Ženšen: účinky a prečo je pre telo dôležitý!

Ženšen je rastlina s mnohými liečivými vlastnosťami, používa sa po stáročia v tradičných liečebných systémoch na liečbu mnohých chorôb. Aj dnes je vysoko cenený pre svoje energizujúce, afrodiziakálne a imunitne podporujúce vlastnosti nielen v Ázii.

 

 

Ženšen ako hviezda tradičnej medicíny

Ženšen sa používa v tradičných orientálnych liečebných systémoch ako účinné tonikum a adaptogén. Má stimulačné účinky, preto sa odporúča začať deň jeho užívaním. Je to imunitný stimulant, ktorý je schopný doplniť energetické zásoby, účinne bojovať proti únave (či už fyzickej alebo psychickou) a podporuje úspešnú regeneráciu organizmu po lekárskych zákrokoch. Má tiež účinok na zmiernenie bolesti. Je to prakticky najznámejšia liečivá rastlina v Ázii.

  • Ázijský ženšen (Panax Ginseng) sa používa v tradičnej čínskej medicíne ako tonikum pre Qi, zdroj „životnej energie“.
  • Je indikovaný na zlepšenie chuti do jedla.
  • Existuje „ázijský“ a „americký“ ženšen (Panax quinquefolius). Rozdiel je v koncentrácii účinných látok (ginsenoidov) a saponínov v koreňoch. Pretože divoký ženšen (americký) je prakticky ohrozený druh, jeho zber v Amerike je v niektorých krajinách buď úplne zakázaný, alebo podlieha prísnym legislatívnym predpisom.
  • Je zaujímavé, že indické ženy používali ženšen na silnú zmiernenie pôrodných bolestí.
  • Dnes sa používa na zníženie erektilnej dysfunkcie, kontrolu hladiny glukózy v krvi pri cukrovke II. typu, podporu kognitívnych funkcií a menopauzy.
  • Je výrazne protizápalový.

 

 

 

Kvalita ženšenu je dôležitá

Ženšen možno rozdeliť na biely (očistený a sušený koreň) a „červený“ (tiež kórejský červený ženšen), ak bol koreň pred sušením ošetrený naparovaním. Rastlina vo všeobecnosti dodáva telu polysacharidy, živice, aminokyseliny (arginín, theanín), vitamíny (B2, C, D, E), aromatické esencie, fytosteroly, saponíny (pozostávajúce zo skupiny 15 až 30 ginsenosidov) a panaxany.

  • V rámci Európskej únie je na to, aby sa predajca dostal na trh, nevyhnutne nechal vykonať štandardizované analýzy obsahu účinných látok, ktoré spĺňajú prísne legislatívne požiadavky.
  • Často ho nájdete v zmesiach s inými adaptogénmi.
  • Štandardizovaný extrakt (obsahuje 4% až 7% ginsenosidov) sa vo všeobecnosti odporúča užívať dvakrát denne. V prípade neistoty spojenej s používaním alebo vhodnosťou pre určité zdravotné problémy je potrebné poradiť sa s odborníkom (fytoterapeutom, lekárom).

 

 

 

 

Kontraindikácie a liekové interakcie ženšenu

Užívanie ženšenu spolu s liekmi na reguláciu hladiny cukru v krvi môže viesť k príznakom hypoglykémie. Výber vhodného druhu ženšenu (či už si vybrať ázijský alebo americký) by sa mal konzultovať s naturopatom, riadne certifikovaným bylinkárom alebo dobre zbehnutým zdravotníckym pracovníkom. Ženšen sa neodporúča v prípade hypertenzie.

Niektoré zdroje odporúčajú opatrnosť pacientom, ktorí trpeli rakovinou závislou od hormónov alebo majú v rodinnej anamnéze tento typ rakoviny. Nevhodné pre tehotné ženy. V odporúčaných dávkach je ženšen v podstate bez vedľajších účinkov. Ženšen môže zvýšiť účinok potravín, rastlín alebo doplnkov so stimulačnými vlastnosťami (napr. káva, čaj, guarana, čokoláda) a rastlín alebo doplnkov s hypoglykemickými vlastnosťami (psyllium, glukomanán, senovka grécka). Môže interagovať s liekmi na riedenie krvi alebo stimulantmi centrálneho nervového systému a antidepresívami, inhibítormi monoaminooxidázy.

Zdroj:  pmc.ncbi.nlm.nih.govsciencedirect.com

You Might Also Like