Ako sa zbaviť alergie? Môžu pomôcť bylinky!

Alergiami trpí stále viac ľudí. Za alergiu je označovaná prehnaná reakcia imunitného systému na látky, s ktorými sa vo svojom okolí bežne stretávame. Príčinou reakcie môže byť viac, znečistené životné prostredie, strava, obsahujúca veľa konzervantov, farbív a ochucovadiel, alebo aj oslabená imunita, či parazitálne záťaže. Alergénom, teda látkou vyvolávajúcou alergickú reakciu, môže byť snáď okrem čistej vody takmer čokoľvek.

Najčastejšie sa jedná o roztoče, prach, v tomto období peľ a výnimkou nie sú ani alergie na slnko, či na chlad.

Prejavy alergie bývajú najrôznejšie intenzity od veľmi miernych až po tie životu nebezpečné. Žiadne by sa však nemali zanedbávať. Pomoc ponúka ako medicína, tak prírodné prostriedky.

To, že rastliny môžu liečiť , vieme od nepamäti. Keď je nám zle od žalúdka, uvaríme si harmančekový alebo mätový čaj. Tiež bylinky, ktoré bežne používame pri varení ako korenie (tymián, oregano, bazalka a ďalšie) patria väčšinou aj medzi liečivky.

Aj keď účinnosť a bezpečnosť protialergických liečiv sa neustále zlepšuje, počty diagnostikovaných alergií napriek tomu neustále stúpajú. Nedá sa jednoznačne povedať, či je tento stav dôsledkom zlyhania modernej medicíny, alebo či si zaň môžeme sami. Nech je to akokoľvek, časť verejnosti niektorým liečivám na alergie a ekzémy neverí a hľadá riešenie skôr v tzv. alternatívnej medicíne, kam spadá aj liečba rastlinami.

Pretože sa za príčinu týchto ochorení považuje to, že náš organizmus je znečistený rôznymi nežiaducimi, a často jedovatými látkami pochádzajúcimi z nášho okolia, považuje sa za najdôležitejší krok detoxikácie organizmu.

Aké byliny pomôžu?

Detoxikačné kúry sú zamerané predovšetkým na očistenie pečene, pretože v tých sa tieto jedy najviac usadzujú. Za najúčinnejšie rastlinné prípravky na tento účel sú liečiteľmi považované pestrec, nechtík, rozmarín a raž .

Ďalej je potrebné regulovať imunitu tlmiť alergické reakcie v dýchacích cestách aj na pokožke. Medzi takéto prírodné antihistaminiká patrí okrem iného čierna ríbezľa, čierna baza, hliva ustričná či bazalka posvätná .

Pre tých, ktorí trpia zahlienením dýchacích ciest sa osvedčili bylinky na odkašliavanie, ako skorocel, slez alebo divozel .

Všetko má svoj čas, a pretože ani nástup účinku týchto bylín nie je okamžitý, treba užívať dlhodobejšie. Pri sezónnej alergii na pele či plesne nasadzujeme kúru pokiaľ možno ešte pred začiatkom svojej peľovej sezóny a pokračujeme, kým náš alergén z ovzdušia nezmizne.

Pri celoročných alergiách sa odporúča pravidelná liečba, tá by sa mala skladať z dvoj- až trojmesačného obdobia a následnej dvojmesačnej pauzy.

You Might Also Like