9 spôsobov, ako sa zbaviť lupín

Nemôžete sa zbaviť, nevzhľadných bielych vločiek? Tu sú odborne schválené stratégie, ako sa zbaviť lupín na dobro.

 1: Umývajte vlasy liečivým šampónom

Hoci existuje niekoľko rôznych typov šampónov na lupy na trhu, všetky s rôznymi zložkami, Nizoral je naším odporúčaním. Pri umývaní vlasov ponechajte medikovaný šampón na vlasovej pokožke aspoň päť minút pred opláchnutím.

Prečo Nizoral? Jedna z mála štúdií porovnávajúca niektoré z najbežnejších šampónov o lupách zistila, že Nizoral, ktorý obsahuje antifungálnu zložku ketokonazol, bol najúčinnejší pri usmrtení huby zodpovednej za lupiny, najmä pri 2% predpisovanej sily. Dokonca aj mimoriadna sila 1% bola 10 krát účinnejšia ako ostatné testované šampóny, medzi ktoré patrili Head & Shoulders a Selsun Blue.

Lupinec riešenie č. 2: Nechajte vlasy na vzduchu suchéFOTO: SHUTTERSTOCK

 riešenie č. 2: Nechajte vlasy sušiť na vzduchu

Vynechjte sušič vlasov . Sušičky na vlasy nielen usušia vlasy, ale aj pokožku hlavy, čím sa zvyšuje šupinatosť – čomu sa samozrejme snažíme vyhnúť.

Lupinec riešenie # 3: kefa vlasy (veľa)FOTO: SHUTTERSTOCK

riešenie č 3: kefujte vlasy (veľa)

Niekoľkokrát denne si vlasy pevne kefujte na 100 krát pomocou prírodných štetín na vlasy. Kefovaním dochádza k rozdeľovaniu olejov z hornej časti vlasovej pokožky dole po celej dĺžke vlasu, čím sa odstráni olej z pokožky hlavy a tým sa znižuje podráždenie. Kvasinky podobné kvasinkám, ktoré spôsobujú lupiny, Malassezia ovalis, sa živia kožným olejom, takže by sa tiež mali znížiť tieto huby na pokožke hlavy.

Ľudové riešenie # 4: Stresový manažmentFOTO: SHUTTERSTOCK

Ľudové riešenie 4: Stresový manažment

Stres určite zhoršuje lupiny. Spite v pohode a cvičte  na zníženie stresu; môžete tiež vyskúšať jogu, chodiť na prechádzky alebo meditáciu.

Ľahký roztok č. 5: Oceový alebo citrónový džúsFOTO: SHUTTERSTOCK

 5: Octový alebo citrónový džús

Vypláchnite si vlasy 0,25 šálky (50 mililitrov) buď z citrónovej šťavy alebo octu, ktoré zmiešajú s 1 šálkou (200 mililitrov) vody raz týždenne po umytí šampónom na  zníženie lupín, zlepšenie odolnosti pokožky hlavy voči hubám a zabezpečenie neutrálneho pH , ktorý vám pomôže odolať hubovej infekcii.

Lupinec č. 6: Liečba esenciálnymi olejmiFOTO: SHUTTERSTOCK

 č. 6: Liečba esenciálnymi olejmi

Raz týždenne masírujte roztok 2 až 3 kvapiek levanduľového a rozmarínového éterického oleja, ktorý sa zmieša s  (25 mililitrov) mandľového alebo zrnového oleja do pokožky hlavy. Zakryte hlavu sprchovacou čiapkou cez noc. V nasledujúci deň umyte šampón s liečivým účinkom. Tieto oleje sú antiseptické a protizápalové.

Ľahký roztok # 7: Sledujte protizápalovú výživuFOTO: SHUTTERSTOCK

č 7: Sledujte protizápalovú výživu

Vyhýbajte sa potravinám, ktoré obsahujú alebo podporujú tvorbu zápalových chemikálií. Hlavnými vinníkmi sú nasítené tuky (druh mäsa, hydiny a mliečne výrobky), väčšina rastlinných olejov a trans-tukov. Držte sa od spracovaných potravín vždy, keď je to možné, alebo aspoň skontrolujte štítky pre slovo „hydrogenovaný“ a vyhnite sa nákupu výrobkov, ktoré ju obsahujú.

Ľahký roztok # 8: Omezte vlasové produktyFOTO: SHUTTERSTOCK

č 8: Omedzte vlasové produkty

Čím menej gélu, spreja a peny pridáte do vlasov, tým lepšie. To všetko suší a môže spôsobiť podráždenie.

Ľahký roztok č. 9: Topické steroidy FOTO: SHUTTERSTOCK

 č. 9: Topické steroidy

V závažných prípadoch lupín môže Váš lekár predpísať lokálny steroid ako je roztok triamcinolónu alebo Luxiq (betametazón valerát) raz alebo dvakrát denne na zmiernenie svrbenia a zápalu.

Zdroj: readersdigest.ca

You Might Also Like