Granátové jablko má veľa benefitov pre ľudský organizmus. Tu sú niektoré z nich.

Nazýva sa ovocím lásky alebo kráľom ovocia. Od nepamäti ho rôzne kultúry považovali za symbol plodnosti, krásy a večného života. Dokonca sa hovorí, že Eva vytrhla granátové jablko zo stromu v raji. Superovocie s červeno-červenými zrnami, ktoré je plné živín ako granát, je jedným z najzdravších plodov na Zemi.

Sezóna granátového jablka je od septembra do februára. Zrelé granátové jablko možno rozpoznať podľa červenožltej alebo dokonca tmavočervenej kože. Vyhnite sa ovociu s príliš suchou šupkou, ktoré je už prezreté a jadrá sú pravdepodobne tvrdé a suché. Doma pri izbovej teplote vydržia granátové jablká asi týždeň, v chladničke až mesiac. Semená a ich červený, šťavnatý a sladký povlak sa konzumujú.

Nutričné hodnoty potvrdzujú, prečo je elixírom zdravia

Obsahuje 7 g vlákniny, 3 g bielkovín, 30% ODD pre vitamín C, 36% ODD pre vitamín K, 16% ODD pre kyselinu listovú a 12% ODD pre draslík. Jedna šálka zŕn má asi 24 g cukru a 144 kalórií.

Šťava a kôra granátového jablka oplýva punicalagínmi, ktoré sú nabité antioxidantmi. Granátové jablko obsahuje ešte viac antioxidantov ako zelený čaj alebo víno. semená obsahujú olej plný kyseliny punicovej, schopný znížiť tuk, a hoci sú horké, pomáhajú znižovať pocit hladu a tým zvyšujú pocit sýtosti.

Toto ovocie sa skladá zo 77% vody. Obsahuje tiež provitamín A (beta-karotén), vitamín E a minerály ako zinok, železo, draslík, fosfor, horčík, vápnik a ďalšie.

Existuje toľko pozitívnych účinkov granátového jablka, že spomenieme iba tie hlavné:

1) Zdravé srdce a dobrý krvný tlak
Šťava z granátového jablka znižuje riziko srdcových ochorení. Obsahuje veľké množstvo antioxidantov, ktoré pomáhajú telu zbaviť sa cholesterolu a tým udržiavať zdravé srdce. Pôsobí ako prevencia proti srdcovým chorobám a znižuje krvný tlak, ktorý je hlavným rizikom vzniku srdcových chorôb. Vďaka množstvu draslíka pomáha predchádzať vysokým hodnotám systolického aj diastolického tlaku.

V dôsledku zlého životného štýlu sa naše tepny upchávajú zlým cholesterolom a tým sa znižuje priechod krvi. Kyselina púnová môže znížiť hladiny triglyceridov a tým zlepšiť ich pomer v porovnaní s HDL. Šťava z granátového jablka znižuje hladinu „zlého“ LDL cholesterolu, pomáha bojovať proti oxidácii cholesterolu.

2) Prevencia rakoviny, boj proti voľným radikálom

Šťava z granátového jablka pôsobí ako prevencia v boji proti rakovine prostaty u mužov a rakovine prsníka u žien. Je to preto, že má veľké množstvo antioxidantov, ktoré pomáhajú bojovať proti rakovine. Znižuje tiež voľné radikály, ktoré spôsobujú starnutie buniek.

3) Liečba artritídy, bolesti kĺbov

Protizápalové flavonoly v granátovom jablku môžu blokovať enzýmy, ktoré poškodzujú kĺby
u ľudí s osteoartritídou. Pomáhajú v boji proti osteoporóze a artritíde.

4) Poruchy trávenia
Vláknina z granátového jablka pomáha pri zdravom trávení a udržuje naše črevá v dobrom stave. Pre najlepší účinok, jesť granátové jablko s bielym povlakom okolo semien. Protizápalové účinky granátového jablka ovplyvňujú aj tráviaci trakt. Ich spotreba je vhodná pri infekčných hnačkách, plynatosti a črevných kŕčoch. Znižujú produkciu žalúdočných kyselín a upokojujú žalúdočnú nevoľnosť.

5) Metabolické poruchy
Granátové jablko je tiež účinným pomocníkom pri dne, zvýšenej hladine kyseliny močovej a obezite.

6) Anémia
Granátové jablko tiež poskytuje nášmu telu železo, ktoré pomáha proti anémii. Obsahuje tiež značné množstvo medi, čo uľahčí vstrebávanie železa.

7) Pri cvičení
Športovci ocenia granátové jablko v boji proti únave. Je to preto, že zlepšuje priechod krvi a tým aj náš výkon. Vďaka vysokému obsahu sacharidov dodáva telu energiu počas celého cvičenia, preto je dobré zahrnúť ju do svojho jedálnička ako zdravú desiatu pred cvičením.

8) Infekcie a baktérie
Granátové jablko má antibakteriálne a antivírusové vlastnosti. Sú účinné proti bežným ochoreniam ďasien a kvasinkovým infekciám. Látky, ktoré obsahuje, bojujú proti niektorým typom baktérií, ako aj proti kvasinkám Candida albicans.

9) Erekcia a plodnosť
Pravidelné pitie šťavy podporuje erekciu, a preto ju možno opísať ako prírodnú Viagru. Šťava z granátového jablka pomáha krvnému obehu a tým zlepšuje erekciu.

Čo viac k tomu dodať. Potenciál „kráľa ovocia“ je veľký. Doprajte si teda aspoň 3 dcl šťavy z granátového jablka denne. Vaše telo vám určite poďakuje.

You Might Also Like