňami, ako je vek, pohlavie a už existujúce podmienky. Spoliehanie sa výlučne na tieto základné faktory však môže byť nedostatočné, pretože potreby a okolnosti každého jednotlivca sa môžu výrazne líšiť. „V našej praxi uprednostňujeme prevenciu a personalizovanú starostlivosť, ktoré sa ukázali ako účinné pri identifikácii a riešení základných zdravotných problémov skôr, ako sa stanú kritickými. Tento prístup nám umožnil zachrániť mnoho životov a zachovať zdravie našich pacientov,“ hovorí Dr. Rodion Schwarz, hlavný lekár kliniky Schwarz.

Limit nie je pevne stanovený, pretože závisí od rôznych faktorov, ako je pohlavie, vek, rasa a už existujúci zdravotný stav. Kým preventívne prehliadky hradia poisťovne, častejšie základné prehliadky sa odporúčajú aj samoplatcom. Skúsený lekár dokáže pomocou týchto základných testov odhaliť mnoho zdravotných problémov a potom vykonať cielenejšie testy. Nedá sa dostatočne zdôrazniť, že zdravie by malo byť vždy na prvom mieste. Rovnako ako sa teraz stáva čoraz rozšírenejším na Západe aj na Východe, investovanie do vlastného zdravia by malo byť prioritou pre všetkých, pričom prioritou by mala byť kvalitná zdravotná starostlivosť, výživné jedlo a pohodlný spánok.

Čo by ste sa mali vyhnúť pred odberom krvi?

Pre presné výsledky krvných testov je dôležité postarať sa o prípravu pred odberom krvi. Ideálny čas na odber je ráno medzi siedmou a deviatou hodinou, pretože hodnoty niektorých látok v krvi sa môžu počas dňa meniť. Deň pred odberom by ste sa mali vyhýbať fyzicky náročným aktivitám, alkoholu a ťažkým jedlám, ako sú orechy a čokoláda. „Ráno pred odberom nejedzte vôbec. Jedlo môže primárne skresľovať hodnoty cholesterolu a cukru v krvi, ale ovplyvňuje aj mnoho ďalších parametrov. Naopak, príjem tekutín je žiaduci, ráno je dobré vypiť aspoň štvrtinu litra vody alebo nesladeného čaju, pretože bude cirkulovať krv vo vašich žilách, ktoré potom bude lepšie odstrániť. Vynechajte však kávu, mlieko a silný čaj,“ odporúča Dr. Rodion Schwarz, hlavný lekár kliniky Schwarz.

You Might Also Like