Oregáno ako liek – kde ho zbierať a ako pestovať + 4 domáce recepty

Práve teraz je vhodná chvíľa si nazbierať Pamajorán, čiže oregano.  Pokiaľ ho nemáte na vlastnej záhradke, možno ho nájsť aj voľne v prírode po celé leto.

V článku zistíte kde na neho v prírode narazíte, s čím vám pomôže a 5 spôsobov, ako ho môžete využiť.

Pamajorán, čiže oregano, je nielen korenie, ale tiež liečivá bylina. Celkovo upokojuje organizmus, pôsobí protizápalovo, čistí zahlienené priedušky a pľúca, tíši kašeľ a podporuje trávenie.

Ako oregáno lieči?

Hlavné účinné látky pamajoránu sú aromatické silice, ktoré prepožičiavajú bylinke typickú vôňu, ktorú poznáme z korenia. Ďalej potom triesloviny a horčiny. Pamajorán lieči veľa neduhov a chorôb, medzi ktoré najčastejšie patria:

zahlienené priedušky a boľavé pľúca
kašeľ a hlieny
zápaly dýchacích ciest
zápcha a zlé trávenie
choré pečeň a obličky
ženské problémy a bolestivá menštruácia
reumatizmus

Ak vynecháme použitia oregana ako bežného korenie v kuchyni, využijete ho najčastejšie ako prieduškový čaj. Býva tiež častou zložkou inhalačných bylinných zmesiach.

Illustration_Origanum_vulgare0

Pamajorán celkovo upokojuje a posilňuje organizmus, zlepšuje činnosť srdca a ciev. Pre starších ľudí je dobré pridávať pamajorán často do jedál, pretože zlepšuje trávenie, odstraňuje plynatosť a pomáha k lepšej stolici. Gynekológovia odporúčajú užívanie pamajoránu ženám, ktoré trápia problémy s nepravidelnou menštruáciou a kŕčmi.

Kde a ako si oregáno nazbierať?

Pamajorán je rastlina väčšieho vzrastu, ktorá rastie vo väčších zhlukoch. V priebehu leta krásne kvitne a ešte omamnejšie vonia. Oregano nemusíte zdĺhavo hľadať, nájdete ho často na lúkach, pasienkoch a na slnečných okrajoch lesov.

Trhajú sa kvety i horná časť vňate, ktoré následne užívajte čerstvé, alebo usušte (mimo priame slnečné lúče, sušiť môžete zavesené vo zväzkoch). Vňate sa vám budú hodiť aj usušené a pomleté nadrobno ako korenie. Celé rastliny môžete skladovať tiež v mrazničke.

Pestovanie:

Oregano si môžete aj sami vypestovať, patrí medzi bylinky a korenie, ktorým sa bude dariť aj v kvetináči na okne alebo na balkóne. Ak ste si ho nestihli z jari zasadiť, zakúpte si sadeničku v kvetináči a ďalej sa o ňu starajte – zohnať je aj v bežných supermarketoch.

Zdroj: Shutterstock.com

Zdroj: Shutterstock.com

Recepty s oregánom

Upokojujúce čaj na bystrú myseľ

Zmiešame pamajorán, ľubovník a levanduľu v rovnakom pomere. Dve lyžice zmesi bohato postačia na pol litra čaju. Prelejte vriacou vodou a prikryte, nechajte lúhovať. Potom preceďte a doslaďte medom či skorocelovým sirupom a nakoniec pridajte trochu šťavy z citróna.

Čaj proti migréne

shutterstock_298384901

Pamajorán, rebríček, mätu a ľubovník zmiešajte v približne rovnakom pomere. Pre sviežejšiu chuť môžete pridať dvojité množstvo mäty. Dve vrchovaté lyžice postačia na pol litra čaju. Zmes nechajte dôjsť k varu a potom vypnite, nechajte vylúhovať a sceďte.

Extrakt z oregana na zápal priedušiek

Potrebujete čerstvý pamajorán, ktorý nakrájajte nadrobno. Zalejte čírym domácim alkoholom alebo vodkou (nádoba bude obsahovať alkohol a byliny pol napol). Nechajte až 3 týždne odležať a potom preceďte. Užívajte ako liek pri zápaloch priedušiek, alebo dvakrát týždenne ako prevenciu.

Víno na dobrú myseľ

Do litra bieleho či červeného vína pridajte nasekanú čerstvú vňať pamajoránu, klinčeky a celú škoricu. Nechajte takto lúhovať po niekoľko týždňov, potom sceďte. Pridať môžete aj med.

zdroj:  .wikipedia.org rivne1.tv

You Might Also Like