Dna ako ju liečiť ľudovými metódami a ako sa jej vyhnúť!

Kyselina močová je látka, ktorá spôsobuje veľmi nepríjemnú a bolestivú záležitosť – dnu. Deje sa tak v miestach, kde dochádza ku koncentrácii tejto kyseliny. Dna ako typ zápalu kĺbov postihuje asi 10% Slovákov, častejšie mužov po 40. roku veku. Hovorí sa jej tiež choroba kráľov, pretože v dávnejších časoch postihovala vyššie postavené osoby, ktoré si mohli dopriať mäso. Zároveň s tým však zvyšovali riziko, že sa u nich dna objaví.

Ako zistím, že mám dnu?

Lekári vravia, že ak táto choroba zaútočí, tak to určite zistíte. Prvým príznakom, ktorý táto choroba zasiahne je palec na nohe. Odrazu začne ukrutne bolieť. Doslova niekedy na nevydržanie. Ak vás náhle zasiahla takto prudká bolesť, bez toho aby ste sa zranili, s najväčšou pravdepodobnosťou máte dnu. Dnes na túto chorobu existujú mnohé lieky, príroda ich však vie nahradiť svojimi pokladmi. Skôr ako sa k nim dostaneme, povedzme si o dne viac. Dna vzniká poruchami metabolizmu a prebytkom kyseliny močovej vzniká artritída v najmenších kostiach nôh. Obvyklé príznaky tohto ochorenia sú okrem bolesti opuchnuté a stuhnuté nohy.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt liečba dny bylinkami

Dna tiež spôsobuje prebytok kyseliny močovej v kĺboch, ktorá je ne
efektívne zneškodnená, alebo sa hromadí. Je to vedľajší produkt purínov (stavebné zložky DNA a RNA), zlúčenín prítomných v mnohých potravinách. Pri delení purínov vzniká vedľajší produkt – kyselina močová. Puríny sú pre telo nevyhnutné, poskytujú nám totiž bielkoviny a energiu. Telo ich prijíma v strave, najmä ak konzumujeme vnútornosti, mäso, mäsové výrobky alebo strukoviny. K vzniku kyseliny močovej teda dochádza priamo v krvnom riečisku a nie je pre nás primárne škodlivá. Funguje totiž ako antioxidant a stará sa o vnútorné steny ciev. Po tom, čo nám preukáže túto službu, odchádza do obličiek, ktorými je vylučovaná prostredníctvom moču (a v malom množstve aj v stolici) z tela. Problémy nastanú, ak sa kyselina močová vracia späť do krvného riečiska namiesto toho, aby bola vylúčená z tela. Na rôznych miestach sa z nej tvoria kryštáliky, ktoré sa usadzujú spravidla v oblasti kĺbov, a tak vznikajú spomínané nepríjemné a bolestivé opuchy. Dna je na svete. Okrem oblasti kĺbov sa tieto kryštáliky tvoria aj v močových cestách a v obličkách – potom vznikajú močové kamene.

Metódy prírodnej liečby, ktoré spravidla zaberú veľmi rýchlo

Najprv spomenieme fakt, ktorý od vás bude vyžadovať aj lekár – a to zmenu jedálnička: Vaša strava by mala pozostávať z čerstvého ovocia a zeleniny, chudého mäsa, morských plodov a celozrnných výrobkov. Musíte tiež znížiť množstvo spracovaných cukrov ako je napríklad fruktóza, kukuričný sirup a potraviny s obsahom nasýtených tukov a alkoholu. Pitie väčšieho množstva vody vám môže pomôcť rovnako – udrží telo dostatočne hydratované a odstráni z tela toxíny aj prebytočnú kyselinu močovú. Hydratovať sa nemusíte len vodou, ale ja prírodnými šťavami, ovocím s obsahom veľkého množstva vody, alebo bylinkovým čajom, no uistite sa, že nie ste v strese.

Domáce recepty

Čerešne ako prvotná záchrana
Čerstvé čerešne sú pre mnohých dnou trpiacich prvým záchranným kolesom. Keď nie je práve jún, môžu pomôcť aj zavárané alebo sušené. Podľa skúseností niektorých chorých, 200 gramov čerešní denne udrží dnu na uzde.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt čerešne proti dne

Šťava zo zeleru
Dve lyžice postrúhaného zeleru dáme do pol litra vody a uvaríme domäkka. Pridáme šťavu z jedného citróna, premiešame. Pijeme 3x denne po jedle.

Žihľavový nálev
Žihľavy sú bohatým zdrojom vitamínov a minerálov, najmä vitamínu C, ktorý napomáha vstrebávaniu železa, ktoré sa nachádza práve v žihľave. Tým sa čistí organizmus od kyseliny močovej. Nemusíme sa ale nepríjemne popáliť žihľavou zakaždým, keď si spomenieme na prevenciu alebo liečenie dny. Pri nadmernej koncentrácii kyseliny močovej pomáha podľa babských rád pitie žihľavového nálevu. Ten získame veľmi jednoducho – 2 lyžice sušených pokrájaných žihľavových listov prelejeme litrom vody a necháme prejsť varom.Pijeme ho trikrát denne.
Súvisiaci obrázok

Sóda bikarbóna
Pripravte si roztok z pol čajovej lyžičky jedlej sódy bikarbóny v polovici pohára vody a pite ju na dennej báze. Ak už trpíte týmto ochorením, zvýšte dávku na jednu čajovú lyžičku.

Citrónový nápoj
Vytlačte polovicu citróna v 200 ml teplej vody a vypite ho každé ráno. Alkalické prostredie v tele úspešne bojuje s dnou, takže je potrebné konzumovať zásadité potraviny a nápoje. Citrónová šťava vám pomôže dosiahnuť to a zabrániť tvorbe kryštálov kyseliny močovej.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt potraviny proti dne citronovy

Jablčný   ocot  
Jablčný   ocot  je jediným  octom , ktorý nevyvoláva v tele kyslú reakciu. Väčšina dnes konzumovanej potravy túto kyslú reakciu spôsobuje a prekyslené telo je živnou pôdou pre väčšinu chorôb vrátane dny. Pridajte lyžicu jablčného octu do 200 ml vody a pite pred obedom a večerou na dennej báze.

Kurkumovo – ananásový nápoj
Potrebujeme:
– ananás
– 1-2 lyžičky kurkumy
– 2 až 3 čajové lyžičky mletého zázvoru
– čerešňový džús podľa chuti

Postup: Očistite ananás, nakrájajte ho približne na rovnako veľké kúsky a nasypte do vyššej nádoby s uzatvárateľným vekom. Ponorným mixérom ananás rozmixujte a keď vám vznikne kašovitá hmota, môžete pridať čerešňový džús, 1 až 2 čajové lyžičky mletej kurkumy a 2 až 3 čajové lyžičky mletého zázvoru. Nádobu dôkladne uzavrite tak, aby sa do nej nedostal vzduch a zmes skladujte v chladničke aspoň desať dní. Do zmesi možno pridať aj med a ak ste dosť odvážni, resp. ak nemáte problémy s výraznou chuťou zázvoru či kurkumy, môžete si ich množstvo upraviť podľa potreby.

Ako prekabátiť dnu

Máme pre vás niekoľko tipov ako sa vyhnúť dne.

– Najdôležitejší je odpočinok
– Pri prudkej bolesti znehybnite postihnutú končatinu a nechajte ju vo vyvýšenej polohe. Pacienti vo fáze ostrej bolesti neznesú najmenší dotyk na zapálený kĺb.
– Dajte si ibuprofen
– Môžete užívať tento voľne dostupný liek proti bolesti, ktorý má zároveň protizápalové účinky. Ak vám odporúčaná dávka neprinesie úľavu, okamžite vyhľadajte lekára.
– Neužívejte acylpyrin ani paracetamol
– Prostriedky proti bolesti totiž účinkujú rôzne. Acylpyrín spomaľuje vylučovanie kyseliny močovej z organizmu a tak môže zosilniť ťažkosti. Paracetamol má zase príliš slabé protizápalové účinky, takže jeho vplyv nie je dostatočný.
– Ľadové obklady
– Ak vás postihnutý kĺb pri dotyku príliš nebolí, dajte si naň obklad s drveným ľadom zabaleným do igelitového vrecka. Ľad má upokojujúce a znecitlivujúce účinky. Obklad prikryte uterákom a nechajte na kĺbe 10 minút. Zábal môžete tiež zopakovať.
– Vyhýbajte sa pokrmom s vysokým obsahom purínov

Ak trpíte na dnu, mali by ste zmeniť spôsob stravovania. Potraviny obsahujúce veľa purínov zvyšujú koncentráciu kyseliny močovej v krvi. Z jedálnička vylúčte predovšetkým mastné výrobky s vysokým obsahom bielkovín, mozoček, vývary, mäsové omáčky, sleďa, ľadvinky, pečeň, mleté mäso, slimáky, sardinky, chren, fazuľa, karfiol, šošovicu, huby, ovsenú kašu, zelený hrášok , kôrovce , špenát, celozrnné pečivo a droždie.

Pite veľa vody
Ak denne pijete vodu, kyselina močová sa vylúči z organizmu skôr, než stihne vyvolať zdravotné ťažkosti. Väčšina ľudí pije málo čistej vody. Optimálne množstvo je 5 – 6 pohárov denné. Príjem dostatočného množstva tekutín zároveň obmedzuje tvorbu obličkových kameňov, ku ktorým majú sklony práve pacienti s dnou.

Bylinné čaje
Zdravé sú aj bylinkové čaje. Keďže neobsahujú kofeín a majú málo kalórií, môžete ich piť bez obmedzenia. Najlepšie sú čaj zo šípok alebo z mäty. Čaj pripravte podľa návodu a pite ho niekoľkokrát denne.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt bylinne čaje

Prestaňte piť alkohol
Osoby, ktoré majú s dnou problém, by vôbec nemali piť alkohol. Alkohol zvyšuje tvorbu kyseliny močovej a brzdí jej vylučovanie, čo môže u mnohých jedincov vyvolať ďalší záchvat. Mimoriadne škodlivé je aj pivo, ktoré obsahuje veľké množstvo purínov. Ak si neviete odoprieť pohárik alkoholu, zmiernite aspoň jeho účinky. Pite pomaly a zároveň jedzte sacharidy, ktoré sa ľahko vstrebávajú, napr. krekry, ovocie a syry.

Kontrolujte si tlak
Dna spôsobuje vysoký krvný tlak, ktorý ešte viac komplikuje pacientov stav. Lieky znižujúce krvný tlak totiž zvyšujú hladinu kyseliny močovej v organizme, čo následne vedie k ďalšiemu rozvoju choroby. Preto usilujte o zníženie krvného tlaku prirodzeným spôsobom. Obmedzte sodík, dodržiavajte diétu a cvičte. Ale lieky vysaďte len so súhlasom lekára.

S chudnutím opatrne
Ak trpíte nadváhou, zbavujte sa nadbytočných kilogramov nanajvýš opatrne. „Zázračné diéty“ totiž môžu ešte viac skomplikovať priebeh choroby. Väčšina drastických diét, vrátane hladovky, vedie k rozpadu buniek, z ktorých sa následne uvoľňuje kyselina močová. Ak chcete schudnúť, požiadajte lekára, aby vám pomohol vypracovať rozumný postup redukcie hmotnosti.

Nepredávkujte sa vitamínmi

Nadmerné množstvo vitramínových zložiek – predovšetkým niacínu a vitamínu A – totiž môže zhoršiť priebeh choroby. Než začnete brať vyššie dávky vitamínov, poraďte sa s lekárom.

Živočíšne uhlie môže pomôcť
Ako živočíšne uhlie využiť?
– Pasta zo živočíšneho uhlia – táto látka zachytáva toxíny v organizme. Zmiešajte pol šálky živočíšneho uhlia v prášku s niekoľkými lyžicami rozdrvených ľanových semienok. Zmes zalejte takým množstvom vody, aby z nej vznikla hustá kaša. Kašovitou hmotou natrite chorý kĺb a obviažte ho. Obklad vymeňte každé 4 hodiny, prípadne ho nechajte celú noc.
– Kúpeľ v živočíšnom uhlí – živočíšne uhlie zmiešajte s vodou a potom si v roztoku okúpte nohy. Roztok sa pripraví nasledovne: pol hrnčeka živočíšneho uhlia rozmiešajte v troške vody na kašičku. Kašu zalejte horúcou vodou tak, by ste si do nej mohli ponoriť chodidlá. Kúpeľ by mal trvať 30-60 minút.
– Živočíšne uhlie účinkuje aj vnútorne – znižuje hladinu kyseliny močovej v krvi. Pol až jednu lyžičku živočíšneho uhlia užite štyrikrát denne: ráno, na poludnie, neskoro popoludní a tesne pred spánkom.

Pozor na úrazy
Osoby trpiace dnou musí dvojnásobne chrániť pred úrazmi. Do rán, ktoré sa pri tomto ochorení zle hoja, sa totiž môže dostať infekcia. Dávajte pozor najmä na drobné poranenia prstov a ďalšie náhodné zranenia. Nezabudnite na pohodlné topánky.

zdroj: mejorconsalud.com

You Might Also Like