Ako zistíme, či je naša pečeň preťažená a nefunguje tak, ako by mala?

Je veľmi ťažké odhadnúť, ako sa našej pečeni darí bez lekárskeho vyšetrenia. Na rozdiel od iných orgánov sa poškodenie pečene neprejavuje ako špecifická bolesť, ktorá nás upozorňuje, že niečo nie je v poriadku. Ochorenia pečene nie sú zriedkavé a často sa vyskytujú v chronickej forme, práve kvôli ľahkému dohľadu nad prvými, nejasnými ukazovateľmi.

Poplašné zvony pečene sa môžu prejaviť rôznymi spôsobmi:

Zvýšená únava

Jednou z funkcií pečene je poskytovať telu energiu. Je to preto, že uložený sacharidový glykogén je uložený v pečeni. Je neustále v pohotovostnom režime a v prípade zvýšenej námahy uvoľňuje glukózu späť do obehu, aby sa zabezpečila stabilná hladina energie. Keď je však tento dôležitý orgán v nepohodlí, jeho schopnosť účinne pracovať s glykogénom je obmedzená, čo prispieva k zvýšenej únave a nižšiemu výkonu.

Zmeny na koži

Žltkastý nádych skléry a kože je jedným z jasných indikátorov problémov s pečeňou. Vinníkom je zvýšený obsah bilirubínu v plazme. Táto skutočnosť je dobre známa väčšine laikov. Len málo ľudí však tiež spája výrazne suchú a svrbivú pokožku, ekzémy, žihľavku alebo biele nechty s pečeňou. V takýchto prípadoch je čas venovať pozornosť! Z nejakého dôvodu musí pečeň delegovať svoju detoxikačnú funkciu inde, na pokožku. Jednoducho nedokáže držať krok. Pod ním sa ukladajú rôzne metabolické produkty, ktoré spôsobujú nepríjemné svrbenie.

Opuch a modriny

Modriny, modriny a prasknuté krvné cievy sa môžu vyskytnúť aj na koži v dôsledku narušenej pečene. Je to spôsobené nedostatkom bielkovín dôležitých pre zrážanie krvi, za ktorých produkciu je zodpovedná pečeň. Syntéza týchto koagulačných faktorov závisí od pečene a príjmu vitamínu K. Modrá nie je v tomto prípade dobrá.

Pomalé trávenie

Z anatómie vieme, že pečeň je zodpovedná za produkciu žlče, čo zase ovplyvňuje trávenie a absorpciu tukov a vitamínov rozpustných v nich. Ak sa po tučných jedlách cítime ťažkopádne po dlhú dobu, malo by blikať červené svetlo, ktoré varuje pred utrpením pečene.

Bolesti hlavy

Pečeňové bunky, hepatocyty, filtrujú krv a hovoria, čo bude uložené, čo bude spracované, čo bude vylúčené, atď. Ak pečeň nie je schopná dostatočne funkčne pracovať s krvou, živiny s kyslíkom sa nedostanú do orgánov a zároveň sa neodstránia odpadové produkty metabolizmu. Telo často reaguje na tento stav nielen bolesťou hlavy.

Je zrejmé, že pečeň má množstvo funkcií a hrá kľúčovú úlohu v tráviacom procese. Metabolizujú množstvo látok a zároveň odstraňujú odpadové produkty z krvi. Mali by sme ich rozmaznávať. Strava pre zdravú pečeň by mala obsahovať veľa bielkovín a potravín bohatých na vitamíny B. Niektorí ľudia sa tiež spoliehajú na podporu liečivých rastlín, kde hrá vedúcu úlohu známy bodliak mariánsky alebo artičok. Zdravý životný štýl, strava, obmedzenie alkoholu a mastné vyprážané potraviny sú nevyhnutné, ale ak máte podozrenie, že niečo nie je v poriadku s pečeňou, navštívte lekára.

Zdroje: solen.czpediatriepropraxi.cz

You Might Also Like