Rakytník rešetliakový je jednou z rastlín, ktorých plody sú nielen chutné, ale predovšetkým veľmi zdravé. Môžu pomôcť s rôznymi ochoreniami.
Výskyt: Rakytník rešetliakový nebol veľmi známou rastlinou až pred niekoľkými desaťročiami, aj keď je pravda, že ju už pestovali starí Gréci kvôli svojim liečivým vlastnostiam. Bezprecedentný „boom“ vo využívaní tejto rastliny však nastal hlavne na konci 20. storočia. Vtedy sa zistilo, že je skutočne veľmi účinný v boji proti rôznym chorobám, ktoré trápia ľudstvo. V novom tisícročí sa nachádza v mnohých formách na pultoch mnohých (nielen) obchodov so zdravou výživou.
Popis a účinné látky: Biologický názov je vlastne rakytník, čo je ker, na ktorom nás budú zaujímať jeho oranžové bobule, t. kôstkovice žltej, oranžovej až červenej farby. Dozrievajú zhruba počas augusta a októbra, teda na prelome leta a jesene, a práve v tomto období majú najpozitívnejšie účinky. Čo sú zač? Predovšetkým vitamín C, desaťkrát viac ako v pomarančoch, ale aj vitamíny B, A, F, K alebo D. Prítomné sú aj organické kyseliny, minerály, pektín, triesloviny, éterické oleje a množstvo ďalších látok. V každom prípade sú listy rastliny krátkostopkaté, úzke, celé a kopijovité. Kvety sa objavujú od marca do mája. Samce majú zeleno-striebornú farbu a samice majú žltkastú farbu.
Užitočné časti: používajú sa plody.
Kozmetické použitie
Ak chcete, aby vaša pokožka vyzerala čo najlepšie, rakytníkový olej je vynikajúcim liekom. Je súčasťou mnohých kozmetických prípravkov, pretože má vynikajúce regeneračné účinky. Je to preto, že jeho vlastnosti vedú k omladeniu pokožky pri pravidelnejšom používaní. Okrem toho nesmieme zabúdať na skutočnosť, že olej z rakytníka rešetliakového môže chrániť pokožku. To znamená, že sa používa aj v kozmetike, ktorá chráni ľudskú pokožku pred drsnými lúčmi slnka.
Rakytník rešetliakový a liečivé vlastnosti
Rakytník rešetliakový nie je len súčasťou olejov, ale dá sa kúpiť aj v mnohých iných formách. Môžete tiež použiť masti rakytníka, rôzne potravinové zmesi alebo niektoré nápoje (čaje, likéry, džúsy atď.). Zároveň sú ich liečivé účinky skutočne univerzálne.
- Podpora imunitného systému. Imunita je najdôležitejšia vec, aby sa zabránilo rôznym chorobám a iným problémom. Je to rakytník, ktorý posilňuje obranyschopnosť tela proti chorobám, infekciám a stresu.
- Pozitívny vplyv na trávenie. Je tiež dôležité podporovať činnosť pečene a pankreasu alebo produkciu žlčových a tráviacich enzýmov. Zároveň je dôležitá aj schopnosť liečiť žalúdočné vredy. Pridajme zlepšenú črevnú peristaltiku a pozitívny vplyv na vývoj hemoroidov.
- Pomoc pri liečbe rakoviny. Odporúča sa na ožarovanie rakoviny a funguje obzvlášť dobre pri rakovine tráviaceho systému alebo krčka maternice. Okrem toho boli objavené jeho celkové protinádorové účinky.
- Mnoho ďalších pozitívnych vplyvov. Plody sú vhodné pri hnačkách, kožných problémoch alebo reumatizme. Majú tiež pozitívny vplyv na funkciu pľúc, regulujú krvný obeh, zabraňujú vypadávaniu vlasov a navyše môžu očistiť ľudské telo od toxických výparov.
Použitie rakytníka rešetliakového v kuchyni
Plody majú sladkokyslú chuť a v kuchyni sú vhodné napríklad so zverinou alebo morčacím mäsom, ale najmä na prípravu slivkového lekváru, sladkých koláčov, smoothies alebo džemov. Ak chcete kombinovať príjemné s užitočným, rakytníkový džem je dokonalým riešením. Stačí uvariť zrelé bobule s nejakým druhom ovocia, napr. jablkami (cca 1:1), prejsť cez sito a znova zovrieť. Potom už len pridajte cukor a vložte zmes do pohárov.
Bobule môžu byť tiež použité na prípravu rôznych nápojov, ktoré sú nielen chutné, ale aj veľmi zdravé. Patrí sem napríklad rakytníkový likér vhodný na chladné dni na posilnenie imunity, ale aj sirup z rakytníka, ktorý sa dá pripraviť aj za studena. Tieto nápoje sú tiež ideálne na posilnenie obranyschopnosti tela, preto neváhajte a pripravte si ich podľa našich receptov.
Pestovanie rakytníka rešetliakového
Ak by ste chceli tento ker pestovať sami, je vhodné ho zasadiť na slnečné miesto, kde sa mu bude najlepšie dariť. Pôda je najlepšie ľahšia, piesčitá, priepustná a bohatá na vápnik a navyše by mala byť zásaditá až neutrálna. Preto mu nebude vyhovovať ťažká kyslá pôda, čo platí aj pre nadmernú vlhkosť. Rakytník je na druhej strane odolný voči suchu a vydrží aj mrazy. Zároveň nepotrebuje ani veľa živín na rast.