Pred aj po cvičení je nutné dopriať si jedlo. Správny výber je to hlavné!

 O správnu hmotnosť by sme v prvom rade mali usilovať kvôli nášmu zdraviu, takže to, či sú naše „pneumatiky“ vidieť alebo nie, by nemalo hrať žiadnu úlohu.

Ak sa chystáte začať chodiť do fitka alebo na nejaké iné lekcie, možno by vás mohlo zaujímať, ako sa správne stravovať, aby výsledky boli skutočne viditeľné, a hlavne trvalé. Čo teda jesť pred a po športovej aktivite, aby telo malo dostatok energie a zároveň si nevytváralo tukové zásoby?

Pred cvičením telo potrebuje dodať energiu

Veľa záleží na aktivite a druhu športu, aj na tom, či si svoju hmotnosť chcete udržať, alebo chcete schudnúť. Vytrvalostné cvičenie je pre telo náročnejšie ako silový tréning, kde sa robia pauzy. Preto je dobré pred tzv. Kardio zaradiť do jedálnička nejaké zdravé zdroje sacharidov, ktoré telu dokážu dodať rýchlo energiu.

Bezlepkové müsli

Neznamená to ale ísť si do pekárne kúpiť šišku a bez výčitiek ju zjesť. Voľte treba ryžové sucháre, celozrnné pečivo alebo ovsené vločky. Pozor si naopak dajte na mliečne výrobky, ktoré sa niekedy ťažko trávi, vyhnite sa teda radšej tvarohu, jogurtu alebo cottage syra. K doplnenie energie sa hodí aj malá hrsť orechov alebo nízkosacharidové ovocie ako čučoriedky, maliny, jahody a pod.

Po tréningu sa jedlu nebráňte

Po cvičení je telo vyčerpané a ešte nejakú dobu spaľuje kalórie „na prázdno“. Určite je teda dobré sa najesť, ale neznamená to povolenie zjesť všetko, na čo máte práve chuť. Mnoho ľudí si rado dopraje proteínový nápoj, ktorý im dodá potrebné živiny a zároveň je ľahký a ľahko stráviteľný. A po dlhšej dobe, cca hodine, je vhodné zaradiť nejaké väčšie jedlo podľa toho, koľko je hodín. Keď cvičíte večer, veľa záleží na tom, v koľko hodín pôjdete spať. Hodinku pred spaním by mala prísť druhá večera, a to proteínový nápoj, tvaroh alebo cottage syr.
3 klasické mliečne koktaily

A čo cvičenie na lačno?

 Tréning na lačno je ideálny pre spaľovanie tukových zásob. „Nepália“ sa iba raňajky, ale vaše pneumatiky na bruchu či zadku. Dopriať si tréning hneď po prebudení je pre spaľovanie najefektívnejšie, ale mnohým ľuďom to jednoducho nevyhovuje. Nedokážu sa tak rýchlo prebudiť, sú malátni a spomalení. Ak sa vám nedarí „dokopať“ sa ráno k akejkoľvek aktivite a radšej si idete zabehať popoludní či večer, nenúťte sa a voľte to, čo vám najviac vyhovuje.

Odmena za dobrý výkon

Rad ľudí cvičí hlavne preto, aby sa po výkone mohli náležite odmeniť. A potom sa čudujú, že vôbec nechudnú, ba možno aj naopak. Je jasné, že ani naozaj intenzívnym tréningom nespálite toľko kalórií, koľko následne ste schopní prijať, keď sa chcete tzv. Odmeniť. Stačí návšteva fastfoodu a spálené kalórie sa stratia kdesi vo vzduchoprázdne.
Ako schudnúť

Ak teda skutočne chcete schudnúť a žiť zdravšie, musíte sa naučiť aj zdravo maškrtiť a nájsť si potešenie aj v iných veciach ako v jedle. Inak to jednoducho nepôjde. Zabudnúť je nutné tiež na alkohol, čo väčšine ľudí robí paradoxne oveľa väčšie problémy než si odpustiť hranolky alebo čokoládu. S absenciou alkoholu pôjdu kilá veľmi rýchlo dolu a okrem váhy sa výsledky prejavia aj na vašom celkovom zdraví. Namiesto alkoholu si doprajte napríklad kávu. Tá podporuje redukciu tukov a v rozumnom množstve nie je pre telo škodlivá. Dve až tri šálky kvalitnej kávy denne nie sú žiadny problém.

Dúfame, že sme vám poradili a začnete zdravo cvičiť, a popri tom aj zdravo jesť!

zdroj: fithacker ru.

You Might Also Like